Techgame.pl
Oznaczenie Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN.

Maximilien Brice (CERN)//https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

CERN odtajnia dane zbierane przez Wielki Zderzacz Hadronów. Wspaniałe wieści dla świata nauki

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Wielki Zderzacz Hadronów to prawdopodobnie jedno z najważniejszych narzędzi naukowych stworzonych przez ludzkość. Chociaż posiada niezwykłe możliwości, to wyniki badań przeprowadzanych przez to urządzenie były dotychczas dostępne dla wybranych

  • Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN

  • Jest to największy akcelerator cząsteczek na świecie

  • Dotychczas z maszyny mogli korzystać nieliczni, teraz ma się to zmienić

Wielki Zderzacz Hadronów był jednym z największych naukowych i inżynieryjnych przedsięwzięć w historii ludzkości. Urządzenie, które składa się między innymi z tunelu o długości 27 kilometrów ma pomóc naukowcom w rozwikłaniu wielu tajemnic otaczającego nas wszechświata.

Po co nam Wielki Zderzacz Hadronów?

Wielki Zderzacz Hadronów jest największą maszyną na świecie. Jej główne elementy znajdują się pod ziemią (na głębokości od 50 do 175 metrów). Urządzenie od 2008 miało zderzać dwie przeciwbieżne wiązki protonów. Energia zderzeń miała wynosić 14 TeV.

Głównym zadaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów miało być potwierdzenie lub obalenie istnienia bozonu Higgsa, co udało się pozytywnie rozwiązać w 2012 roku. Poza tym naukowcy pracują w nim nad zbadaniem cząstki ciemnej materii, superpartnerów, wyższych wymiarów, monopolu magnetycznego i aksjonu.

Naukowe odkrycia dla wybranych

Chociaż Wielki Zderzacz Hadronów oferuje ogromne możliwości i jest w stanie przedstawić rewolucyjne wyniki badań, których w normalnych warunkach laboratoryjnych po prostu nie da się przeprowadzić, to dotychczas badania przeprowadzane w CERN nie były upubliczniane szerszej widowni. Teraz na szczęście ma się to zmienić, na czym może zyskać świat nauki.

Europejski Ośrodek Badań Jądrowych ma się od teraz dzielić danymi, które będzie zbierał Wielki Zderzacz Hadronów. Jest w tym oczywiście mały haczyk. Dane nie będą mogły być bowiem młodsze niż 5 lat. Jednak dzięki temu, że udostępniane przez CERN dane mają być z poziomu 3, to wszyscy chętni naukowcy mogą liczyć na bardzo wysoki poziom analizy. Poziom 3 oznacza “kalibrowane zrekonstruowane dane z poziomem detali przydatnym do badań algorytmicznych, wydajnościowych i fizycznych”.

Dane nie będą więc “surowe” jednak jak podkreślają eksperci z CERN, zupełnie surowych danych pozyskiwanych za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów praktycznie nie da się używać, ponieważ są zbyt złożone. Do odpowiednich analiz potrzebny jest kontekst. Eksperci podkreślają, że tego typu dane będą w stanie popchnąć do przodu wiele prac naukowcy z dziedziny fizyki, które trafiły na martwy punkt.

Tagi:

FizykaWielki Zderzacz Hadronów

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >