Komputer przeglądarka internetowa
Źródło: Unsplash

Flash Player odchodzi do lamusa. Adobe zaleca usunięcie wtyczki

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Czerwca 2020

O końcu Adobe Flash Player mówi się już od dawna, jednak Adobe zamierza teraz zachęcać użytkowników do usuwania przestarzałego rozwiązania. Wtyczka przestaje być obsługiwana przez przeglądarki internetowe, a jej pobieranie zostanie uniemożliwione. Definitywny koniec rozwiązania nastąpi jeszcze w tym roku.

Flash Player to przestarzała już wtyczka do przeglądarek internetowych. Adobe podało definitywny koniec rozwiązania.

Flash Player umiera

Adobe Flash Player masowo używany był od swojego debiutu w 1996 roku. Korzystanie z wtyczki było wymuszane głównie wtedy, gdy chcieliśmy korzystać z internetowych multimediów na różnych witrynach internetowych. Z biegiem czasu jednak Flash Player przestał być tak chętnie wykorzystywany, głównie przez ewolucję samych przeglądarek i języków programowania. Dziś niewiele multimediów w internecie wymaga wspomnianej wtyczki, a Adobe podało definitywny koniec rozwiązania - 31 grudnia 2020 roku, choć o oficjalnym uśmierceniu wtyczki mówi się od 2017 roku. Flash wchodzi właśnie w fazę End of Life (EOL). Powstała nawet specjalna strona z aktualizacjami na ten temat.

Koniec przestarzałej wtyczki

Adobe zapowiada, że wraz z nastaniem daty EOL, Flash nie tylko nie otrzyma ani jednej aktualizacji więcej, ale samo rozwiązanie ma zostać kompletnie zablokowane. Wiążę się to z zachęcaniem twóców przeglądarek internetowych do blokowania wymogów Flash w internecie i usuwaniem wszelkich odnośników umożliwiających pobieranie instalatora programu. Nie jest w tym nic dziwnego - przez lata Flash Player bezustannie padał ofiarą różnego rodzaju ataków hakerskich. Od przyszłego roku uruchomiona zostanie tzw. "bomba zegarowa", który zablokuje korzystanie z programu.

Usuń Flash Player

Właśnie przez to, że sama wtyczka nie jest (i w sumie za bardzo nigdy nie była) już bezpieczna, Adobe zapowiada, że zamierza zachęcać użytkowników do usuwania ze swoich komputerów wtyczki Flash Player. Choć ja osobiście natknąłem się na takie komunikaty już wielokrotnie, Adobe zapewnia, że wysiłki zostaną zintesyfikowane. Z tego względu lepiej już teraz pozbyć się m.in. za pomocą panelu sterowania, przestarzałego rozwiązania i nie martwić się o przyszłość.

Zobacz także:

  1. Nowy sposób na dezynfekcję maseczki ochronnej. Wystarczy podłączyć ją do USB
  2. Apple znowu zrewolucjonizuje branżę technologiczną. Zupełnie nowy projekt już niedługo
  3. Autobusy od Ubera. Gigant wchodzi w rynek transportu publicznego
  4. Katastrofa klimatyczna może nastąpić już za parę miesięcy. Naukowcy nie mają złudzeń
Następny artykuł