Grafika koncepcyjna lądowania sondy OSIRIS-REx na asteroidzie Bennu.
Źródło: Wikipedia Commons

OSIRIS-REx gotowy do lądowania na asteroidzie. Obiekt ma 490 metrów i może uderzyć w Ziemię

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Sierpnia 2020

NASA poinformowała o udanej próbie generalnej lądowania na asteroidzie Bennu. Statek OSIRIS-REx zbliżył się do obiektu na 40 metrów.

OSIRIX-REx to sonda, która w październiku ma wylądować na asteroidzie Bennu a następnie pobrać z niej próbki skał. Jest to niezwykle ważny dla ludzkości obiekt, ponieważ w przyszłości może on uderzyć w Ziemię.

Misja wchodzi w ostatni etap

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) poinformowała, że próba generalna przed lądowaniem sondy OSIRIS-REx na asteroidzie Bennu zakończyła się sukcesem. W trakcie próby sonda zbliżyła się do powierzchni obiektu na 40 metrów i po raz pierwszy poruszała się w tandemie z rotacją kosmicznej skały, dzięki czemu 20 października 2020 roku będzie mogła na niej wylądować. Więcej danych związanych z próbą generalną NASA udostępni w przeciągu najbliższych tygodni, kiedy uda się ściągnąć raportu z sondy.

Lądowanie już niedługo

Finalny etap misji został zaplanowany na 20 października 2020 roku. Wtedy to, według planu, sonda zbliży się do powierzchni asteroidy, a specjalny mechanizm odpali ładunek wybuchowy, który naruszy powierzchnie Bennu, co umożliwi pobranie próbek. Następnym etapem misji będzie oddalenie się od asteroidy i bezpieczny powrót na Ziemię. NASA zakłada, że nastąpi do 24 września 2023 roku.

Największe znane katastrofy związane z asteroidami

Największą znaną nam katastrofą związaną z uderzeniem asteroidy w Ziemię jest Vredefort w Republice Południowej Afryki. Ponad 2 miliardy lat temu asteroida o średnicy 10 kilometrów uderzyła w naszą planetę tworząc krater o średnicy 190 kilometrów. Jest to największy znany ludzkości krater tego typu na naszej planecie. Bardzo ciekawe uderzenie odnotowano 35 milionów lat temu na Syberii. Rosyjscy naukowcy twierdzą, że krater powstały w wyniku uderzenia asteroidy zawiera tryliony diamentów co sprawia, że jest to jeden z największych depozytów tego drogocennego kruszca na świecie. Diamenty pochodzące z tego krateru znane są pod nazwą "impact diamonds".

Asteroida, która może uderzyć w Ziemię

Bennu jest asteroidą o średnicy 490 metrów i charakteryzuje się wysoką szansą na to, że w przyszłości zderzy się z Ziemią. Naukowcy szacują, że szansa na takie zdarzenie wynosi 1:2700. Dla porównania wspomnimy, że asteroida, która w 1908 roku uderzyła w las tunguski mierzyła zaledwie 20 metrów. Na nasze szczęście asteroida znajduje się w znacznej odległości od naszej planety, a ewentualne zderzenie mogłoby nastąpić między 2175 a 2199 rokiem.

Następny artykuł