Techgame.pl > Technologie > Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków
Łukasz Kopciński
Łukasz Kopciński 20.06.2022 02:02

Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków

Domki z panelami fotowoltaicznymi na dachach.
pixabay.com

Ponad miesiąc przed zamknięciem przyjmowania wniosków wyschło źródło finansowej pomocy rządu. Projekt przewidywał finalizację 18 grudnia, ale już na początku listopada wyczerpano pulę dotacji.

Fotowoltaika dla kolejnych chętnych 

Budżet akcji wynosił niemało, bowiem okrągły miliard złotych. Był to drugi nabór wniosków, a rozpoczął się 13 stycznia 2020 roku.

Jeżeli ktoś za późno dowiedział się o projekcie lub zbyt długo wahał się z decyzją, może odetchnąć z ulgą. Z odsieczą nadszedł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki dodatkowemu wsparciu do rozdysponowania jest kolejnych sto milionów złotych. 

Niezdecydowani powinni zapoznać się z kilkoma warunkami otrzymania wsparcia w ramach programu. Przede wszystkim instalacja musi być już zamontowana. Dodatkowo instalacja musi być założona samodzielnie od zera.

Droga do uzyskania dotacji 

Następnym wymogiem jest zawarcie z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej umowy dwukierunkowej. Potwierdzi ona dołączenie mikroinstalacji do sieci elektrycznej.  

Moc tej technologii nie może wykraczać poza ramy od dwóch do dziesięciu kilowatów. W celu kwalifikowania się do pomocy finansowej, instalacja musiała też powstać do 23 lipca 2019 roku. 

W związku z małymi siłami przerobowymi, organizatorzy akcji zastrzegają, że czas odpowiedzi może się wydłużać. Dokumenty są wszak rozpatrywane przez ludzi, a nie komputerowo.  

W przypadku jakichś niejasności albo niekompletnej dokumentacji wniosek jest wstrzymywany. W pierwszej kolejności uwaga pracowników koncentruje się na kompletnych materiałach.  

Autorzy wybrakowanych wniosków mogą liczyć na maksymalnie dwukrotne wezwanie do poprawy niedopatrzeń. Jeżeli mimo takich apeli zainteresowany nie wyciągnie z błędów - nomen omen - wniosków, to prośba o dotację trafi do kosza. 

W momencie pomyślnego dopięcia sprawy profitem będzie uzyskanie zwrotu maksymalnie połowy poniesionych kosztów. Zwrot nie będzie jednak przekraczał pięciu tysięcy złotych. Suma jest zaś zwolniona z podatku. 

Według wyliczeń Ministerstwa Klimatu taka inwestycja zwróci się po minimum sześciu latach. Dla osób dbających o środowisko jeszcze większym benefitem może być świadomość pomocy naszej planecie. Organizatorzy liczą na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 1 000 000 000 kilogramów rocznie.

Powiązane