Techgame.pl
fotowoltaika

New China TV - wideo - https://youtu.be/bj20TijjfxU

Chiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnego

2 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Chiny stawiają na fotowoltaikę. Państwo Środka pokryło całe góry panelami słonecznymi. Problem w tym, że pełna niezależność klimatyczna tego kraju jest wciąż dość daleka od stania się faktem. Mimo wszystko na OZE przeznaczane są olbrzymie sumy pien

  • Chiny produkują najwięcej CO2, które przedostaje się do atmosfery

  • Niedawno uruchomiono olbrzymie "góry fotowoltaiczne"

  • Pełna neutralność klimatyczna tego kraju jest jednak daleka od stania się faktem

Chiny są największym aktualnie emitentem dwutlenku węgla na świecie. W zasadzie nie ma się co dziwić - linie produkcyjne działają tam praktycznie bez przerwy. Dlatego cieszy fakt, że rząd Chin postanowił skierować się w kierunku fotowoltaiki. 

Chiny inwestują w fotowoltaikę

Chiny, spośród wszystkich krajów na świecie, emitują do atmosfery najwięcej dwutlenku węgla, który uważany jest za najbardziej szkodliwy dla naszej planety (i dla nas także, rzecz jasna) tak powszechny pierwiastek. Nie ma się co dziwić - praktycznie wszystko, co mamy w domach, ma na sobie znaczek "Made in China". Nawet jeżeli nie, to któraś z części już na pewno.

Sytuacja zrobiła się dość groźna zwłaszcza w obliczu niesłabnących apeli ekologów chcących pomóc Matce Naturze. Za sprawą Joe Bidena Amerykanie zaczną znów odwracać się od paliw kopalnianych, a podobne przedsięwzięcie wdrażają od paru lat Chiny. W końcu to właśnie rząd tego kraju inwestuje tak olbrzymie pieniądze w OZE.

Ciężko jest bowiem znaleźć inne państwo z takim budżetem na choćby panele fotowoltaiczne. Problem w tym, że choć wszystko to zdaje się zmierzać ku lepszemu, do końca jeszcze dość długa droga. Na szczęście każda nowa inwestycja zbliża Państwo Środka do całkowitej neutralności klimatycznej skupionej wokół odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaiczne góry

Przez praktycznie nieustanną produkcję, Chiny co roku emitują do atmosfery olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Problem w tym, że praktycznie każdy kraj na świecie sprowadza z Chin różne towary, a nawet jeżeli nie, to znaczna część wielkich firm (szczególnie technologicznych) ma tam swoje własne fabryki. 

Poniżej znajdziecie film przedstawiający prawdziwe fotowoltaiczne góry, wyemitowany pierwotnie przez chińską telewizję. Choć wizja takiego krajobrazu niejako szokuje, warto zdawać sobie sprawę, że przyszłość tak musi wyglądać. A przynajmniej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo klimatyczne. 

Fotowoltaiczne góry powstały w celu pomocy pobliskim mieszkańcom w obliczu biedy. Panele słoneczne, które tam się znajdują pokrywają obszar 66,6 hektarów. Wymagało to zainwestowania ponad 30 milionów dolarów amerykańskich. Nie jest to z pewnością mała suma, jednak to zaledwie niewielka część całego budżetu Chin na OZE. 

Stacja solarna... w kosmosie?

Chiński rząd prognozuje, że szczytowy poziom emisji CO2 do atmosfery zostanie przez ten kraj osiągnięty w 2030 roku. Oznacza to, że dopiero w latach 60. XXI wieku uda się Chińczykom osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. Oczywiście, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem. A nie wyjść może całkiem sporo...

W następnych latach Chiny chcą wybudować farmę solarną nad Ziemią. Będzie to olbrzymia stacja złożona z wielu paneli słonecznych, które nieustannie będą pobierać energię ze Słońca. Krok jest genialny w swojej prostocie, gdyż spowoduje, że cykl noc i dzień przestaną mieć takie znaczenie energetyczne. W końcu przez tę parę godzin ciemności traci się olbrzymie ilości energii, a same panele nie przynoszą zysków.

Tagi:

FotowoltaikaChinyOdnawialne źródła energii

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >