Techgame.pl
Concorde lecący za myśliwcami.

flickr

Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.

3 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Virgin Galactic ogłosiło, że chce stworzyć superszybki samolot pasażerski. Maszyna została zaprojektowana tak, aby osiągać zawrotną prędkość 3 Machów.

Dla przypomnienia dodamy, że oryginalny samolot Concorde osiągał prędkość dwóch Machów, a więc 2450 km/h. Samolot, który Virgin Galactic chce zbudować wspólnie z Rolls-Roycem ma osiągać prędkość 3675 km/h. W branży lotniczej się dzieje!

Konkurencja dla Overture

W lipcu informowaliśmy Was o samolocie XB-1. Maszyna tworzona przez firmę Boom jest testem technologii dla samolotu Overture, który ma być naturalnym spadkobiercą naddźwiękowego Concorde’a, który ostatni lot odbył w 2003 roku. Według oficjalnych danych, XB-1 miałby osiągać prędkość 2,2 Macha, a więc 2735 kilometrów na godzinę, co oznaczałoby, że byłby szybszy nawet od swojego “poprzednika”. Dla przypomnienia dodamy, że testy samolotu XB-1 zbliżają się wielkimi krokami i mają one ruszyć już 7 października 2020 roku. Jeżeli testy przebiegną pomyślnie, to Boom rozpocznie testowanie samolotu Overture, który miałby trafić do użycia w 2030 roku. Teraz na horyzoncie pojawia się konkurencja.

Ponad 3500 km/h z Virgin Galactic

Kosmiczna firma Virgin Galactics, wspólnie ze swoim nowym partnerem Rolls-Roycem, stworzyła projekt naddźwiękowego samolotu pasażerskiego, który będzie rozwijał prędkość 3 Machów. Współpraca nie jest przypadkowa, R-R jest liderem wśród producentów silników lotniczych i tworzył silniki chociażby dla Concorde’a właśnie.

Jeden projekt? To za mało!

Żeby było zabawniej, okazuje się, że nie jest to jedyny projekt tego typu, nad którym pracuje firma Richarda Bransona. W maju Virgin Galactic poinformowało o tym, że podjęło współpracę z NASA przy tworzeniu superszybkiego i wysokopułapowego samoloty pasażerskiego, który miałby latać na wysokości 18 000 metrów (na tym pułapie latał wcześniej Concorde). Samolot ten miałby pomieścić na swoim pokładzie od 9 do 19 osób, a wnętrze miałoby zostać zaprojektowane na pierwszą lub biznes klasę.  Co jeszcze ciekawsze, firma produkcyjna należąca do Virgin Galactic, czyli The Spaceship Company, jest partnerem w tworzeniu opisanego powyżej samolotu firmy Boom, a więc XB-1. Również Rolls-Royce podjął współpracę z twórcami samolotu Overture, do którego mają zaprojektować i zbudować odpowiednie silniki.  

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Tagi:

Stany ZjednoczonePrzemysł lotniczyNASA

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >