Techgame.pl
Concorde lecący za myśliwcami.

flickr

Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.

3 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Virgin Galactic ogłosiło, że chce stworzyć superszybki samolot pasażerski. Maszyna została zaprojektowana tak, aby osiągać zawrotną prędkość 3 Machów.

Dla przypomnienia dodamy, że oryginalny samolot Concorde osiągał prędkość dwóch Machów, a więc 2450 km/h. Samolot, który Virgin Galactic chce zbudować wspólnie z Rolls-Roycem ma osiągać prędkość 3675 km/h. W branży lotniczej się dzieje!

Konkurencja dla Overture

W lipcu informowaliśmy Was o samolocie XB-1. Maszyna tworzona przez firmę Boom jest testem technologii dla samolotu Overture, który ma być naturalnym spadkobiercą naddźwiękowego Concorde’a, który ostatni lot odbył w 2003 roku. Według oficjalnych danych, XB-1 miałby osiągać prędkość 2,2 Macha, a więc 2735 kilometrów na godzinę, co oznaczałoby, że byłby szybszy nawet od swojego “poprzednika”. Dla przypomnienia dodamy, że testy samolotu XB-1 zbliżają się wielkimi krokami i mają one ruszyć już 7 października 2020 roku. Jeżeli testy przebiegną pomyślnie, to Boom rozpocznie testowanie samolotu Overture, który miałby trafić do użycia w 2030 roku. Teraz na horyzoncie pojawia się konkurencja.

Ponad 3500 km/h z Virgin Galactic

Kosmiczna firma Virgin Galactics, wspólnie ze swoim nowym partnerem Rolls-Roycem, stworzyła projekt naddźwiękowego samolotu pasażerskiego, który będzie rozwijał prędkość 3 Machów. Współpraca nie jest przypadkowa, R-R jest liderem wśród producentów silników lotniczych i tworzył silniki chociażby dla Concorde’a właśnie.

Jeden projekt? To za mało!

Żeby było zabawniej, okazuje się, że nie jest to jedyny projekt tego typu, nad którym pracuje firma Richarda Bransona. W maju Virgin Galactic poinformowało o tym, że podjęło współpracę z NASA przy tworzeniu superszybkiego i wysokopułapowego samoloty pasażerskiego, który miałby latać na wysokości 18 000 metrów (na tym pułapie latał wcześniej Concorde). Samolot ten miałby pomieścić na swoim pokładzie od 9 do 19 osób, a wnętrze miałoby zostać zaprojektowane na pierwszą lub biznes klasę.  Co jeszcze ciekawsze, firma produkcyjna należąca do Virgin Galactic, czyli The Spaceship Company, jest partnerem w tworzeniu opisanego powyżej samolotu firmy Boom, a więc XB-1. Również Rolls-Royce podjął współpracę z twórcami samolotu Overture, do którego mają zaprojektować i zbudować odpowiednie silniki.  

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >