Techgame.pl > Technologie > Fotowoltaika na wieczność. Panele słoneczne, które mogą działać do kolejnego tysiąclecia
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:22

Fotowoltaika na wieczność. Panele słoneczne, które mogą działać do kolejnego tysiąclecia

Mężczyźni składający panele fotowoltaiczne.
Pixabay

Fotowoltaika, czyli panele słoneczne, są jedną z chętniej instalowanych alternatyw czerpania energii na całym świecie. Na przestrzeni lat technologia ta znacząco potaniała, a jej montaż został uproszczony.

Fotowoltaika dostarcza energię wszystkim

Panele fotowoltaiczne coraz częściej instalowane są przez duże firmy w celu rozbijania źródeł czerpania energii. Ogniwa słoneczne montują również osoby prywatne w celu zasilania własnych gospodarstw domowych. Fotowoltaika na przestrzeni lat stała się jedną z bardziej popularnych alternatyw dla energii czerpanej z paliw kopalnianych. Teraz eksperci informują, że technologia ta ma jeszcze jedną poważną zaletę.

Panele słoneczne, które przetrwają millenia

First Solar to największy amerykański producent paneli słonecznych. Poinformował on właśnie o tym, że znalazł sposób, aby ich panele fotowoltaiczne mogły służyć ludzkości nawet przez 1200 lat. Wszystko za sprawą recyklingu 95% materiałów, z których są one wykonane.

Przełomowy moment w technologii fotowoltaicznej

Pierwsza generacja ogniw słonecznych chyli się ku końcowi. W tym momencie warto zadbać o to, by urządzenia, które służyły przez ostatnich kilkanaście lat nie trafiły po prostu na wysypisko śmieci, gdzie będą zanieczyszczały środowisko. Amerykański lider z dziedziny fotowoltaiki twierdzi, że dzięki recyklingowi materiałów, z których wykonane są takie ogniwa, można dać panelom słonecznym drugie życie. To niezwykle ważne, szczególnie że, według ekspertów, zużyte panele fotowoltaiczne mogą do 2030 roku stanowić aż 16% wszystkich elektrośmieci na świecie.

First Solar na czele recyklingu

Amerykański lider produkcji paneli fotowoltaicznych stworzył w 2005 pierwszy globalny program recyklingu stacji fotowoltaicznych. Obok inwestowania w fotowoltaikę, firma inwestuje również w technologie związane z jak najskuteczniejszym odzyskiwaniem materiałów ze zużytych paneli.

Obecnie First Solar odzyskuje 90% szkła i ponad 90% materiałów przewodzących dzięki czemu toksyczne materiały nie trafiają do środowiska. Według jednego z globalnych szefów firmy, Andreasa Wade’a, taki sposób recyklingu pozwala na przetwarzanie i odzyskiwanie materiałów związanych z fotowoltaiką nawet przez 1200 lat zanim stracą one swoje właściwości.

Powiązane