człowiek w goglach VR
Źródło: Unsplash

Apple wchodzi na segment urządzeń VR

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Maja 2020

Apple najwidoczniej nie próżnuje. Tym razem amerykański gigant przejął firmę NextVR, która opracowuje technologie oparte na wirtualnej rzeczywistości. Choć do końca nie wiadomo jakie Apple ma z tym plany, firma już od dłuższego czasu zdaje się pracować nad okularami AR.

Apple przejmuje kolejną firmę i zamierza wkroczyć na obcy dla siebie do tej pory teren. Tym razem chodzi o segment VR/AR.

Apple przejmuje NextVR

Apple potwierdziło właśnie fakt przejęcia firmy NextVR. Startup poza opracowywaniem zawartości i oprogramowania dla gogli VR, zajmuje się też m.in. streamingiem wydarzeń w wirtualnej rzeczywistości, co może okazać się przydatne dla Apple w celu transmitowania wydarzeń. Co szczególnie ważne, do tej pory NextVR działał w oparciu o technologie VR opracowane choćby przez Lenovo, HTC, Sony czy Facebooka. Choć Apple nie wyjaśniło powodów przejęcia, ani nie poruszyło tematu wchodzenia na nowy segment urządzeń, możemy spodziewać się, że najpewniej chodzi o zapowiadane od dłuższego czasu okulary AR (rozszerzonej rzeczywistości). Bardzo możliwe, że firma Tima Cooka szykuje coś naprawdę dużego, gdyż firma 9to5Mac oszacowała kwotę przejęcia NextVR przez technologicznego giganta na około 100 mln dolarów (ponad 420 mln złotych).

Apple i okulary AR

Przecieki na temat okularów AR opracowywanych przez amerykańskiego giganta technologicznego sięgają już dłuższego czasu. Przypomnijmy, że zdaniem Bloomberg, nowy produkt ma pozwolić na "synchronizowanie się z iPhonem właściciela w celu ukazywania za pomocą okularów informacji takich jak wiadomości tekstowe, e-maile, powiadomienia, mapy czy gry w obrębie pola widzenia użytkownika". Rzekomo w tym celu Apple zamierza stworzyć oficjalny sklep na którym można by było zakupić lub ściągnąć aplikacje od zewnętrznych dostawców. Bardzo możliwe, że przy współtworzeniu tego odpowiednia App Store będzie pomagać NextVR. Na ten moment wiemy jedynie, że zakup startupu jest co najmniej trzecią inwestycją Apple w tym roku (co może zaskoczyć, biorąc pod uwagę problemy wywołane koronawirusem). Wcześniej gigant kupił Voysis, czyli irlandzki startup zajmujący się opracowywaniem technologii z używaniem głosu i Dark Sky, popularną w niektórych częściach świata aplikację progozującą pogodę. Wygląda więc na to, że Apple szykuje nam coś być może nawet rewolucyjnego.

Zobacz także:

  1. W ciągu paru lat może pojawić się pierwszy na świecie bilioner. Kto nim zostanie?
  2. Kazik kontra Radiowa Trójka - błąd witryny na stronie zestawienia powstał celowo. Łatwo go jednak obejść
  3. Kolejny cios w Huawei. Firma nie będzie mogła korzystać z amerykańskiego sprzętu lub oprogramowania
  4. Uważaj na tanie smartfony i inne urządzenia. Mogą pochodzić z wielkiej kradzieży magazynuNastępny artykuł