Techgame.pl Technologie Prawdziwy przełom. W Polsce działa elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0
Pixabay

Prawdziwy przełom. W Polsce działa elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0

19 marca 2022
Autor tekstu: Stanisław Janowski
  • KGHM Zanam zbudowało pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0.

  • Elektrownia generuje moc 3 MWp.

  • Inwestycja to element strategii wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

Energia generowana przez elektrownię fotowoltaiczną wystarczy na zaspokojenie połowy zapotrzebowania zakładu Zanam z Legnicy. KGHM realizuje projekt mający na celu zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

KGHM dąży do samowystarczalności

Jak wynika z komunikatu przesłanego w zeszły czwartek do PAP, spółka KGHM Zanam realizuje strategię zmierzającą do zwiększenia samowystarczalności energetycznej, co ma się udać z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii.

Czytaj również: ZUS z ważnym przypomnieniem. Zostały już tylko 2 dni na złożenie wniosku

KGHM ma plany, aby do 2030 roku pokrywać połowę zapotrzebowania energetycznych z własnych źródeł, a w dużym stopniu ma się to udać dzięki wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii. Jak podkreśla KGHM, w branży górniczo-hutniczej jest to niezwykle ambitny cel, a uruchomienie w Polsce pierwszej elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0 ma przybliżyć spółkę do jego osiągnięcia.

Czym jest technologia 4.0

KGHM Zanam uruchomiło elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0. Jest to pierwsza w Polsce elektrownia tego typu. Charakteryzuje się ona przede wszystkim pełnym zinformatyzowaniem i zautomatyzowaniem. Elektrownia wyposażona jest w wirtualną dyspozytornię oraz nowoczesny System Monitoringu Wysokiej Rozdzielczości.

Technologia tego typu pozwala na stały monitoring i diagnostykę (24 godzina na dobę, 7 dni w tygodniu) stanu technicznego obiektu. Eksperci szacują, że rocznie, elektrownia będzie dostarczała około 3GWh czystej energii elektrycznej.

Elektrownia została wybudowana zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii związanymi z kierunkiem rozwoju energetyki fotowoltaicznej. Prezes KGHM, Bernard Cichocki, podkreśla, że dzięki temu spółka przybliża się do realizacji polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej.

Fotowoltaika przyszłością?

Elektrownia jest niezwykle nowoczesna . Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, znacząco skraca się czas reakcji na ewentualne usterki i awarie. Stale monitorowany jest stan paneli fotowoltaicznych i innych urządzeń niezbędnych do skutecznego i bezproblemowego działania elektrowni. Obiekt wykorzystuje również takie nowinki technologiczne jak uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję.

Czytaj również: "Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Oprócz obiektu przy KGHM Zanam, spółka prowadzi również dwa inne projekty związane z energią fotowoltaiczną. Mowa tu o elektrowni fotowoltaicznej (EPV) Piaskownia Obora oraz Zespole EPV HMG I-III. Projekt zakłada również wykorzystywanie energii pozyskiwanej z elektrowni wiatrowych oraz zwiększenie produkcji z wykorzystywaniem własnych źródeł gazowych oraz fotowoltaicznych.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Janowski
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria