cyberpunk
Źródło: Steam

Cyberpunk 2077 z większym budżetem niż GTA V? Zaskakujące wnioski analityków

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Listopada 2020

Analitycy podzielili się swoimi najnowszymi analizami związanymi z prognozowaną sprzedażą Cyberpunka 2077. Gra może mieć większy budżet niż inny hit ostatnich lat, czyli GTA V. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do ogólnej sprzedaży produkcji przyczyni się pandemia.

Analitycy są niejako na pierwszej linii jakichkolwiek szacunków finansowych dotyczących nowych gier wideo. Najnowsze analizy nie pozostawiają wątpliwości - Cyberpunk 2077 musi odnieść sukces. A na pewno na tyle, że zwrócić olbrzymie koszty produkcji.

Cyberpunk 2077 z wielkim budżetem

Analitycy związani z branżą gier wideo od lat starają się przewidzieć sukces (lub porażkę) danej, wielce oczekiwanej produkcji. Bez wątpienia do takich zaliczyć można nadchodzący potencjalny hit od CD Projekt RED, czyli Cyberpunka 2077. Szykuje się nam niezwykle droga produkcja (oczywiście pod kątem kosztów jej powstania).

Niezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieNiezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieCzytaj dalej

Cyberpunk 2077, jak wynika z danych dostarczonych przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, może ostatecznie okazać się grą jeszcze bardziej drogą pod kątem produkcyjnym, niż początkowo zakładano. Co ciekawe, pod tym względem CP '77 prześcignąłby jeden z "hitów wszechczasów", czyli Grand Theft Auto V.

GTA V, z szacownym budżetem rzędu 265 milionów dolarów, okazało się komercyjnym sukcesem i jedną z najważniejszych gier, jakie kiedykolwiek powstały. CD Projekt RED rzekomo ma przebić ten budżet, gdyż zwiększyło go do 1,2 miliarda złotych czyli około 314 milionów dolarów.

Najdroższa gra w historii?

Cyberpunk 2077 z pewnością ma olbrzymie szanse na sukces, szczególnie, z niemal czterokrotnie większym budżetem, niż poprzedni hit tego studia, czyli Wiedźmin 3. Oczywiście koszt samej produkcji to jedna sprawa, gdyż znaczna część pieniędzy idzie na marketing.

Burze na Marsie winne braku wody. Tak mogło wyginąć życie na planecieBurze na Marsie winne braku wody. Tak mogło wyginąć życie na planecieCzytaj dalej

Obecnie nie wiemy ile CDPR inwestuje w promocję najnowszej produkcji, jednak najpewniej są to bardzo duże sumy. Aktualnie obserwujemy coraz większy boom na produkty związane z grą - powstają dedykowane buty, smartfon, ubrania, karty graficzne czy myszki stworzone we współpracy ze znanymi firmami. Na pewno pochłania to sporo całego budżetu.

CDPR wykupił też wcześniej najbardziej strategicznie istotny billboard obecny na Times Square w Nowym Jorku. Koszt tej operacji szacowany jest na poziomie 2,5 miliona dolarów (ok. 9,5 mln złotych)! Nie oznacza to jednak, że polska produkcja mogłaby okazać się najdroższą grą wszech czasów, gdyż tytuł ten ciągle należeć będzie do... Destiny, który zgodnie z Buisness Insider kosztował pół miliarda dolarów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Jesienią pijasz tylko warzywne soki? Ogromny błąd, stokroć lepszy jest sok jabłkowy, posiada zdumiewające zalety

A jaki to da w ogóle przychód?

Analitycy pokusili się również o przeanalizowanie prognozowanej sprzedaży oczekiwanego hitu od CDPR. W ostatnich miesiącach mogliśmy obserwować niesłabnące zainteresowanie grą na Steam, choć wielu graczy wypowiada się o niej coraz mniej pochlebnie, głównie przez kilkukrotne przekładanie daty premiery.

Pierwsze doniesienia o problemach z Playstation 5. Czy najnowsza konsola Sony będzie wadliwa?Pierwsze doniesienia o problemach z Playstation 5. Czy najnowsza konsola Sony będzie wadliwa?Czytaj dalej

Wcześniej wyliczono, zgodnie prognozami specjalistów, że Cyberpunk 2077 sprzeda się na poziomie 25 milionów sztuk do końca obecnego roku. Do listopada 2021 roku liczba ta wzrośnie o kolejne 10 i pół miliona egzemplarzy. Okazuje się, że liczby te wciąż są aktualne.

Zgodnie z Domem Maklerskim Banku Ochrony Środowiska CP '77 ma sprzedaż się na poziomie 21 milionów egzemplarzy w tym roku i dojść do poziomu 34 milionów do końca listopada 2021. Oznacza to, że teoretycznie CD Projekt RED może faktycznie mówić o sukcesie mimo niedawnych wiadomości stawiających studio w złym świetle - chodzi tu naturalnie o crunch i brak informowania zespołu o przełożeniu daty premiery gry.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
  2. Labrador wie, że zrobił coś złego. Nagrano najbardziej urocze przeprosiny na świecie
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Polacy w żałobie, nie żyje Henryk Lipiński. "Odszedł wspaniały człowiek"
  7. Seweryn z “Rolnik szuka żony” zdradził poważne zamiary wobec swojej wybranki. Padły osobiste słowa w kierunku Marleny

Następny artykuł