Techgame.pl
Mapy Google

google.com

Mapy Google z kolejną, świetną funkcją. Od teraz ulice będą znacznie bardziej szczegółowe

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

To nowość z rodzaju "nawet nie wiedzieliśmy, że na to czekaliśmy". W wybranych miastach Mapy Google stały się bardziej szczegółowe. Od teraz będziemy mogli bardzo dokładnie przekonać się, gdzie są przejścia bądź wysepki dla pieszych.

  • Mapy Google zostały wzbogacone o większą szczegółowość

  • Lepiej zobrazowano chodniki, dodano przejścia czy wysepki dla pieszych

  • Na razie zmiany obowiązują wyłącznie w kilku lokacjach na całym świecie

Nowość w Mapach Google można uznać za "pierwszy rzut oka" na to, jak w przyszłości będzie wyglądać nawigacja. Choć aktualnie dostępne wyłącznie w paru miastach zagranicznych, zapewne w ciągu kilku lat doczekamy się rozpowszechnienia nowych funkcji na globalną skalę. 

Mapy Google także dla pieszych

Choć Mapy Google zazwyczaj używane są do zorientowania się "gdzie co jest", a także znalezienia odpowiedniego dojazdu czy po prostu w formie nawigacji, przydają się też pieszym. Ci również mogą z nich korzystać jako z ciekawej formy GPS'a pokazującego najlepszą drogę na piechotę do naszego celu. 

Pod tym względem jednak, mimo że jak najbardziej spełniające swoją rolę, były nieco zbyt mało szczegółowe. Nie wiedzieliśmy, gdzie tak naprawdę znajdziemy przejście dla pieszych, w dużym przybliżeniu część ulic wydawała się niekoniecznie odpowiadać rzeczywistemu podziałowi miasta, a już szczególnie jeżeli chodzi o pomniejsze uliczki. 

Na szczęście wiele wskazuje na to, że już teraz możemy podziwiać prawdziwe "mapy przyszłości", a to za sprawą nowych funkcji i lepszemu zobrazowaniu rzeczywistych ulic w Mapach Google. Choć na razie dostępne wyłącznie w zaledwie paru lokalizacjach, nie zdziwilibyśmy się, gdyby za kilka lat cały świat byłby bardziej szczegółowy.

Lepsze odwzorowanie świata

Korzystanie z Map Google w wersji pieszej kojarzyło się trochę z grą w Ponga, gdy próbujemy dokładnie zorientować się, czy kwadratowa bryła przed nami to "na pewno ten budynek". Teraz gigant z Mountain View dodał kolejne nowości do swojego narzędzia, o których niekoniecznie nawet wiedzieliśmy, że potrzebujemy. 

Mowa przede wszystkim o znacznym uszczegółowieniu ulic - dodano chodniki i je zaokrąglono, lepiej odwzorowano prawdziwą szerokość ulic i pomniejszych uliczek, skupiono się na lepszym podkreśleniu terenów zielonych i, przede wszystkim, dodano lokalizacje przejść i wysepek dla pieszych.

Na poniższej mapie San Francisco udostępnionej przez Android Police dokładnie widać różnicę. Szczerze mówiąc, na pierwszy rzut oka dana ulica po aktualizacji wcale nie wygląda tak, jak wcześniej. Jest to z pewnością olbrzymi krok nie tylko dla samych Map Google, ale też nawigacji w ogóle. 

Źródło: Android Police

Mapy przyszłości już teraz (gdzieniegdzie)

Co ciekawe, wszelkie opisywane tu zmiany były zapowiadane już wcześniej, bo w sierpniu 2020 roku. Wtedy jednak niekoniecznie mogliśmy się o tym przekonać, jednak z czasem nowości zostały udostępnione szerszej liczbie odbiorców. Problem w tym, że i tak dość limitowanej...

Wszystko dlatego, że powyższe nowości dotyczą wyłącznie czterech dużych miast z całego świata (a niektórych i tak nie w całości): Centralnego Londynu w Wielkiej Brytanii, Centrum Tokio w Japonii, San Francisco w Stanach Zjednoczonych i Nowego Jorku, również w USA.

Nowości są o tyle ciekawe, że w pewien sposób mogą pomagać też osobom niepełnosprawnym - będą one wiedziały dokładnie, gdzie znajduje się przejście dla pieszych czy schody. Co ciekawe, nowości niejako dotyczą też osób "zmotoryzowanych", gdyż lepiej zobrazowano także podział samych ulic, m.in. na pasy rozdzielające na jezdni. 

Spodziewamy się, że to taki drobny "teaser" tego, co w ciągu kilku (a może kilkunastu, jakby nie patrzeć jest to dosłownie przedsięwzięcie na skalę światową) lat może czekać cały świat. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Techgame Newsy. Podsumowanie tygodnia

  • Nie możesz dogadać się z drugą połówką w sprawie filmu na wieczór? Z pomocą przychodzi "Tinder dla filmów"

  • Kolejne szczegóły na temat ustawy o wolności słowa w sieci. Kary nawet do 50 mln zł

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >