Techgame.pl
Farma słoneczna, panele fotowoltaiczne.

Pixabay

Polski pomysł na fotowoltaikę. Technologia słoneczna coraz silniejsza w naszym kraju

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Technologie związane z odnawialnymi źródłami energii cały czas się rozwijają. Według Unii Europejskiej, to właśnie OZE ma być przyszłością polityki energetycznej na świecie. Chociaż Polska wciąż w głównej mierze zaopatruje się w energię za p

Jedna z polskich spółek, która od lat zajmuje się instalacją paneli fotowoltaicznych rozszerzyła swoją działalność o demontaż i sprzedaż na rynku wtórnym używanych części. Jest to bardzo pozytywny krok w kierunku bardziej ekologicznego wytwarzania energii elektrycznej.

Budowa farm fotowoltaicznych nie wystarcza

Puls Biznesu napisał o wywodzącej się z Siedlec firmie Sunday Energy, że ta zaczęła dostrzegać, że w obecnych czasach sama budowa farm fotowoltaicznych nie wystarcza. W ostatnim czasie pisaliśmy o amerykańskim liderze branży związanej z fotowoltaiką, który oprócz produkcji paneli fotowoltaicznych rozpoczął również recykling prawie 90 procent zużytych materiałów ze starych ogniw.

To właśnie, między innymi, w tym kierunku zaczynają podążać mniejsze firmy instalujące panele fotowoltaiczne. Oprócz budowy farm słonecznych, zaczynają się one zajmować również demontażami oraz sprzedażą starych części na rynku wtórnym.

“Będziemy profesjonalnie demontować instalacje, które straciły część swojej produktywności i wartości. Demontaż może zlecić nam firma leasingowa lub syndyk, bo jakaś firma będzie upadała. Używane panele fotowoltaiczne to majątek o określonej wartości” - tłumaczył w wywiadzie dla PB prezes Sunday Energy, czyli Michał Sochacki.

  1. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko

  2. Doskonale smakuje i świetnie wygląda. Ciasto bez pieczenia „Góra lodowa” już jest wielkim hitem

  3. NASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrało

Mniej paneli na wysypiskach

Taki trend może mieć same plusy. Firmy oferujące demontaż starych lub uszkodzonych paneli fotowoltaicznych mogą sprzedać używane części na rynku wtórnym lub na części. Ogranicza to znacząco liczbę śmieci, które składowałyby się normalnie na wysypiskach.

Według ekspertów rynek związany z fotowoltaiką będzie rósł w siłę w najbliższych latach, co za tym idzie będzie powstawało więcej firm zajmujących się tą technologią, jej montażem, demontażem oraz recyklingiem. Duże zasługi w tym procesie mają rządowe programy, które wspierają firmy i osoby prywatne do inwestowania w technologię ogniw słonecznych.

O jednej z takich inicjatyw pisaliśmy parę dni temu w związku z dodaniem 100 milionów złotych do budżetu związanego z dofinansowaniami na budowę instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Technologia fotowoltaiczna się zmienia. Koszty spadają

Jak podkreślają eksperci, jeszcze parę lat temu wybudowanie farmy fotowoltaicznej wiązało się z inwestycją na poziomie 4,5 miliona złotych. Obecnie wybudowanie dużej farmy słonecznej to koszt około 2-3 milionów złotych. Koszty spadają, ponieważ technologia jest bardziej wydajna, staje się bardziej dostępna i co równie ważne, zajmuje mniej miejsca.

O tym jak bardzo rozwija się obecnie technologia fotowoltaiczna w naszym kraju świadczy chociażby fakt, że siedlecka firma Sunday Energy rozpoczęła działalność w 2020 roku, a obecnie czyni przygotowania do wejścia na warszawską giełdę.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >