Techgame.pl
Fragment filmu, pt. Doom 4 Cancelled Fresh Footages, Animations and Screenshots!

YouTube/Colonel Melnyk

Doom 4 na nagraniach. Tak mogła wyglądać czwarta część legendarnej serii

22 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Do sieci wyciekły materiały prezentujące rozgrywkę z czwartej części legendarnej serii gier DOOM. Gra została w końcu zrebootowana i trafiła na półki sklepowe w 2016 roku.

  • Pierwotnie czwarta część gry Doom miała wyglądać inaczej

  • Materiały w sieci udostępnił użytkownik Colonel Melnyk

  • Produkcja została skasowana

  • Na jej miejsce trafił reboot całej serii

Doom to jedna z bardziej klasycznych gier komputerowych. Jej historia sięga 1993 roku, kiedy to premierę miała pierwsza część tego FPS-a. Do tej pory wyszło 5 części, ostatni z nich - Doom Eternal - miał premierę w 2020 roku.

Doom to prawdziwa legenda

Za stworzenie gry Doom odpowiada id Software. Pierwsza część została wydana 10 grudnia 1993 roku na platformę MS-DOS. W grze gracz wcielał się w bezimiennego żołnierza kosmicznego oddziału Marines. Bohater zostaje zesłany na Marsa, po tym jak odmawia wykonania rozkazu przełożonego. W międzyczasie okazuje się, że ludzkość eksperymentowała z portalami do innych światów, coś poszło nie tak i teraz główny bohater musi ocalić ludzkość przed zagładą.

Doom jest kolejną legendarną produkcją w CV id Software. Studio odpowiada również za strzelankę Wolfenstein 3D. W odróżnieniu od gry, w której walczymy z hordami nazistów, Doom wprowadzał do rozgrywki zupełną rewolucję, a więc poruszanie się nie tylko w poziomie, ale również w pionie (góra-dół). Sama gra charakteryzowała się również nowatorskim podejściem do oświetlenia i udźwiękowienia, które było niezwykle bogate.

Doom zbyt podobny do CoD’a?

W 2016 roku wiceprezes firmy Bethesda ds. globalnego marketingu oraz komunikacji, Pete Haynes, podał powody, które kierowały zarządem firmy przy skasowaniu projektu stworzenia czwartej części legendarnego Dooma. Według słów Haynesa, gra Bethesdy za bardzo przypominała takie produkcje jak Call of Duty czy Battlefield.

Firma nie porzuciła jednak projektu i w tym samym roku wydała drugi reboot (pierwszy to Doom 3 z 2006 roku) ikonicznego FPS-a. Tym razem gra wręcz ociekała klimatem Dooma i w ogólnym rozrachunku została bardzo pozytywnie przyjęta zarówno przez krytyków jak i społeczność graczy (średnie ocen na poziomie 85%).

Wyciek starych materiałów

Czy rzeczywiście oryginalny Doom 4 zbyt mocno przypominał CoD’a albo Battlefielda? Dotychczas ciężko było to określić, teraz jednak pojawił się w sieci, za sprawą użytkownika ukrywającego się pod pseudonimem Colonel Melnyk, materiały ze skasowanej wersji gry. Ocenę zostawiamy więc Wam drodzy czytelnicy.

d

Stanisław Janowski

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >