Techgame.pl
blade runner 1997

gog.com

Klasyczna przygodówka Blade Runner zostanie odświeżona

13 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Studio Nightdive Studios zapowiedziało, że zajmie się opracowaniem odświeżonej wersji legendarnej gry przygodowej Blade Runner. Wiemy na pewno, że tytuł zaoferuje odświeżoną grafikę i animacje. Pliki z oryginalnej gry zagubiły się lata temu, jak więc stud

Balde Runner to tytuł, który zadebiutował w 1997 roku i z miejsca stał się grą legendarną. Ta przygodówka szokowała graczy przez zastosowanie mechanik, których jeszcze wtedy nikt nie widział. Problem pojawił się, gdy kod źródłowy produkcji został zagubiony.

Blade Runner z 1997 roku

Oryginalny Blade Runner z 1997 roku reklamowany był jako "real-rime 3D adventure", gdyż gra cechowała się wyjątkowym w tamtym czasie podejściem do wydarzeń. Wszystkie postacie w grze żyły niezależnie od gracza, jego działań i progresu w fabule, co oznacza, że różne wydarzenia mogły mieć miejsce poza zasięgiem gracza. Z tego względu gra znana była ze swojej immersji, gdyż w 1997 roku sporą nowością była odejście od statycznych postaci. Ich modele były do tego wykonane w pełnym 3D, co także odróżniało produkcję od typowej przygodówki z tamtego okresu z pre-renderowanymi postaciami. W grze do tego pojawiło się ponad 70 takich postaci, a częśc z nich była dobrze znana fanom filmu z Harrison'em Fordem (nawet aktorzy podkładali pod nie głosy). Można było uzyskać jedno z aż 13 zakończeń, bo całość była w dużym stopniu nieliniowa. Fabularnie gra opowiadała historię detektywa Roya McCoya, który został wysłany z misją znalezienia grupy replikantów oskarżonych o mordowanie zwierząt. Ogólnie historia była niezależna od tej z filmu, choć działa się równocześnie. 

Zgubiony kod 

Choć Blad Runner okazał się wielkim osiągnięciem w dziedzinie gier to dość szybko produkcja stała się praktycznie niedostępna. Odpowiedzialni za grę Westwood Studios wkrótce po premierze zmieniali siedzibę i w trakcie przeprowadzki zagubiono kod źródłowy gry, w związku z czym niemożliwe okazało się jej wydawanie. Studio wkrótce potem zakończyło działalność, a grę można było dostać jedynie w formie fizycznej, ale jej ceny często opiewały na ogromne sumy. Zaskoczeniem dla wszystkich było możliwe za pomocą ScummVM wydanie gry na platformie GoG w grudniu zeszłego roku, jednak w dalszym ciągu nikt nie liczył na remaster legendarnej produkcji.

Blade Runner: Enhanced Edition

Studio Nightdive Studios we współpracy z Alcon Entertainment zapowiedziało, że dokona odświeżenia legendarnego tytułu. Możliwe to będzie za pomocą inżynierii wstecznej, czylli techniki, która polega na zbadaniu jak działa dany program i w jaki sposób powstał. Blade Runner: Enhanced Edition działać ma na silniku KEX, dzięki czemu odświeżony Blade Runner ukaże się nie tylko na PC (na platformie Steam), ale też na PS4 i Xboxie One. Tytuł ma oferować odświeżoną grafikę i modele postaci i przerywniki filmowe, a także dostosowanie do współczesnych ekranów. Studio obiecuje zachowanie ducha oryginału. Na razie nie podany dokładnej daty premiery.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >