Techgame.pl > Nauka > Niesamowite dźwięki planet. Niektóre z nich mogą przyprawić o ciarki na plecach
Artur Łokietek
Artur Łokietek 16.06.2022 02:02

Niesamowite dźwięki planet. Niektóre z nich mogą przyprawić o ciarki na plecach

Saturn i jego księżyc NASA
NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

W kosmosie nikt nie usłyszy Twojego krzyku. Prawdopodobnie przez to, że Saturn go zagłusza. 

Kosmos ma dźwięk i... zapach

Kosmiczne obiekty i ich właściwości mogą zaskoczyć niejednego! W końcu mało kto wie, że kosmos posiada swój własny, niepowtarzalny zapach. WIelu astronautów porównuje go do spalonego mięsa z grilla, zapachu prochu bądź... słodkich malin. Choć żaden astronauta nie poczuje tego "na żywca", to ponoć charakterystyczny zapach pozostaje nawet na kombinezonie. Co ciekawe, specjalna firma we współpracy z NASA opracowała perfumy o zapachu kosmosu o czym pisaliśmy już wcześniej

Niesamowite dźwięki planet

Różne obiekty kosmiczne wydają też swoje własne, niepowtarzalne dźwięki. Choć nie jest to "dźwięk" sensu stricte - w końcu w przestrzeni kosmicznej nie rozchodzą się fale dźwiękowe. Zamiast nich zarejestrować można fale elektromagentyczne, które da się dostosować tak, aby ludzkie ucho mogło je "poznać". NASA już od lat donosi o dźwięk z kosmosu. Choćby sondy Voyager rejestrowały różne rodzaju sygnały, m.in. fale wiatru słonecznego uderzające w magnetosfery planet, szumy powstające w obrębie magnetosfer planetarnych, albo szumy w pobliżu pierścieni planet wywołane zderzeniami naładowanych cząstek pyłu z innymi obiektami. 

Saturn brzmi jak tysiąc potępionych dusz

Powyżej sprawdzić możecie krótki filmik, którego autor zebrał dźwięki przypominające jak najwierniej odtworzone, ale niemożliwe do usłyszenia fale elektromagnetyczne. Niektóre z dźwięków mogą zaskoczyć. Słońce na tle innych obiektów brzmi wybitnie spokojnie, Ziemia przypomina w zasadzie szum wywoływany samolotami, zaś Saturn... to coś naprawdę przerażającego. Część planet brzmi jednak jak zaskakująco spokojne miejsce do zamieszkania! 

Zobacz wideo

Tagi: Film YouTube
Powiązane