Rozebrany kontroler DualSense do PS5
Źródło: youtube.com/Miguel Martinez/kadr z filmu

Gracze skarżą się na kontroler DualSense od PS5. W sieci pojawiają się jednoznaczne nagrania

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
24 Grudnia 2020

W Internecie zaczyna pojawiać się coraz więcej zgłoszeń problemów z padem DualSense, który był początkowo niezwykle chwalony przez graczy i wprowadzał wiele innowacji w sposób sterowania postaciami w grach. Okazuje się, że jedna z najciekawszych funkcji kontrolera jest również niezwykle podatna na usterki. Problem tkwi w triggerach.

  • Problemy z kontrolerem DualSense
  • Adaptacyjne triggery są podatne na usterki
  • Sony pozytywnie rozpatruje reklamacje w USA
  • Domowe sposoby na naprawę usterki powodują utratę gwarancji

Adaptacyjne triggery to jedna z najgłośniejszych nowych funkcji kontrolera DualSense. Jest to innowacyjny system spustów, które pozwalały na zupełnie nowe wykorzystanie w grach. Dzięki temu twórcy gier mogą uzależniać akcje w grze od siły nacisku na trigger, co poniekąd zbliża go do działania analogów.

Poważne usterki kontrolerów DualSense

Niestety coraz więcej użytkowników zaczęło zgłaszać problemy z działaniem owych adaptacyjnych spustów w ich padach do PlayStation 5. Okazuje się, że problem stanowi najwyraźniej niezbyt dobrze wykonana sprężynka, która odpowiada za opór stawiany przez trigger.

Wielu graczy zaczęło zamieszczać w sieci nagrania, na których prezentują wadliwie działające triggery, porównując je do sprawnych. Różnica jest kolosalna. Uszkodzone spusty nie stawiają w zasadzie żadnego oporu, co uniemożliwia komfortowe korzystanie z kontrolera.

Kolejny problem PlayStation 5

Niestety konsola Sony (czy też raczej jej akcesoria) nie jest wolna od wad hardware’owych. Oczywiście kontrolery z uszkodzonymi triggerami można śmiało reklamować. Gracze ze Stanów Zjednoczonych informują, że Sony nie robi żadnych problemów w tym temacie.

Chyba że postanowicie naprawić problem na własną rękę, to oczywiście gwarancja z automatu przestanie działać. Tak zrobił jeden z graczy, którzy doświadczyli usterki triggerów w DualSense. To właśnie on zdiagnozował przyczynę problemu - uszkodzoną sprężynę odpowiadającą za opór stawiany przez spust.

Chirurgiczne zabiegi na kontrolerze do PlayStation 5

Wspomniany wyżej majsterkowicz podmienił wadliwą część w DualSense na odpowiadający jej element wyciągnięty z kontrolera DualShock do PS4. Niestety sprężyny się nieco od siebie różnią, więc triggery DualSense tracą swoją innowacyjną adaptacyjność. Ale przynajmniej działają.

W sieci pojawiło się już wiele innych domowych sposobów na naprawienie usterki triggera w DualSense, jednak należy mieć świadomość, że jakakolwiek ingerencja w Wasze kontrolery pozbawia je wsparcia Sony. Co za tym idzie, nie będzie już możliwa reklamacja.

Następny artykuł