Techgame.pl

New China TV - wideo - https://youtu.be/bj20TijjfxU

Chiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnego

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Artur Łokietek
  • Chiny produkują najwięcej CO2, które przedostaje się do atmosfery

  • Niedawno uruchomiono olbrzymie "góry fotowoltaiczne"

  • Pełna neutralność klimatyczna tego kraju jest jednak daleka od stania się faktem

Chiny są największym aktualnie emitentem dwutlenku węgla na świecie. W zasadzie nie ma się co dziwić - linie produkcyjne działają tam praktycznie bez przerwy. Dlatego cieszy fakt, że rząd Chin postanowił skierować się w kierunku fotowoltaiki. 

Chiny inwestują w fotowoltaikę

Chiny, spośród wszystkich krajów na świecie, emitują do atmosfery najwięcej dwutlenku węgla, który uważany jest za najbardziej szkodliwy dla naszej planety (i dla nas także, rzecz jasna) tak powszechny pierwiastek. Nie ma się co dziwić - praktycznie wszystko, co mamy w domach, ma na sobie znaczek "Made in China". Nawet jeżeli nie, to któraś z części już na pewno.

Sytuacja zrobiła się dość groźna zwłaszcza w obliczu niesłabnących apeli ekologów chcących pomóc Matce Naturze. Za sprawą Joe Bidena Amerykanie zaczną znów odwracać się od paliw kopalnianych, a podobne przedsięwzięcie wdrażają od paru lat Chiny. W końcu to właśnie rząd tego kraju inwestuje tak olbrzymie pieniądze w OZE.

Ciężko jest bowiem znaleźć inne państwo z takim budżetem na choćby panele fotowoltaiczne. Problem w tym, że choć wszystko to zdaje się zmierzać ku lepszemu, do końca jeszcze dość długa droga. Na szczęście każda nowa inwestycja zbliża Państwo Środka do całkowitej neutralności klimatycznej skupionej wokół odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaiczne góry

Przez praktycznie nieustanną produkcję, Chiny co roku emitują do atmosfery olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Problem w tym, że praktycznie każdy kraj na świecie sprowadza z Chin różne towary, a nawet jeżeli nie, to znaczna część wielkich firm (szczególnie technologicznych) ma tam swoje własne fabryki. 

Poniżej znajdziecie film przedstawiający prawdziwe fotowoltaiczne góry, wyemitowany pierwotnie przez chińską telewizję. Choć wizja takiego krajobrazu niejako szokuje, warto zdawać sobie sprawę, że przyszłość tak musi wyglądać. A przynajmniej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo klimatyczne. 

Fotowoltaiczne góry powstały w celu pomocy pobliskim mieszkańcom w obliczu biedy. Panele słoneczne, które tam się znajdują pokrywają obszar 66,6 hektarów. Wymagało to zainwestowania ponad 30 milionów dolarów amerykańskich. Nie jest to z pewnością mała suma, jednak to zaledwie niewielka część całego budżetu Chin na OZE. 

Stacja solarna... w kosmosie?

Chiński rząd prognozuje, że szczytowy poziom emisji CO2 do atmosfery zostanie przez ten kraj osiągnięty w 2030 roku. Oznacza to, że dopiero w latach 60. XXI wieku uda się Chińczykom osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. Oczywiście, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem. A nie wyjść może całkiem sporo...

W następnych latach Chiny chcą wybudować farmę solarną nad Ziemią. Będzie to olbrzymia stacja złożona z wielu paneli słonecznych, które nieustannie będą pobierać energię ze Słońca. Krok jest genialny w swojej prostocie, gdyż spowoduje, że cykl noc i dzień przestaną mieć takie znaczenie energetyczne. W końcu przez tę parę godzin ciemności traci się olbrzymie ilości energii, a same panele nie przynoszą zysków.

Tagi:

FotowoltaikaChiny

Podobne artykuły

Technologie

Hiperrealistyczny robo-delfin. Ten robot zastąpi żywe zwierzęta w ZOO
Czytaj więcej >

Technologie

Hakerzy zaatakowali Acer. Żądają najwyższego okupu w historii
Czytaj więcej >

Technologie

Elon Musk zmienił imię dziecka. Nie nazywa się już X Æ A-12, ale nowy pomysł jest równie dziwny
Czytaj więcej >

Technologie

Oto gadżet, który pokocha Twój kot. Xiaomi Youpin Petoneer, czyli kolejna innowacja od Chińczyków
Czytaj więcej >

Technologie

Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków
Czytaj więcej >

Technologie

Ikea bawi się rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Tak w przyszłości będziemy projektować mieszkania
Czytaj więcej >
Artur Łokietek

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]