Rozebrany kontroler DualSense do PS5
Źródło: youtube.com/Miguel Martinez/kadr z filmu

Gracze skarżą się na kontroler DualSense od PS5. W sieci pojawiają się jednoznaczne nagrania

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
24 Grudnia 2020

W Internecie zaczyna pojawiać się coraz więcej zgłoszeń problemów z padem DualSense, który był początkowo niezwykle chwalony przez graczy i wprowadzał wiele innowacji w sposób sterowania postaciami w grach. Okazuje się, że jedna z najciekawszych funkcji kontrolera jest również niezwykle podatna na usterki. Problem tkwi w triggerach.

  • Problemy z kontrolerem DualSense
  • Adaptacyjne triggery są podatne na usterki
  • Sony pozytywnie rozpatruje reklamacje w USA
  • Domowe sposoby na naprawę usterki powodują utratę gwarancji

Adaptacyjne triggery to jedna z najgłośniejszych nowych funkcji kontrolera DualSense. Jest to innowacyjny system spustów, które pozwalały na zupełnie nowe wykorzystanie w grach. Dzięki temu twórcy gier mogą uzależniać akcje w grze od siły nacisku na trigger, co poniekąd zbliża go do działania analogów.

Poważne usterki kontrolerów DualSense

Niestety coraz więcej użytkowników zaczęło zgłaszać problemy z działaniem owych adaptacyjnych spustów w ich padach do PlayStation 5. Okazuje się, że problem stanowi najwyraźniej niezbyt dobrze wykonana sprężynka, która odpowiada za opór stawiany przez trigger.

Wielu graczy zaczęło zamieszczać w sieci nagrania, na których prezentują wadliwie działające triggery, porównując je do sprawnych. Różnica jest kolosalna. Uszkodzone spusty nie stawiają w zasadzie żadnego oporu, co uniemożliwia komfortowe korzystanie z kontrolera.

Kolejny problem PlayStation 5

Niestety konsola Sony (czy też raczej jej akcesoria) nie jest wolna od wad hardware’owych. Oczywiście kontrolery z uszkodzonymi triggerami można śmiało reklamować. Gracze ze Stanów Zjednoczonych informują, że Sony nie robi żadnych problemów w tym temacie.

Ostatnie godziny na odbiór Tropico 5. Epic Games już szykuje kolejną niespodziankęOstatnie godziny na odbiór Tropico 5. Epic Games już szykuje kolejną niespodziankęCzytaj dalej

Chyba że postanowicie naprawić problem na własną rękę, to oczywiście gwarancja z automatu przestanie działać. Tak zrobił jeden z graczy, którzy doświadczyli usterki triggerów w DualSense. To właśnie on zdiagnozował przyczynę problemu - uszkodzoną sprężynę odpowiadającą za opór stawiany przez spust.

Chirurgiczne zabiegi na kontrolerze do PlayStation 5

Wspomniany wyżej majsterkowicz podmienił wadliwą część w DualSense na odpowiadający jej element wyciągnięty z kontrolera DualShock do PS4. Niestety sprężyny się nieco od siebie różnią, więc triggery DualSense tracą swoją innowacyjną adaptacyjność. Ale przynajmniej działają.

W sieci pojawiło się już wiele innych domowych sposobów na naprawienie usterki triggera w DualSense, jednak należy mieć świadomość, że jakakolwiek ingerencja w Wasze kontrolery pozbawia je wsparcia Sony. Co za tym idzie, nie będzie już możliwa reklamacja.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł