Techgame.pl
FIFA 20

Origin

Gracz wydał rodzinne oszczędności na paczki w FIFA. Loot Boxy to forma hazardu?

11 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Dopiero co zapowiedziano nową część serii FIFA, a EA już ma ogromne problemy. W Anglii loot boxy mogą zostać zakazane, o ile rząd przychyli się do wniosku Izby Lordów. Cała afera odżyła na nowo za sprawą gracza, który na mikropłatności w ser

O całej sprawie donosi BBC, które przeprowadziło wywiad z Jonathanem Peniketem. Chłopak wydał na FIFA o wiele więcej, niż powinien. 

Loot boxy to hazard?

Sam temat postrzegania loot boxów jako hazardu jest żywy już od wielu lat. Wielkie korporacje, takie jak Blizzard, EA czy Activision, skłaniają się ku mikropłatnościom, gdyż wielu graczy zamiast jednorazowo płacić za grę, jest w stanie regularnie wydawać dodatkowe sumy na m.in. wspomniane loot boxy, czyli paczki z losową zawartością. Choć polski rząd uznał je za niebędące formą hazardu, inne zdanie mają władze takich krajów jak Holandia i Belgia. Ostatnio temat odżył w Wielkiej Brytanii.

Nastolatek wydał rodzinne oszczędności

Jonathan Peniket to nastoletni gracz, który tak jak wielu podobnych mu równieśników, sporadycznie kupował i otwerał paczki w grach z nieznaną zawartością. Szczególnie upodobał on sobie serię FIFA w trybie Ultimate Team. Choć na pierwszy rzut oka sytuacja wygląda na normalną, wszystko zmieniło się, gdy jego mama została zdiagnozowana na nowotwór. Peniket nie mogąc poradzić sobie z presją, zaczął obsesyjnie kupować coraz więcej paczek. W rozmowie z BBC tłumaczył, że było to niezwykle uspokająjące i relaksujące, gdy otwierał kolejne pakiety. 

Wydał 3 tysiące funtów

Dopiero gdy nastoletni gracz wydał wszystkie rodzinne oszczędności, które miał trzymać na studia, zorientował się, że "coś jest nie tak".Nastolatek już wcześniej był ostrzegany przez swoją rodzinę, jednak niewiele to dało. Łącznie, nie bójmy się użyć tego słowa, przewalił aż 3 tysiące funtów, nie mając problemu z tym, aby jednorazowo wydać około 80 funtów. Rozmowa BBC z nastolatkiem nie uszła uwadze brytyjskiej Izby Lordów, która ponownie zwraca się do rządu o zaliczenie loot boxów jako formę hazardu. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Na razie EA odpiera zarzuty tłumacząc, że... mikropłatności nie były obowiązkowe. Klasyk.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >