Techgame.pl
cyberpunk

Steam

Cyberpunk 2077 z większym budżetem niż GTA V? Zaskakujące wnioski analityków

14 Listopada 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Analitycy podzielili się swoimi najnowszymi analizami związanymi z prognozowaną sprzedażą Cyberpunka 2077. Gra może mieć większy budżet niż inny hit ostatnich lat, czyli GTA V. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do ogólnej sprzedaży produkcji prz

Analitycy są niejako na pierwszej linii jakichkolwiek szacunków finansowych dotyczących nowych gier wideo. Najnowsze analizy nie pozostawiają wątpliwości - Cyberpunk 2077 musi odnieść sukces. A na pewno na tyle, że zwrócić olbrzymie koszty produkcji.

Cyberpunk 2077 z wielkim budżetem

Analitycy związani z branżą gier wideo od lat starają się przewidzieć sukces (lub porażkę) danej, wielce oczekiwanej produkcji. Bez wątpienia do takich zaliczyć można nadchodzący potencjalny hit od CD Projekt RED, czyli Cyberpunka 2077. Szykuje się nam niezwykle droga produkcja (oczywiście pod kątem kosztów jej powstania). 

Cyberpunk 2077, jak wynika z danych dostarczonych przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, może ostatecznie okazać się grą jeszcze bardziej drogą pod kątem produkcyjnym, niż początkowo zakładano. Co ciekawe, pod tym względem CP '77 prześcignąłby jeden z "hitów wszechczasów", czyli Grand Theft Auto V. 

GTA V, z szacownym budżetem rzędu 265 milionów dolarów, okazało się komercyjnym sukcesem i jedną z najważniejszych gier, jakie kiedykolwiek powstały. CD Projekt RED rzekomo ma przebić ten budżet, gdyż zwiększyło go do 1,2 miliarda złotych czyli około 314 milionów dolarów.

Najdroższa gra w historii?

Cyberpunk 2077 z pewnością ma olbrzymie szanse na sukces, szczególnie, z niemal czterokrotnie większym budżetem, niż poprzedni hit tego studia, czyli Wiedźmin 3. Oczywiście koszt samej produkcji to jedna sprawa, gdyż znaczna część pieniędzy idzie na marketing. 

Obecnie nie wiemy ile CDPR inwestuje w promocję najnowszej produkcji, jednak najpewniej są to bardzo duże sumy. Aktualnie obserwujemy coraz większy boom na produkty związane z grą - powstają dedykowane buty, smartfon, ubrania, karty graficzne czy myszki stworzone we współpracy ze znanymi firmami. Na pewno pochłania to sporo całego budżetu. 

CDPR wykupił też wcześniej najbardziej strategicznie istotny billboard obecny na Times Square w Nowym Jorku. Koszt tej operacji szacowany jest na poziomie 2,5 miliona dolarów (ok. 9,5 mln złotych)! Nie oznacza to jednak, że polska produkcja mogłaby okazać się najdroższą grą wszech czasów, gdyż tytuł ten ciągle należeć będzie do... Destiny, który zgodnie z Buisness Insider kosztował pół miliarda dolarów. 

A jaki to da w ogóle przychód?

Analitycy pokusili się również o przeanalizowanie prognozowanej sprzedaży oczekiwanego hitu od CDPR. W ostatnich miesiącach mogliśmy obserwować niesłabnące zainteresowanie grą na Steam, choć wielu graczy wypowiada się o niej coraz mniej pochlebnie, głównie przez kilkukrotne przekładanie daty premiery.

Wcześniej wyliczono, zgodnie prognozami specjalistów, że Cyberpunk 2077 sprzeda się na poziomie 25 milionów sztuk do końca obecnego roku. Do listopada 2021 roku liczba ta wzrośnie o kolejne 10 i pół miliona egzemplarzy. Okazuje się, że liczby te wciąż są aktualne. 

Zgodnie z Domem Maklerskim Banku Ochrony Środowiska CP '77 ma sprzedaż się na poziomie 21 milionów egzemplarzy w tym roku i dojść do poziomu 34 milionów do końca listopada 2021. Oznacza to, że teoretycznie CD Projekt RED może faktycznie mówić o sukcesie mimo niedawnych wiadomości stawiających studio w złym świetle - chodzi tu naturalnie o crunch i brak informowania zespołu o przełożeniu daty premiery gry.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >