Techgame.pl
badania

By Sergey Galyonkin from Raleigh, USA - Gamers at Gamescom 2013, CC BY-SA 2.0

Zbadano inteligencję graczy. Kto jest mądrzejszy - pecetowcy czy konsolowcy?

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Postanowiono zbadać inteligencję graczy. Wiemy już, kto jest najmądrzejszy. Tak naprawdę warto traktować całość z przymrużeniem oka, jednakowoż z najnowszych badań możemy dowiedzieć się zaskakujących wniosków.

 • Postanowiono przeprowadzić wyjątkowe badania wykazujące inteligencję graczy

 • Na samym czele zestawienia znajdują się gracze pecetowi

 • Pokazano też, jakie gry wybierane są przez "inteligentnych graczy"

 • Całość powinniśmy traktować z przymrużeniem oka

Wieczna wojna pececiarzy z konsolowcami wreszcie się skończy, albowiem ci pierwsi mają ostateczny, naukowcy dowód na swoją wyższość! Tak naprawdę to nie, niemniej warto zapoznać się z niecodziennym pomysłem spółki Royal Panda. 

Badania i ostateczny test na IQ

Royal Panda to Kanadyjska firma zajmująca się prowadzeniem internetowego kasyna. Co więc mają wspólnego z naukowymi badaniami inteligencji graczy? Też zadajemy sobie to pytanie, jednakże to nie pierwszy raz, gdy internetowe kasyno postanowiła zaistnieć na polu naukowym.

Przejdźmy jednak do konkretów - firma postanowiła przeprowadzić badania na grupie 1001 graczy korzystających z różnego sprzętu do grania - PC, Xbox'a One, PS4, Nintendo Switch a także urządzeń mobilnych. Właśnie podzielono się wynikami, które mają wskazać, która grupa jest najbardziej inteligentna. 

Royal Panda powołuje się na współpracę z naukowcami, aby nieco uwiarygodnić wnioski płynące z badań. Każdy ankietowany musiał wypełnić specjalny kwestionariusz, a oceniano przede wszystkim ich inteligencję werbalną, logiczne myślenie czy zdolności matematyczne.

Koniec wojen multiplatformowych?

Wyniki mówią same za siebie - zgodnie z poniższym grafem to właśnie gracze pecetowi okazują się najbardziej inteligentną grupą. Ich IQ średnio kreuje się na poziomie 112,3 punktów. Zaraz za nimi plasują się gracze korzystający z PS4 z wynikiem 110,7 punktów. Podium zamykają posiadacze Xbox'a - 103,8 punktów. 

Czytaj również: "Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Niestety, ale to gracze "switchowi" wypadli najgorzej na polu "dużych konsol", gdyż ich średnia wynosi zaledwie 101,3. Najgorzej w całym zestawieniu poradzili sobie natomiast wielbiciele mobilnej rozrywki z wynikiem na poziomie 99,4 punktów. Zaskoczeni? 

Oprócz tego dokonano podziału na graczy korzystających z Windowsa (106,3) lub Maca (108,2). Jeżeli zaś chodzi o smartfony, to jednak właściciele iOS poradzili sobie nieco gorzej (110,3), zaś posiadacze urządzeń opartych na systemie Android dość istotnie ich przewyższyli - 110,3 pkt. 

Gra dla inteligentnych ludzi

Rzekomi naukowcy postanowili także sprawdzić, które gry charakteryzują się najbardziej inteligentną społecznością. Tu bez wątpienia wygrywa taktyczny Rainbow Six: Siege ze średnią 120,3 pkt. IQ. Cała lista prezentuje się następująco:

 • Rainbow Six Siege — 120,3 IQ

 • Among Us — 118,9 IQ

 • Minecraft — 116,3 IQ

 • Call of Duty Modern Warfare — 111,2 IQ

 • FIFA — 106,5 IQ

 • Fall Guys — 105,8 IQ

 • Animal Crossing — 104,8 IQ

 • Fortnite — 103,6 IQ

 • The Sims — 103,6 IQ

 • Mario Kart — 99,9 IQ

 • Grand Theft Auto Online — 99,6 IQ

 • Assassin's Creed — 99,6 IQ

 • Rocket League — 99,3 IQ

 • Candy Crush Saga — 96,4 IQ

 • Angry Birds — 95,8 IQ

Co ciekawe, to właśnie kobiety okazują się być płcią dominującą jeżeli chodzi o inteligencję - 108,4 pkt. Mężczyźni zdobyli średnio 102,3 punkty.

Choć wszystko to wygląda dość kontrowersyjnie, śpieszymy donieść, aby nie brać takich badań na poważnie. Grupa badawcza była zwyczajnie bardzo mała (jak na możliwości przeprowadzenia takich badań i łączną liczbę graczy), ciężko wiem uznać, że wyniki są reprezentatywne. Tak samo nie pojawiły się w żadnym naukowym czasopiśmie, nikt także ich nie zrecenzował. Tak to już jest z tymi internetowymi kasynami - reklama dźwignią handlu.

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >