badania
Źródło: By Sergey Galyonkin from Raleigh, USA - Gamers at Gamescom 2013, CC BY-SA 2.0

Zbadano inteligencję graczy. Kto jest mądrzejszy - pecetowcy czy konsolowcy?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Grudnia 2020

Postanowiono zbadać inteligencję graczy. Wiemy już, kto jest najmądrzejszy. Tak naprawdę warto traktować całość z przymrużeniem oka, jednakowoż z najnowszych badań możemy dowiedzieć się zaskakujących wniosków.

 • Postanowiono przeprowadzić wyjątkowe badania wykazujące inteligencję graczy
 • Na samym czele zestawienia znajdują się gracze pecetowi
 • Pokazano też, jakie gry wybierane są przez "inteligentnych graczy"
 • Całość powinniśmy traktować z przymrużeniem oka

Wieczna wojna pececiarzy z konsolowcami wreszcie się skończy, albowiem ci pierwsi mają ostateczny, naukowcy dowód na swoją wyższość! Tak naprawdę to nie, niemniej warto zapoznać się z niecodziennym pomysłem spółki Royal Panda.

Badania i ostateczny test na IQ

Royal Panda to Kanadyjska firma zajmująca się prowadzeniem internetowego kasyna. Co więc mają wspólnego z naukowymi badaniami inteligencji graczy? Też zadajemy sobie to pytanie, jednakże to nie pierwszy raz, gdy internetowe kasyno postanowiła zaistnieć na polu naukowym.

Zobacz także:Nagrała owczarka ukrytą kamerą. Popłakała się, gdy obejrzała nagranie

Przejdźmy jednak do konkretów - firma postanowiła przeprowadzić badania na grupie 1001 graczy korzystających z różnego sprzętu do grania - PC, Xbox'a One, PS4, Nintendo Switch a także urządzeń mobilnych. Właśnie podzielono się wynikami, które mają wskazać, która grupa jest najbardziej inteligentna.

Olbrzymi przełom, chodzi o pochodzenie Księżyca. Nowe daneOlbrzymi przełom, chodzi o pochodzenie Księżyca. Nowe daneCzytaj dalej

Royal Panda powołuje się na współpracę z naukowcami, aby nieco uwiarygodnić wnioski płynące z badań. Każdy ankietowany musiał wypełnić specjalny kwestionariusz, a oceniano przede wszystkim ich inteligencję werbalną, logiczne myślenie czy zdolności matematyczne.

Koniec wojen multiplatformowych?

Wyniki mówią same za siebie - zgodnie z poniższym grafem to właśnie gracze pecetowi okazują się najbardziej inteligentną grupą. Ich IQ średnio kreuje się na poziomie 112,3 punktów. Zaraz za nimi plasują się gracze korzystający z PS4 z wynikiem 110,7 punktów. Podium zamykają posiadacze Xbox'a - 103,8 punktów.

Obrazy techgame

Czytaj również:"Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Niestety, ale to gracze "switchowi" wypadli najgorzej na polu "dużych konsol", gdyż ich średnia wynosi zaledwie 101,3. Najgorzej w całym zestawieniu poradzili sobie natomiast wielbiciele mobilnej rozrywki z wynikiem na poziomie 99,4 punktów. Zaskoczeni?

Oprócz tego dokonano podziału na graczy korzystających z Windowsa (106,3) lub Maca (108,2). Jeżeli zaś chodzi o smartfony, to jednak właściciele iOS poradzili sobie nieco gorzej (110,3), zaś posiadacze urządzeń opartych na systemie Android dość istotnie ich przewyższyli - 110,3 pkt.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Dziś start nowoczesnego statku od SpaceX. Starship może okazać się fenomenemDziś start nowoczesnego statku od SpaceX. Starship może okazać się fenomenemCzytaj dalej

Gra dla inteligentnych ludzi

Rzekomi naukowcy postanowili także sprawdzić, które gry charakteryzują się najbardziej inteligentną społecznością. Tu bez wątpienia wygrywa taktyczny Rainbow Six: Siege ze średnią 120,3 pkt. IQ. Cała lista prezentuje się następująco:

 • Rainbow Six Siege — 120,3 IQ
 • Among Us — 118,9 IQ
 • Minecraft — 116,3 IQ
 • Call of Duty Modern Warfare — 111,2 IQ
 • FIFA — 106,5 IQ
 • Fall Guys — 105,8 IQ
 • Animal Crossing — 104,8 IQ
 • Fortnite — 103,6 IQ
 • The Sims — 103,6 IQ
 • Mario Kart — 99,9 IQ
 • Grand Theft Auto Online — 99,6 IQ
 • Assassin's Creed — 99,6 IQ
 • Rocket League — 99,3 IQ
 • Candy Crush Saga — 96,4 IQ
 • Angry Birds — 95,8 IQ

Co ciekawe, to właśnie kobiety okazują się być płcią dominującą jeżeli chodzi o inteligencję - 108,4 pkt. Mężczyźni zdobyli średnio 102,3 punkty.

Choć wszystko to wygląda dość kontrowersyjnie, śpieszymy donieść, aby nie brać takich badań na poważnie. Grupa badawcza była zwyczajnie bardzo mała (jak na możliwości przeprowadzenia takich badań i łączną liczbę graczy), ciężko wiem uznać, że wyniki są reprezentatywne. Tak samo nie pojawiły się w żadnym naukowym czasopiśmie, nikt także ich nie zrecenzował. Tak to już jest z tymi internetowymi kasynami - reklama dźwignią handlu.

Wyjątkowe odkrycie. Niewiarygodne, gdzie znaleziono legendarną EnigmęWyjątkowe odkrycie. Niewiarygodne, gdzie znaleziono legendarną EnigmęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Dziewczynka z zespołem Downa zachwyca uśmiechem jako modelka
 2. Tragiczna wiadomość. Nie żyje Mikołaj Wojciechowski
 3. Spotify wprowadzi rewolucyjne rozwiązanie. Oparte jest na sztucznej inteligencji
 4. Świetnie wieści dla wszystkich graczy. Google Stadia oficjalnie w Polsce
 5. Elon Musk ma dość Kalifornii. Podjął kluczową decyzję
 6. Co zrobić, gdy kot atakuje choinkę? 5 niezawodnych sposobów, by zapobiec świątecznej katastrofie
 7. Magda Gessler oferuje seniorom posiłki za bezcen. Cena szokuje

Następny artykuł