Techgame.pl
AMD procesor

AMD

AMD zaskakuje. Firma pracuje nad kartą graficzną dla kopaczy kryptowalut

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Deficyty na rynku kart graficznych trwają już od dobrych kilku miesięcy i nie zanosi się, żeby miały się prędko skończyć. Nvidia podjęła jednak już walkę z tym stanem rzeczy i plotki głoszą, że AMD również dołączy do batalii. Firma prawdopodobnie p

  • Plotki głoszą, że AMD wypuści własną serię procesorów dla “górników” kryptowalut

  • Nvidia już wcześniej ogłosiła taki zamiar

  • Mimo to deficyty na rynku kart graficznych prawdopodobnie nie znikną

Pandemia koronawirusa spowodowała gigantyczne braki w wielu gałęziach elektroniki, jednak rynek kart graficznych należy do tych, które mają się obecnie najgorzej, cierpiąc na gigantyczny popyt, z łatwością przytłaczający niewielką podaż. Cierpią na tym przede wszystkim gracze, którzy za kartę graficzną muszą dziś zapłacić 30-50% wyższą cenę niż przed pandemią.

AMD przyłącza się do walki z deficytami

W ciągu kilku ostatnich tygodni Nvidia podjęła kilka kroków, mających na celu unormowanie braków na rynku GPU. W pierwszej kolejności było to ogłoszenie powrotu do sklepów kart graficznych sprzed kilku lat, dzięki czemu gracze będą mogli kupić jakiekolwiek GPU, pod nieobecność nowych modeli. Gracze zachwyceni nie byli, ale lepsze to, niż nic.

Później Internet obiegła kolejna wiadomość, tym razem przyjęta z większym entuzjazmem - Nvidia obniżyła wydajność swojego nowego modelu karty graficznej GeForce RTX 3060, w przypadku wykorzystania go do kopania kryptowalut, co oczywiście czyni ten model GPU nieopłacalnym dla “górników”, którzy są głównymi sprawcami obecnych deficytów kart graficznych.

Procesory dedykowane “górnikom”

Wraz z zapowiedzią obniżenia skuteczności GeForce RTX 3060, Nvidia ogłosiła wydanie nowej serii urządzeń dedykowanych właśnie “górnikom”. CMP (Cryptocurrency Mining Processor) mają być urządzeniami o wysokiej mocy obliczeniowej, pozbawionymi wyjść graficznych, co uczyni je bezużytecznymi dla graczy, a bardzo pożądanymi przez fanów kryptowalut. Dzięki temu gracze będą mieli lepszy dostęp do kart graficznych.

Dokładnie to samo prawdopodobnie zrobi AMD, gdyż w dzienniku zmian w nadchodzącej aktualizacji AMDGPU jest informacja o  braku obsługi video. Prawdopodobnie więc AMD Navi 10 oraz Navi 12 będą przeznaczone dla “górników” kryptowalut, razem z CMP od Nvidii. W teorii powinno to poprawić sytuację graczy w walce o karty graficzne.

Teoria a praktyka

Tak to ma wyglądać w teorii. Praktyka może jednakże wyglądać nieco inaczej. Na rynku mamy obecnie bardzo wiele ofert używanych kart graficznych, które były eksploatowane przez “górników” przez kilka miesięcy, może rok. Z braku lepszych opcji, wielu graczy takie karty kupuje.

Urządzenia od Nvidii i AMD nie będą miały wyjścia video, co oznacza, że “górnicy” nie będą mogli ich odsprzedać. W praktyce więc nie ma co liczyć na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Jeszcze nie.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Tagi:

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >