Techgame.pl
Boeing 747 aka Cosmic Girl

RHL Images from England, CC BY-SA 2.0

Virgin Orbit przeprowadziło pierwszy udany lot rakiety LauncherOne. Wystartowała przy pomocy Boeinga 747

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Przy wykorzystaniu zmodyfikowanego Boeinga 747 udało się wynieść w kosmos aż 10 satelitów służących przede wszystkim do przeprowadzania analiz. To zarazem pierwszy udany lot LauncherOne od Virgin Orbit.

  • Firma Virgin Orbit pomyślnie przeprowadziła misję wystrzelenia 10 niewielkich satelitów

  • Znalazły się one na rakiecie LauncherOne, którą w przestrzeń powietrzną wyniósł zmodyfikowany Boeing 747

  • Na pokładzie były satelity badawcze, jak i edukacyjne

Już wcześniej testowano podobne rozwiązania, w których sposobem na wyniesienie na orbitę okołoziemską rakiety z satelitami jest samolot pasażerski. Tym razem wykorzystano odpowiednio zmodyfikowaną wersję Boeinga 747. 

Boeing 747 pomógł w wyniesieniu rakiety w kosmos

Virgin Orbit przeprowadził kolejną misję, która zakończyła się sukcesem, jednak pierwszą, którą pomyślnie udało się przeprowadzić z wykorzystaniem Boeinga 747. A dokładniej - jego zmodyfikowanej wersji nazwanej nosicielem Cosmic Girl. Wcześniejsze próby zakończyły się niepowodzeniem. 

25 maja ubiegłego roku podjęto pierwszą próbę wystrzelenia rakiety przy pomocy lecącego Boeinga, jednak wtedy wysiłki inżynierów spełzły na niczym. Rakieta LauncherOne, co prawda, przeleciała te 9 sekund, jednak później, wraz z symulatorem masy na pokładzie, spadła do oceanu.

Inżynierowie firmy podjęli się zanalizowania problemu. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że winę za niepowodzenie poprzedniej misji ponosi linia dostarczająca ciekły tlen do komory spalania w silniku pierwszego stopnia. Virgin Orbit pracowało nad wyeliminowaniem usterek. Teraz podobne problemy mają już się nie wydarzyć. 

Boeing w misji NASA

17 stycznia o godzinie 20:39 czasu polskiego odbyło się odłączenie rakiety od nosiciela, Cosmic Girl, co miało miejsce nad Oceanem Spokojnym. Tym razem całe przedsięwzięcie skończyło się pomyślnie, bo po blisko godzinie lotu rakiety LauncherOne udało się odłączyć ładunek w postaci 10 satelitów eksperymentalnego programu NASA. 

Oczywiście warto tutaj zwrócić uwagę na to, że rakieta startowała dzięki nosicielowi w postaci Boeinga 747-800. Zdaniem firmy Virgin Orbit (która jest odłamem Virgin Galactic) stanowi to nowy krok ku wydajniejszemu wznoszeniu ładunków na niską orbitę okołoziemską. Teraz bowiem możliwe staje się wykorzystanie zwykłych lotnisk samolotowych, bez potrzeby korzystania z całego kosmodromu.

Virgin Orbit pomogło NASA wynieść na orbitę 10 ładunków w ramach programu z małymi ładunkami ELaNa 20. Wśród satelitów, które znalazły się nad Ziemią, dominują te badawcze służące do lepszego poznania warunków zachodzących nad Ziemią i w kosmosie. 

Jakie ładunki wyniesiono?

Nad Ziemię trafiło 10 ładunków, które pełnią rolę badawczo-symulacyjną. Dla przykładu, satelita Q-PACE przeprowadzi eksperymenty z kurzem w warunkach mikrograwitacji, nanosatelita CACTUS 1 ma przetestować telemetrię dla małych satelitów, zaś ExoCube 2 będzie miał za zadanie badanie zawartości wodoru, tlenu, helu i azotu w atmoferze.

Jednym z ciekawszych urządzeń jest TechEdSat 7 skonstruowany przez amerykańską agencję DARPA. Satelita będzie bowiem testować nowy system hamowania Exo-Brake, który ma ułatwić sposób deorbitacji przyszłych satelitów. Inna sprawa jest taka, że TechEdSat 7 ma również nowoczesny system identyfikacji działających i niedziałających niewielkich satelitów. 

Na pokładzie LauncherOne znalazł się także zawierający uczelniane eksperymenty Fox-1E i służący w celach edukacyjnych CAPE-3 zbudowany przez Uniwersytet w Luizjanie. 

Powodzenie tej misji oznacza, że być może doczekaliśmy się znacznie bardziej wydajnego sposobu na przeprowadzanie kosmicznych badań przy użyciu niewielkich satelitów i zmodyfikowanych samolotów właśnie w rodzaju Boeinga 747. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Nvidia po cichu wypuszcza na rynek nową kartę graficzną. GT 1010 oparto na architekturze Pascal

  • Do Xbox Game Pass na PC trafi niebawem świetne Control. Jakie inne gry zawierają się w usłudze?

  • Mapy Google z kolejną, świetną funkcją. Od teraz ulice będą znacznie bardziej szczegółowe

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >