Mężczyzna sterujący dronem w górach.
Źródło: Pixabay

Chcesz latać dronem? Najpierw się zarejestruj. Nowe przepisy na terenie Unii Europejskiej

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
7 Września 2020

Miłośnicy dronów muszą uzbroić się w cierpliwość. Już niedługo w życie wejdą nowe zasady, które mocno zamieszają w obecnie obowiązującym prawie dotyczącym obsługi tych urządzeń.

Zmiany zostaną wprowadzone na poziomie Unii Europejskiej i będą dotyczyły wszystkich państw członkowskich. Oznacza to, że Polska będzie się musiała do nich dostosować. Nowe zasady wydłużą listę papierkowej roboty, którą będą musieli wykonywać operatorzy dronów.

Drony coraz popularniejsze, pojawia się coraz więcej zasad

Jeszcze do niedawna latanie dronem dotyczyło niewielkiego procentu społeczeństwa. Maszyny te były stosunkowo drogie i skomplikowane w obsłudze. Obecnie bezzałogowe maszyny, którymi można sterować zdalnie są coraz bardziej powszechne, a najtańsze drony są w zasięgu finansowym praktycznie każdego. Są one też o wiele prostsze w obsłudze, co zachęca niedoświadczonych pilotów do eksploracji okolicy. Zmiany wprowadzane w prawie dotyczącym obsługi dronów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i sprawienie, że piloci będą myśleli o swoich “podróżach” w bardziej odpowiedzialny sposób.

Najważniejsze zmiany dotyczące zasad korzystania z drona

Za wprowadzane zmiany odpowiada Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego. Do najważniejszych zasad, które do końca roku chce wprowadzić Unia Europejska należy obowiązek rejestrowania urządzenia w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Do rejestru, który zostanie udostępniony 31 grudnia 2020 roku, będą mogli się dopisywać piloci statków bezzałogowych, którzy mają skończone 14 lat, z tym, że osoby niepełnoletnie będą potrzebowały dodatkowo zgody rodziców lub prawnych opiekunów. Piloci poniżej 14 roku życia będą mogli sterować dronami jedynie pod kontrolą osoby dorosłej.

Ponadto UE wprowadzi klasyfikację lotów pod kątem oceny ryzyka. Klasyfikacja zostanie podzielona na trzy kategorie: otwartą, szczególną i certyfikowaną. Pierwsza kategoria zakłada obsługę dronów, których masa nie przekracza 25 kilogramów i będą mogły one być obsługiwane jedynie w zasięgu wzroku. Nie będą one mogły również przekroczyć wysokości 120 metrów. Druga kategoria będzie wymagała uzyskania odpowiednich zgód, które będą określać skalę ryzyka. Wszystkie zasady dotyczyły będą dronów, których masa przekracza 250 gramów. Wpis do rejestru będzie wykonany tylko jeżeli osoba starająca się o uprawnienia przejdzie kurs online zakończony testem potwierdzającym kwalifikacje. Nowe zasady wejdą w życie na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej już 31 grudnia 2020 roku.

Następny artykuł