Techgame.pl
Cząsteczka

Pixabay

Poznaliśmy cząsteczkę roku. Badają ją m.in. naukowcy z UAM

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

To był owocny rok w wielu dziedzinach nauki. Niesamowity rozwój czyniony jest w poznawaniu kosmosu, nieustannie ulepszana jest technologia, a postęp wiąże się też z ochroną środowiska. Medycyna stała z kolei pod znakiem nieszczęsnego koronawirusa.

  • Dobiega końca niezwykle intensywny rok dla naukowców medycyny

  • Magazyn C&EN w ramach podsumowania roku przygotował plebiscyt na najbardziej interesującą cząsteczkę

  • Możemy być dumni, gdyż wśród zwycięzców znaleźli się Polacy

  • Projekt dotyczący porowatych cieczy czeka teraz na przemysłowe zastosowanie

Redaktorzy magazynu Chemical & Engineering News wskazali najciekawsze cząsteczki, nad którymi pracowano w 2020 roku. Wśród projektów nie były brane pod uwagę te związane z koronawirusem.

Polacy zaangażowani w wyjątkowy projekt

Odpadło zatem sporo potencjalnych uczestników, bowiem pandemiczne zagadnienie koncentrowało na sobie najpowszechniej wysiłki naukowców. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro konsekwencje wirusa globalnie odcisnęły piętno na całej ludzkości.

Wśród badaczy wyróżnionych za jedno z interesujących odkryć, byli polscy naukowcy. Są to Anna Walczak i Artur Stefankiewicz.

W momencie publikacji pracy w lutym bieżącego roku, pierwsza z wymienionej dwójki posiadała tytuł magistra, a męski przedstawiciel profesora doktora habilitowanego.

Pani Anna ponadto ubiega się o tytuł doktorski, a jej praca zebrała pozytywne recenzje. Oboje są związani z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na stronie internetowej magazynu Życie uniwersyteckie profesor Stefankiewicz we wrześniu wypowiadał się pochlebnie o warunkach pracy na uczelni. Zadeklarował też chęć promowania jej poprzez swoje osiągnięcia.

Lutowa publikacja artykułu była jednym z pomocnych w tym czynników. Teraz doszedł jeszcze owoc w postaci docenienia przez czytelników branżowego magazynu.

Obiektem badań między innymi duetu z Polski były właściwości cieczy w odniesieniu do porowatej powierzchni. Chodzi o konstrukcję klatki, która będąc cieczą, posiada też właściwości porowate i ma zdolność do selektywnego łączenia substancji. Naukowiec liczy się z tym, że czasami tego typu osiągnięcia znajdują wykorzystanie dopiero po dekadach, a zadaniem badaczy jest po prostu konsekwentne stwarzanie kolejnych możliwości.

Porowata ciesz jonowa na czele

Publikacja była wynikiem współpracy z jeszcze dwoma zespołami badawczymi spoza granic naszego kraju. Ostatecznie ta grupa naukowców uzyskała 28.4% głosów czytelników C&EN.

Wystarczyło to do zdobycia tytułu ulubionej cząsteczki roku z pewną przewagą nad kolejnym przedmiotem badań. Podium zamykały największy pierścień aromatyczny (17.6%) i Asymetryczne molekularne węzły (17.3%).

Najmniejszą sympatią cieszyły się z kolei analizy kationu rodnika berylu (2.6%). Ogólnie oddano 1 027 głosów.

Tagi:

Odkrycie

Łukasz KopcińskiAutor

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >