Grafika koncepcyjna lądowania sondy OSIRIS-REx na asteroidzie Bennu.
Źródło: Wikipedia Commons

OSIRIS-REx gotowy do lądowania na asteroidzie. Obiekt ma 490 metrów i może uderzyć w Ziemię

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Sierpnia 2020

NASA poinformowała o udanej próbie generalnej lądowania na asteroidzie Bennu. Statek OSIRIS-REx zbliżył się do obiektu na 40 metrów.

OSIRIX-REx to sonda, która w październiku ma wylądować na asteroidzie Bennu a następnie pobrać z niej próbki skał. Jest to niezwykle ważny dla ludzkości obiekt, ponieważ w przyszłości może on uderzyć w Ziemię.

Misja wchodzi w ostatni etap

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) poinformowała, że próba generalna przed lądowaniem sondy OSIRIS-REx na asteroidzie Bennu zakończyła się sukcesem. W trakcie próby sonda zbliżyła się do powierzchni obiektu na 40 metrów i po raz pierwszy poruszała się w tandemie z rotacją kosmicznej skały, dzięki czemu 20 października 2020 roku będzie mogła na niej wylądować. Więcej danych związanych z próbą generalną NASA udostępni w przeciągu najbliższych tygodni, kiedy uda się ściągnąć raportu z sondy.

Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły oceanNa planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły oceanCzytaj dalej

Lądowanie już niedługo

Finalny etap misji został zaplanowany na 20 października 2020 roku. Wtedy to, według planu, sonda zbliży się do powierzchni asteroidy, a specjalny mechanizm odpali ładunek wybuchowy, który naruszy powierzchnie Bennu, co umożliwi pobranie próbek. Następnym etapem misji będzie oddalenie się od asteroidy i bezpieczny powrót na Ziemię. NASA zakłada, że nastąpi do 24 września 2023 roku.

Największe znane katastrofy związane z asteroidami

Największą znaną nam katastrofą związaną z uderzeniem asteroidy w Ziemię jest Vredefort w Republice Południowej Afryki. Ponad 2 miliardy lat temu asteroida o średnicy 10 kilometrów uderzyła w naszą planetę tworząc krater o średnicy 190 kilometrów. Jest to największy znany ludzkości krater tego typu na naszej planecie. Bardzo ciekawe uderzenie odnotowano 35 milionów lat temu na Syberii. Rosyjscy naukowcy twierdzą, że krater powstały w wyniku uderzenia asteroidy zawiera tryliony diamentów co sprawia, że jest to jeden z największych depozytów tego drogocennego kruszca na świecie. Diamenty pochodzące z tego krateru znane są pod nazwą "impact diamonds".

Naukowcy odkryli nowy rodzaj trzęsienia ziemi? Jego siła była niszczycielskaNaukowcy odkryli nowy rodzaj trzęsienia ziemi? Jego siła była niszczycielskaCzytaj dalej

Asteroida, która może uderzyć w Ziemię

Bennu jest asteroidą o średnicy 490 metrów i charakteryzuje się wysoką szansą na to, że w przyszłości zderzy się z Ziemią. Naukowcy szacują, że szansa na takie zdarzenie wynosi 1:2700. Dla porównania wspomnimy, że asteroida, która w 1908 roku uderzyła w las tunguski mierzyła zaledwie 20 metrów. Na nasze szczęście asteroida znajduje się w znacznej odległości od naszej planety, a ewentualne zderzenie mogłoby nastąpić między 2175 a 2199 rokiem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W końcu się udało. Niemcy zakopali kreta na Marsie
  2. Do 2035 roku zniknie pokrywa lodu otaczająca Arktykę. Najnowsze doniesienia nie napawają optymizmem
  3. Naukowcy odkryli nowy rodzaj trzęsienia ziemi? Jego siła była niszczycielska
  4. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean

Następny artykuł