Bill Gates siedzi na krześle podczas konferencji.
Źródło: Wikipedia Commons

Bill Gates inwestuje w ekorewolucję. Miliony dolarów na elektrownie wysysającą CO2 z atmosfery

Efekty zmian klimatu są już coraz bardziej odczuwalne na całym świecie. Najbogatsi ludzie świata zaczynają rozglądać się w poszukiwaniu rozwiązań zastopowania tego procesu. Bill Gates jest dużym orędownikiem firmy Carbon Engeneering, która zajmuje się “wysysaniem” dwutlenku węgla z atmosfery.

„Możemy czerpać energię z wielkich instalacji słonecznych lub wiatrowych we wszystkich miejscach, gdzie jest ona tania i dostępna, a później stosować ją do odzyskiwania i recyklingu dwutlenku węgla z powietrza do nowego paliwa” - tłumaczy twórca projektu, profesor David Keith.

Czym jest Carbon Engeneering

Firma z Kolumbii Brytyjskiej, założona przez prof. Davida Keitha zajmuje się wysysaniem z atmosfery dwutlenku węgla (CO2) i zamienianiem go w czystą energię elektryczną. Aby to osiągnąć gigantyczna instalacja z wiatraków oraz specjalne chemiczne procesy filtrują powietrze usuwając z niego nadmiary dwutlenku węgla. Proces ten oficjalnie nazywa się Direct Air Capture. Nie jest to nowa technologia, ale dopiero użyta w sposób zaproponowany przez prof. Keitha ma sens w kontekście finansowym.

Bill Gates wspiera projekt

Bill Gates dał się poznać na przestrzeni lat jako człowiek zaangażowany w życie naszej planety. Podczas pandemii koronawirusa bardzo intensywnie działał i przekazywał ogromne sumy pieniędzy na ośrodki naukowe, w których opracowywane są szczepionki i leki. Finansował również światowe banki żywności. Teraz swoją uwagę skierował w stronę ochrony klimatu i jego zdaniem Carbon Engeneering jest właśnie odpowiedzią na wiszący nad naszymi głowami kryzys klimatyczny. Oprócz niego w projekt zainwestowały również takie firmy jak Chevron, BHP i Occidental, a nieoficjalnie mówi się o tym, że Wielka Brytania postanowiła przekazać na rozwój tej technologii 100 milionów dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ikea bawi się rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Tak w przyszłości będziemy projektować mieszkania
  2. Aktywiści Greenpeace wspięli się na elektrownie i zostawili tam wiadomość dla polskiego rządu
  3. Ocieplenie klimatu nie na całym świecie? Jest jedno miejsce, które się ochładza
  4. Ziemia jest najgorętsza od 6500 lat. Jaki los czeka naszą planetę?

Następny artykuł