Techgame.pl
Panele fotowoltaiczne

pickpik.com

Gigantyczne możliwości paneli fotowoltaicznych. Cała Australia Południowa zasilana energią słoneczną

27 Października 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Australia Południowa dokonała czegoś niezwykłego. Udało się tam stworzyć obszar w całości zasilany za pomocą energii słonecznej. Odnawialne źródła energii mają gigantyczny potencjał, Polska powinna brać przykład.

Odnawialne źródła energii zaraz obok elektrowni atomowych stanowią przyszłość ludzkości, czy nam się to podoba, czy też nie. Ze względu na postępujące globalne ocieplenie musimy szukać jak najwięcej sposobów na wydajne uzyskiwanie elektryczności, bez przyczyniania się do kryzysu klimatycznego.

Gigantyczny obszar zasilany za pomocą energii słonecznej

W Australii Południowej udało się dokonać czegoś, co powinno stanowić przykład dla reszty świata. Ogromny obszar 1043514 km2 był przez krótki czas zasilany wyłącznie energią słoneczną dzięki panelom fotowoltaicznym. Warto również wspomnieć, że na terenie Australii Południowej mieszka blisko 1.5 miliona ludzi.

Do tego iście historycznego wyczynu doszło 11 października, kiedy to panowały idealne warunki atmosferyczne, a niebo nie było zasłonięte prawie żadną chmurą. Co ciekawe, prawie cała energia wygenerowana między 12:00, a 13:00 była wynikiem pracy paneli solarnych zamontowanych na dachach domów.

Aż jedna trzecia domów z panelami na dachu

Warto również wspomnieć, że w Australii Południowej, aż jedna trzecia domów jest wyposażona w panele fotowoltaiczne na dachu. Świadczy to o świetnej przedsiębiorczości miejscowej ludności. Jak wynika z dostępnych danych, na tym terenie znajduje się aż 228 tysięcy instalacji solarnych. W samym 2020 roku przybyło niemal 2500 tego typu systemów.

- Nigdy wcześniej obszar tak duży jak Australia Południowa nie działał całkowicie w oparciu o energię solarną, z czego 77% pochodziło z konsumenckich systemów solarnych na dachach – skomentował Audrey Zibelman, CEO Australian Energy Market Operator.

W przeciągu zaledwie godziny instalacje fotowoltaiczne na dachach wygenerowały 992 MW energii. Dla porównania, duże farmy solarne generują w takim czasie około 300 MW energii. Świadczy to wyłącznie o gigantycznym potencjale tego typu rozwiązania.

Pochodzenie tajemniczej materii

Bicie rekordu

Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, gdy mieszkańcy Australii Południowej próbowali bić tego typu rekord. Jeszcze 13 września bieżącego roku, udało się osiągnąć 89 % zapotrzebowania na energię, wykorzystując wyłącznie panele słoneczne. Wtedy też wygenerowano po raz pierwszy blisko 900 MW energii.

- Australia Południowa doświadcza boomu na instalację solarnych systemów dachowych. AEMO przewiduje dodatkowe 36 tysięcy instalacji w ciągu najbliższych 14 miesięcy, co oznaczać będzie, że sama tylko energia słoneczna z dachów będzie w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania. To naprawdę fenomen na skalę światową - dodaje Zibelman.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >