Techgame.pl
Farma słoneczna, panele fotowoltaiczne.

Pixabay

Prawdziwy przełom. W Polsce działa elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Na Dolnym Śląsku rozpoczęła pracę pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0. Energia słoneczna zasila dzięki temu połowę zakładu Zanam. Jak podkreśla KGHM, jest to jeden z kroków w kierunku samodzielności energetycznej i wykorz

  • KGHM Zanam zbudowało pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0.

  • Elektrownia generuje moc 3 MWp.

  • Inwestycja to element strategii wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

Energia generowana przez elektrownię fotowoltaiczną wystarczy na zaspokojenie połowy zapotrzebowania zakładu Zanam z Legnicy. KGHM realizuje projekt mający na celu zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

KGHM dąży do samowystarczalności

Jak wynika z komunikatu przesłanego w zeszły czwartek do PAP, spółka KGHM Zanam realizuje strategię zmierzającą do zwiększenia samowystarczalności energetycznej, co ma się udać z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii.

Czytaj również: ZUS z ważnym przypomnieniem. Zostały już tylko 2 dni na złożenie wniosku

KGHM ma plany, aby do 2030 roku pokrywać połowę zapotrzebowania energetycznych z własnych źródeł, a w dużym stopniu ma się to udać dzięki wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii. Jak podkreśla KGHM, w branży górniczo-hutniczej jest to niezwykle ambitny cel, a uruchomienie w Polsce pierwszej elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0 ma przybliżyć spółkę do jego osiągnięcia.

Czym jest technologia 4.0

KGHM Zanam uruchomiło elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0. Jest to pierwsza w Polsce elektrownia tego typu. Charakteryzuje się ona przede wszystkim pełnym zinformatyzowaniem i zautomatyzowaniem. Elektrownia wyposażona jest w wirtualną dyspozytornię oraz nowoczesny System Monitoringu Wysokiej Rozdzielczości.

Technologia tego typu pozwala na stały monitoring i diagnostykę (24 godzina na dobę, 7 dni w tygodniu) stanu technicznego obiektu. Eksperci szacują, że rocznie, elektrownia będzie dostarczała około 3GWh czystej energii elektrycznej.

Elektrownia została wybudowana zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii związanymi z kierunkiem rozwoju energetyki fotowoltaicznej. Prezes KGHM, Bernard Cichocki, podkreśla, że dzięki temu spółka przybliża się do realizacji polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej.

Fotowoltaika przyszłością?

Elektrownia jest niezwykle nowoczesna. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, znacząco skraca się czas reakcji na ewentualne usterki i awarie. Stale monitorowany jest stan paneli fotowoltaicznych i innych urządzeń niezbędnych do skutecznego i bezproblemowego działania elektrowni. Obiekt wykorzystuje również takie nowinki technologiczne jak uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję.

Czytaj również: "Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Oprócz obiektu przy KGHM Zanam, spółka prowadzi również dwa inne projekty związane z energią fotowoltaiczną. Mowa tu o elektrowni fotowoltaicznej (EPV) Piaskownia Obora oraz Zespole EPV HMG I-III. Projekt zakłada również wykorzystywanie energii pozyskiwanej z elektrowni wiatrowych oraz zwiększenie produkcji z wykorzystywaniem własnych źródeł gazowych oraz fotowoltaicznych.

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >