Techgame.pl > Nauka > Critterpedia mogła powstać wyłącznie w Australii. Aplikacja rozpoznająca jadowite pająki i węże
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:23

Critterpedia mogła powstać wyłącznie w Australii. Aplikacja rozpoznająca jadowite pająki i węże

Pająk widziany na ekranie smartfona.
Pixabay

Aby zminimalizować ryzyko śmierci z powodu ukąszeń, australijscy naukowcy opracowali aplikację mobilną, która po wycelowaniu kamery w telefonie w tajemniczy okaz pająka lub węża, powie nam czy jest on groźny.

Australia – kraina potworów

Australijska fauna i flora potrafią zachwycić swoim pięknem oraz przerazić ilością jadowitych gadów i pajęczaków, które spotkać można nawet w centrach dużych miast. Australia jest domem dla najbardziej jadowitego węża na Ziemi, czyli Tajpana Pustynnego. Toksyny zawierające się w jego jadzie doprowadzają do uszkodzenia nerwów, mięśni i problemów z krzepnięciem krwi. Jedno ukąszenie tego węża zawiera wystarczającą dawkę jadu, aby zabić od 25 do 30 osób.  Innym niezwykle niebezpiecznym zwierzęciem jest Atraks, potocznie zwany ptasznikiem australijskim. Jest on prawdopodobnie najbardziej śmiertelnym pająkiem na całym świecie. Jego ukąszenie jest w stanie zabić dorosłego człowieka w godzinę. Z oficjalnych danych wynika, że pająk ten jest odpowiedzialny za 13 zgonów. Pająk ten słynie ze swojej agresywności oraz potężnych kłów jadowych, które są w stanie przebić się przez paznokcie.

Wyceluj telefon i już wiesz, czy zginiesz

Moglibyśmy tak wymieniać kolejne jadowite gatunki zwierząt żyjących w Australii w nieskończoność. Wystarczy wspomnieć, że oprócz pająków i węży, w tym kraju zabić nas może również jad meduzy albo nawet ślimaka. Dlatego właśnie grupa australijskich naukowców postanowiła opracować aplikację mobilną, która będzie rozpoznawała gatunki pająków i węży.

Critterpedia powstała dzięki pracy naukowców z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO). Sposób działania jest prosty, a naukowcy porównują ją do popularnej aplikacji rozpoznającej utwory muzyczne Shazam. Tak jak celujemy mikrofonem w źródło, z którego płynie muzyka, której nazwy nie znamy, a Shazam ją rozpoznaje, tak w przypadku Critteropedii wystarczy zrobić zdjęcie pająka/węża w naszej okolicy, a aplikacja powie nam, czy nasz nowy kolega może nas zabić czy nie. Warto przy tym zachować bezpieczny dystans, wiele jadowitych gatunków zdaje sobie sprawę ze swojej władzy i nie boi się podjąć próby ataku bez specjalnej prowokacji.

Critterpedia rozpoznaje nawet najmniejsze różnice między gatunkami

Dr Matt Adcock, lider projektu Critterpedia, tłumaczy, że różnice wizualne między różnymi gatunkami pająków czy węży potrafią być minimalne. Ważnym aspektem podczas tworzenia aplikacji było więc odpowiednie przygotowanie danych do identyfikacji tych zwierząt. Jedną z funkcjonalności, która to ułatwia jest automatycznie pobierana lokalizacja GPS. Na tej podstawie aplikacja wyklucza część osobników, które nie występują w danym regionie.

Powiązane