Mężczyźni składający panele fotowoltaiczne.
Źródło: Pixabay

Fotowoltaika na wieczność. Panele słoneczne, które mogą działać do kolejnego tysiąclecia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Października 2020

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne na świecie. Dzieje się tak za sprawą niskich kosztów montażu i eksploatacji, szczególnie jeżeli chodzi o fotowoltaikę. Teraz eksperci informują o kolejnej zalecie świadczącej o wyższości tego rodzaju generowania energii.

Fotowoltaika, czyli panele słoneczne, są jedną z chętniej instalowanych alternatyw czerpania energii na całym świecie. Na przestrzeni lat technologia ta znacząco potaniała, a jej montaż został uproszczony.

Zmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowanyZmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowanyCzytaj dalej

Fotowoltaika dostarcza energię wszystkim

Panele fotowoltaiczne coraz częściej instalowane są przez duże firmy w celu rozbijania źródeł czerpania energii. Ogniwa słoneczne montują również osoby prywatne w celu zasilania własnych gospodarstw domowych. Fotowoltaika na przestrzeni lat stała się jedną z bardziej popularnych alternatyw dla energii czerpanej z paliw kopalnianych. Teraz eksperci informują, że technologia ta ma jeszcze jedną poważną zaletę.

Panele słoneczne, które przetrwają millenia

First Solar to największy amerykański producent paneli słonecznych. Poinformował on właśnie o tym, że znalazł sposób, aby ich panele fotowoltaiczne mogły służyć ludzkości nawet przez 1200 lat. Wszystko za sprawą recyklingu 95% materiałów, z których są one wykonane.

Czy jesteśmy obserwowani przez obce cywilizacje? Naukowcy są tego pewni i podają konkretne planetyCzy jesteśmy obserwowani przez obce cywilizacje? Naukowcy są tego pewni i podają konkretne planetyCzytaj dalej

Przełomowy moment w technologii fotowoltaicznej

Pierwsza generacja ogniw słonecznych chyli się ku końcowi. W tym momencie warto zadbać o to, by urządzenia, które służyły przez ostatnich kilkanaście lat nie trafiły po prostu na wysypisko śmieci, gdzie będą zanieczyszczały środowisko. Amerykański lider z dziedziny fotowoltaiki twierdzi, że dzięki recyklingowi materiałów, z których wykonane są takie ogniwa, można dać panelom słonecznym drugie życie. To niezwykle ważne, szczególnie że, według ekspertów, zużyte panele fotowoltaiczne mogą do 2030 roku stanowić aż 16% wszystkich elektrośmieci na świecie.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"

2. Weszli do szkoły i otworzyli ogień. Nie żyje przynajmniej ósemka dzieci

First Solar na czele recyklingu

Amerykański lider produkcji paneli fotowoltaicznych stworzył w 2005 pierwszy globalny program recyklingu stacji fotowoltaicznych. Obok inwestowania w fotowoltaikę, firma inwestuje również w technologie związane z jak najskuteczniejszym odzyskiwaniem materiałów ze zużytych paneli.

Bill Gates stworzy krowę GMO. Wielkie plany miliardera na walkę z głodemBill Gates stworzy krowę GMO. Wielkie plany miliardera na walkę z głodemCzytaj dalej

Obecnie First Solar odzyskuje 90% szkła i ponad 90% materiałów przewodzących dzięki czemu toksyczne materiały nie trafiają do środowiska. Według jednego z globalnych szefów firmy, Andreasa Wade’a, taki sposób recyklingu pozwala na przetwarzanie i odzyskiwanie materiałów związanych z fotowoltaiką nawet przez 1200 lat zanim stracą one swoje właściwości.

Rewolucja recyklingowa

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje wymóg, według którego recyklingowi należy poddawać od 65 do 70% elementów, z których tworzone są panele słoneczne. Do ich produkcji używa się wielu materiałów, które pozostawione sobie mogą zatruwać nasze środowisko. Mowa tu przede wszystkim o takich związkach jak kadm czy ołów (ale również selen i srebro). First Solar chce pójść jednak o krok dalej i twierdzi, że jest w stanie odzyskać za pomocą recyklingu aż 95% materiałów, z których tworzone są panele fotowoltaiczne. Dzięki temu technologia ta staje się niezwykle sprzyjająca ochronie środowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. “Niebieski księżyc” pierwszy raz od 70 lat. Datę niezwykłego zjawiska lepiej od razu zapisz w kalendarzu
  2. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  3. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  4. Uwaga, Play24 wprowadziło ważną aktualizację. Wszyscy abonenci powinno się pilnie zainteresować
  5. Urząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyć
  6. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  7. Nagły zwrot akcji. Magda z "Rolnik szuka żony" już nie musi się niczego obawiać

Następny artykuł