Techgame.pl
iPhone

pikrepo.com

Zapadła wstrząsająca decyzja. Apple zapłaci ogromne pieniądze, sprawa dotyczy użytkowników smartfonów

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Amerykański gigant zapłaci gigantyczne kar pieniężne. Wszystko przez rzekome celowe i systematyczne pogarszanie starych modeli iPhone poprzez wprowadzanie podejrzanych aktualizacji.

To nie pierwszy raz kiedy Apple przeskrobało i zostało ukarane, tym razem jednak amerykański moloch zapłaci gigantyczne pieniądze w ramach porozumienia z władzami 34 amerykańskich stanów. Mowa o kwocie sięgającej 113 milionów amerykańskich dolarów, czyli niemal 430 milionów złotych.

Poważne zarzuty względem Apple

Wszystko przez nagłaśnianą od dłuższego czasu przez użytkowników sprzętu Apple sprawę coraz gorzej działającego software’u na starszych iPhone’ach.

Zarzuty wskazują na to, że firma z Cupertino stosowało nielegalne i nieetyczne praktyki, mające na celu zmusić swoich klientów pośrednio do zakupu nowych wersji smartfonów.

2. Pogromca tłuszczu, kilogramy same znikają, a wystarczy pić go raz dziennie. Imbir z 2 dodatkami sprawi, że odchudzanie będzie czystą przyjemnością

Jak wynika z przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań, starsze iPhone’y zachowywały się bardzo dziwnie po zainstalowaniu nowych aktualizacji.

 Nagle, z niewiadomych przyczyn wydajność baterii zaczęła diametralnie spadać, a smartfon zaczynał działać o wiele gorzej niż przed „usprawniającą” łatką.

Teorie użytkowników

W sieci pojawiało się coraz więcej „teorii spiskowych”, jakoby to Apple miał celowo obniżać wydajność starych telefonów. Dodatkowo firma nie sugerowała swoim klientom wymiany baterii i wprost zachęcała do zakupu nowych modeli telefonu.

Okazuje się, że teorie snute przez internautów mogą mieć bardzo wiele wspólnego z rzeczywistością, co stanowi rzadkość w świecie naszpikowanym fake newsami.

Producent zaprzecza

Rzecz jasna producent popularnych iPhone’ów zaprzecza wszelkim stawianym zarzutom, a umowa zawarta z przedstawicielami stanów jest jedynie ugodą.

Na jej mocy nie stwierdzono, czy gigant technologiczny popełnił jakiekolwiek wykroczenie. W praktyce Apple nie będzie musiał przyznać się do winy, także „wilk syty i owca cała”.

Już niedługo kluczowe decyzje

Warto tutaj jeszcze zaznaczyć, że zawarta umowa nie została jeszcze w całości zatwierdzona przez organy władzy, a sytuacja ta jest niezwykle „płynna”. Może się chociażby okazać, że właściciele telefonów firmy Apple, którzy wystosowali pozew zbiorowy będą musieli poczekać na swoje pieniądze znacznie dłużej niż władze stanowe.

Na rozwiązanie sytuacji trzeba będzie poczekać do 4 grudnia, kiedy to odbędzie się oficjalne przesłuchanie, które postanowi, czy zawarta umowa jest w pełni prawomocna.

To jednak nie są jedyne pieniądze, które Apple musi zapłacić w ramach kary. Według oficjalnych informacji, firma będzie musiała zapłacić nawet do 500 milionów dolarów w związku z pozwem zbiorowym, wystosowanym przez użytkowników iPhone.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >