Concorde lecący za myśliwcami.
Źródło: flickr

Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
3 Sierpnia 2020

Virgin Galactic ogłosiło, że chce stworzyć superszybki samolot pasażerski. Maszyna została zaprojektowana tak, aby osiągać zawrotną prędkość 3 Machów.

Dla przypomnienia dodamy, że oryginalny samolot Concorde osiągał prędkość dwóch Machów, a więc 2450 km/h. Samolot, który Virgin Galactic chce zbudować wspólnie z Rolls-Roycem ma osiągać prędkość 3675 km/h. W branży lotniczej się dzieje!

Konkurencja dla Overture

W lipcu informowaliśmy Was o samolocie XB-1. Maszyna tworzona przez firmę Boom jest testem technologii dla samolotu Overture, który ma być naturalnym spadkobiercą naddźwiękowego Concorde’a, który ostatni lot odbył w 2003 roku. Według oficjalnych danych, XB-1 miałby osiągać prędkość 2,2 Macha, a więc 2735 kilometrów na godzinę, co oznaczałoby, że byłby szybszy nawet od swojego “poprzednika”. Dla przypomnienia dodamy, że testy samolotu XB-1 zbliżają się wielkimi krokami i mają one ruszyć już 7 października 2020 roku. Jeżeli testy przebiegną pomyślnie, to Boom rozpocznie testowanie samolotu Overture, który miałby trafić do użycia w 2030 roku. Teraz na horyzoncie pojawia się konkurencja.

Ponad 3500 km/h z Virgin Galactic

Kosmiczna firma Virgin Galactics, wspólnie ze swoim nowym partnerem Rolls-Roycem, stworzyła projekt naddźwiękowego samolotu pasażerskiego, który będzie rozwijał prędkość 3 Machów. Współpraca nie jest przypadkowa, R-R jest liderem wśród producentów silników lotniczych i tworzył silniki chociażby dla Concorde’a właśnie.

Projekt samolotu Virgin Galactic.Projekt samolotu Virgin Galactic.

Jeden projekt? To za mało!

Żeby było zabawniej, okazuje się, że nie jest to jedyny projekt tego typu, nad którym pracuje firma Richarda Bransona. W maju Virgin Galactic poinformowało o tym, że podjęło współpracę z NASA przy tworzeniu superszybkiego i wysokopułapowego samoloty pasażerskiego, który miałby latać na wysokości 18 000 metrów (na tym pułapie latał wcześniej Concorde). Samolot ten miałby pomieścić na swoim pokładzie od 9 do 19 osób, a wnętrze miałoby zostać zaprojektowane na pierwszą lub biznes klasę.
Co jeszcze ciekawsze, firma produkcyjna należąca do Virgin Galactic, czyli The Spaceship Company, jest partnerem w tworzeniu opisanego powyżej samolotu firmy Boom, a więc XB-1. Również Rolls-Royce podjął współpracę z twórcami samolotu Overture, do którego mają zaprojektować i zbudować odpowiednie silniki.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł