Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Chiny produkują najwięcej CO2, które przedostaje się do atmosferyNiedawno uruchomiono olbrzymie "góry fotowoltaiczne"Pełna neutralność klimatyczna tego kraju jest jednak daleka od stania się faktemChiny są największym aktualnie emitentem dwutlenku węgla na świecie. W zasadzie nie ma się co dziwić - linie produkcyjne działają tam praktycznie bez przerwy. Dlatego cieszy fakt, że rząd Chin postanowił skierować się w kierunku fotowoltaiki.
Ponad miesiąc przed zamknięciem przyjmowania wniosków wyschło źródło finansowej pomocy rządu. Projekt przewidywał finalizację 18 grudnia, ale już na początku listopada wyczerpano pulę dotacji.
Fotowoltaika, czyli panele słoneczne, są jedną z chętniej instalowanych alternatyw czerpania energii na całym świecie. Na przestrzeni lat technologia ta znacząco potaniała, a jej montaż został uproszczony.
Odnawialne źródła energii zaraz obok elektrowni atomowych stanowią przyszłość ludzkości, czy nam się to podoba, czy też nie. Ze względu na postępujące globalne ocieplenie musimy szukać jak najwięcej sposobów na wydajne uzyskiwanie elektryczności, bez przyczyniania się do kryzysu klimatycznego.
Jedna z polskich spółek, która od lat zajmuje się instalacją paneli fotowoltaicznych rozszerzyła swoją działalność o demontaż i sprzedaż na rynku wtórnym używanych części. Jest to bardzo pozytywny krok w kierunku bardziej ekologicznego wytwarzania energii elektrycznej.
KGHM Zanam zbudowało pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0.Elektrownia generuje moc 3 MWp.Inwestycja to element strategii wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.Energia generowana przez elektrownię fotowoltaiczną wystarczy na zaspokojenie połowy zapotrzebowania zakładu Zanam z Legnicy. KGHM realizuje projekt mający na celu zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.