Techgame.pl > Technologie > AMD zaskakuje. Firma pracuje nad kartą graficzną dla kopaczy kryptowalut
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 20.06.2022 02:02

AMD zaskakuje. Firma pracuje nad kartą graficzną dla kopaczy kryptowalut

AMD procesor
AMD
  • Plotki głoszą, że AMD wypuści własną serię procesorów dla “górników” kryptowalut

  • Nvidia już wcześniej ogłosiła taki zamiar

  • Mimo to deficyty na rynku kart graficznych prawdopodobnie nie znikną

Pandemia koronawirusa spowodowała gigantyczne braki w wielu gałęziach elektroniki, jednak rynek kart graficznych należy do tych, które mają się obecnie najgorzej, cierpiąc na gigantyczny popyt, z łatwością przytłaczający niewielką podaż. Cierpią na tym przede wszystkim gracze, którzy za kartę graficzną muszą dziś zapłacić 30-50% wyższą cenę niż przed pandemią.

AMD przyłącza się do walki z deficytami

W ciągu kilku ostatnich tygodni Nvidia podjęła kilka kroków, mających na celu unormowanie braków na rynku GPU. W pierwszej kolejności było to ogłoszenie powrotu do sklepów kart graficznych sprzed kilku lat, dzięki czemu gracze będą mogli kupić jakiekolwiek GPU, pod nieobecność nowych modeli. Gracze zachwyceni nie byli, ale lepsze to, niż nic.

Później Internet obiegła kolejna wiadomość, tym razem przyjęta z większym entuzjazmem - Nvidia obniżyła wydajność swojego nowego modelu karty graficznej GeForce RTX 3060, w przypadku wykorzystania go do kopania kryptowalut, co oczywiście czyni ten model GPU nieopłacalnym dla “górników”, którzy są głównymi sprawcami obecnych deficytów kart graficznych.

Procesory dedykowane “górnikom”

Wraz z zapowiedzią obniżenia skuteczności GeForce RTX 3060, Nvidia ogłosiła wydanie nowej serii urządzeń dedykowanych właśnie “górnikom”. CMP (Cryptocurrency Mining Processor) mają być urządzeniami o wysokiej mocy obliczeniowej, pozbawionymi wyjść graficznych, co uczyni je bezużytecznymi dla graczy, a bardzo pożądanymi przez fanów kryptowalut. Dzięki temu gracze będą mieli lepszy dostęp do kart graficznych.

Dokładnie to samo prawdopodobnie zrobi AMD, gdyż w dzienniku zmian w nadchodzącej aktualizacji AMDGPU jest informacja o  braku obsługi video. Prawdopodobnie więc AMD Navi 10 oraz Navi 12 będą przeznaczone dla “górników” kryptowalut, razem z CMP od Nvidii. W teorii powinno to poprawić sytuację graczy w walce o karty graficzne.

Teoria a praktyka

Tak to ma wyglądać w teorii. Praktyka może jednakże wyglądać nieco inaczej. Na rynku mamy obecnie bardzo wiele ofert używanych kart graficznych, które były eksploatowane przez “górników” przez kilka miesięcy, może rok. Z braku lepszych opcji, wielu graczy takie karty kupuje.

Urządzenia od Nvidii i AMD nie będą miały wyjścia video, co oznacza, że “górnicy” nie będą mogli ich odsprzedać. W praktyce więc nie ma co liczyć na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Jeszcze nie.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Tagi: Bitcoin AMD
Powiązane