Farma słoneczna, panele fotowoltaiczne.
Źródło: Pixabay

Prawdziwy przełom. W Polsce działa elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
8 Grudnia 2020

Na Dolnym Śląsku rozpoczęła pracę pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0. Energia słoneczna zasila dzięki temu połowę zakładu Zanam. Jak podkreśla KGHM, jest to jeden z kroków w kierunku samodzielności energetycznej i wykorzystywania OZE.

  • KGHM Zanam zbudowało pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0.
  • Elektrownia generuje moc 3 MWp.
  • Inwestycja to element strategii wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

Energia generowana przez elektrownię fotowoltaiczną wystarczy na zaspokojenie połowy zapotrzebowania zakładu Zanam z Legnicy. KGHM realizuje projekt mający na celu zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

Apple uruchomił program darmowej naprawy iPhone'ów. Chodzi o konkretny modelApple uruchomił program darmowej naprawy iPhone'ów. Chodzi o konkretny modelCzytaj dalej

KGHM dąży do samowystarczalności

Jak wynika z komunikatu przesłanego w zeszły czwartek do PAP, spółka KGHM Zanam realizuje strategię zmierzającą do zwiększenia samowystarczalności energetycznej, co ma się udać z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii.

Czytaj również:ZUS z ważnym przypomnieniem. Zostały już tylko 2 dni na złożenie wniosku

KGHM ma plany, aby do 2030 roku pokrywać połowę zapotrzebowania energetycznych z własnych źródeł, a w dużym stopniu ma się to udać dzięki wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii. Jak podkreśla KGHM, w branży górniczo-hutniczej jest to niezwykle ambitny cel, a uruchomienie w Polsce pierwszej elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0 ma przybliżyć spółkę do jego osiągnięcia.

Niezwykła egzoplaneta przestanie niedługo istnieć. Naukowcy nie pozostawiają złudzeńNiezwykła egzoplaneta przestanie niedługo istnieć. Naukowcy nie pozostawiają złudzeńCzytaj dalej

Czym jest technologia 4.0

KGHM Zanam uruchomiło elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0. Jest to pierwsza w Polsce elektrownia tego typu. Charakteryzuje się ona przede wszystkim pełnym zinformatyzowaniem i zautomatyzowaniem. Elektrownia wyposażona jest w wirtualną dyspozytornię oraz nowoczesny System Monitoringu Wysokiej Rozdzielczości.

Technologia tego typu pozwala na stały monitoring i diagnostykę (24 godzina na dobę, 7 dni w tygodniu) stanu technicznego obiektu. Eksperci szacują, że rocznie, elektrownia będzie dostarczała około 3GWh czystej energii elektrycznej.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Elektrownia została wybudowana zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii związanymi z kierunkiem rozwoju energetyki fotowoltaicznej. Prezes KGHM, Bernard Cichocki, podkreśla, że dzięki temu spółka przybliża się do realizacji polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej.

Samsung będzie kopiował Apple. Ofiarami znów użytkownicySamsung będzie kopiował Apple. Ofiarami znów użytkownicyCzytaj dalej

Fotowoltaika przyszłością?

Elektrownia jest niezwykle nowoczesna. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, znacząco skraca się czas reakcji na ewentualne usterki i awarie. Stale monitorowany jest stan paneli fotowoltaicznych i innych urządzeń niezbędnych do skutecznego i bezproblemowego działania elektrowni. Obiekt wykorzystuje również takie nowinki technologiczne jak uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję.

Czytaj również:"Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Oprócz obiektu przy KGHM Zanam, spółka prowadzi również dwa inne projekty związane z energią fotowoltaiczną. Mowa tu o elektrowni fotowoltaicznej (EPV) Piaskownia Obora oraz Zespole EPV HMG I-III. Projekt zakłada również wykorzystywanie energii pozyskiwanej z elektrowni wiatrowych oraz zwiększenie produkcji z wykorzystywaniem własnych źródeł gazowych oraz fotowoltaicznych.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nosząc maseczkę często popełniamy poważny błąd. Może mieć wpływ na zdrowie
  2. Dodaj 1 łyżeczkę do ciasta na pierogi, nie pożałujesz - wyjdą jak u babci
  3. Apple uruchomił program darmowej naprawy iPhone'ów. Chodzi o konkretny model
  4. Niezwykła egzoplaneta przestanie niedługo istnieć. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń
  5. Samsung będzie kopiował Apple. Ofiarami znów użytkownicy
  6. Kocurek wygina śmiało ciało. Właścicielka przyłapała go w absurdalnej pozycji
  7. Uznawane są za najpiękniejsze bliźniaczki świata. Ich widok zapiera dech w piersiach

Następny artykuł