Techgame.pl
amd ryzen

Unsplash

Starsze karty graficzne deklasują najnowsze modele GeForce w komputerowym hicie

31 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Okazuje się, że starsze karty od AMD radzą sobie dużo lepiej z nowymi grami w przeciwieństwie do swoich odpowiedników od Nvidia. Doom: Eternal jest tutaj najlepszym przykładem i mimo dość wysokich wymagań, da się komfortowo cieszyć produkcją nawet

Doom: Eternal początkowo dość negatywnie przedstawił się niektórym użytkownikom PC'tów. Pierwotne wymagania były dość wysokie, ale ostatnie okazało się, że Id Software zdecydowało się na dość spore ich zawyżenie, gdyż nawet starsze karty radzą sobie z nim świetnie.

AMD i Nvidia znów ze sobą walczą

Doom: Eternal okazał się niekwestionowanym hitem i godnym następcą świetnej części z 2016 roku. Warto przy tym pamiętać, że ten staroszkolny FPS mógł niektórych zrazić pierwotnymi wymaganiami, które jednak potem zostały obniżone. Nie ukrywajmy jednak, że wielu graczy nie zakupuje na premierę najnowszych grafik i do tej pory korzysta z dobrodziejstw swoich nieco-wiekowych, ale ciągle świetnych kartach. Kanał Hardware Unboxed zdecydował sie skontrastować ze sobą starszy sprzęt od AMD i Nvidii. Wyniki mogą być dla niektórych naprawdę zaskakujące, bo nawet karty z 2012 roku zapewniają płynne 60 fpsów. Oczywiście, o ile macie grafikę od AMD...

Hardware Unboxed porównał układy graficzne obu firm opartych na architekturze AMD GCN i Nvidia Kepler i Maxwell. Na testy wzięli najnowszego Dooma. 

AMD Fine Wine Technology

Mówi się nieco żartobliwie o technologii Fine Wine od AMD - polega to po prostu na tym, że software (sterowniki) ich kart były swego czasu traktowane po macoszemu, jednak nagły skok ich jakości oddziałuje nawet na starsze układy firmy, przez co starzeją się jak "dobre wino". Okazuje się, że Radeon HD 7970 GHz oparty na GCN zdeklasował GeForce GTX 680 z Kepler. Ich testy przeprowadzono na 1080p i niskich ustawieniach graficznych (przyznajmy swoją drogą, że Doom: Eternal i tak prezentuje się świetne). Wyniki pokazują, że Radeon HD 7970 całkowicie rozgromił konkurencję - w stosunku do GTX 680 mówimy nawet o skoku wydajności 124% i 75% jeżeli chodzi o porównanie z GTX 780 Ti. Karta oparta na technologii Kepler, czyli GTX 680 zapewnia średnio niegrywalne 24 fpsy, zaś Radeon HD 7970 aż 50 fpsów. 

Nawet Radeon R9 390 z 2015 roku wygrywa z nowszym układem od Nvidii, czyli wydanym rok później 1050 Ti aż o ponad 25 fpsów. Wyniki takich testów jednoznacznie pokazują, że choć kart Nvidii są naprawdę zaawansowane na moment ich premiery (czym przy okazji niemal zawsze wygrywają z konkurencją od AMD) to ich "data przydatności" jest znacznie krótsza. Ciekawi jesteśmy pojedynków nowych układów graficznych, które mają ukazać się jeszcze w tym roku. AMD ma ponoć zaprezentować Radeon RX 3080, którego stosunek cena do jakości mogą naprawdę namieszać, zaś Nvidia brnie dalej w najnowsze technologie przy okazji serii RTX 3000.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >