Techgame.pl
iPhone w ręku

pixabay

Apple zapłaci wysokie odszkodowania za spowalnianie starszych urządzeń

3 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Afera "Batterygate" z 2017 roku toczy się dalej, Apple zostało wtedy oskarżone o umyślne spowalnianie starszych modeli urządzeń. Teraz firma zgodziła się zapłacić odszkodowania, które łącznie mogą wynieść aż 500 milionów dolar&oacu

Apple cały czas stara się rozwiązać aferę z 2017 roku nazwaną "Batterygate". Użytkownicy starszych modeli urządzeń odkryli wtedy, że nowe aktulizacje systemu iOS nakładają z czasem limity na procesor urządzeń. Teraz Apple zgodziło się na ugodę.

25 dolarów dla każdego

Apple zgodziło się na zapłatę do 500 milionów dolarów w ramach ugody w toczącym się procesie "Batterygate". Ugoda dotyczy jedynie użytkowników urządzeń z serii iPhone 6 i iPhone 7, ale aktualnie i tak oczekuje na decyzję sędziego. Początkowe oskarżenia wystosowane wobec Apple napływały do sądu w latach 2017-2018, jednak z czasem uogólniono zarzuty i obecnie toczy się jedna, wspólna sprawa. Apple ma wypłacić każdemu użytkownikowi, który się zgłosi, do 25 dolarów odszkodowania w zamian za umyślne spowalnianie urządzenia. Dotyczy to jednak jedynie USA. Osoby oznaczone w pozwach imieniem i nazwiskiem dostać mogą nawet od 1 500 do 3 000 dolarów odszkodowania, a dodatkowe, astronomiczne swoją drogą, 90 milionów pójdzie na pokrycie prawników. Sama łączna wielkość sumy odszkodowań zależna będzie od liczby użytkowników, którzy po nie się zgłoszą. Minimalna kwota, jaką Apple zapłaci to 310 mln dolarów, co oznacza, że jeśli nie zgłosi się więcej użytkowników iPhone'ów, ci wymienieni w pozwach i już zgłoszeni mogą dostać wyższe odszkodowanie. Analogiczna sytuacja jest w drugą stronę - maksymalna kwota to 500 mln, a więc jeśli ta liczba zostanie przekroczona, klienci firmy dostaną mniejsze odszkodowania.

Batterygate

W 2017 roku użytkownicy smartfonów firmy Apple odkryli, że nowe aktualizacje systemu iOS nakładają sztuczne ograniczenia na procesor, przez co iPhone'y zaczęły nagle zwalniać. Użytkownicy zaczęli kupować nowe urządzenia, gdyż myśleli, że dzieje się tak po prostu - ze starości. Firma jednak przyznała się do umyślnego ograniczania szybkości telefonu bazując na użytkowaniu baterii. Wtedy jej klienci wściekli się, bo zamiast kupować nowe smartfony, mogli jedynie wymienić baterię. Apple oczywiście utrzymywało, że nałożonoi takie ograniczenia w celu przedłużenia żywotności baterii i zlikwidowaniu innych problemów, jak samoczynne wyłączanie się urządzeń. Firmą zainteresowały się także rządy innych krajów, jak Włochy czy Francja, z czego franzuci nałożyli na amerykańskiego giganta karę 25 milionów euro.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >