Techgame.pl

AMD

AMD zaskakuje. Firma pracuje nad kartą graficzną dla kopaczy kryptowalut

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska
  • Plotki głoszą, że AMD wypuści własną serię procesorów dla “górników” kryptowalut

  • Nvidia już wcześniej ogłosiła taki zamiar

  • Mimo to deficyty na rynku kart graficznych prawdopodobnie nie znikną

Pandemia koronawirusa spowodowała gigantyczne braki w wielu gałęziach elektroniki, jednak rynek kart graficznych należy do tych, które mają się obecnie najgorzej, cierpiąc na gigantyczny popyt, z łatwością przytłaczający niewielką podaż. Cierpią na tym przede wszystkim gracze, którzy za kartę graficzną muszą dziś zapłacić 30-50% wyższą cenę niż przed pandemią.

AMD przyłącza się do walki z deficytami

W ciągu kilku ostatnich tygodni Nvidia podjęła kilka kroków, mających na celu unormowanie braków na rynku GPU. W pierwszej kolejności było to ogłoszenie powrotu do sklepów kart graficznych sprzed kilku lat , dzięki czemu gracze będą mogli kupić jakiekolwiek GPU, pod nieobecność nowych modeli. Gracze zachwyceni nie byli, ale lepsze to, niż nic.

Później Internet obiegła kolejna wiadomość, tym razem przyjęta z większym entuzjazmem - Nvidia obniżyła wydajność swojego nowego modelu karty graficznej GeForce RTX 3060, w przypadku wykorzystania go do kopania kryptowalut, co oczywiście czyni ten model GPU nieopłacalnym dla “górników”, którzy są głównymi sprawcami obecnych deficytów kart graficznych.

Procesory dedykowane “górnikom”

Wraz z zapowiedzią obniżenia skuteczności GeForce RTX 3060, Nvidia ogłosiła wydanie nowej serii urządzeń dedykowanych właśnie “górnikom”. CMP (Cryptocurrency Mining Processor) mają być urządzeniami o wysokiej mocy obliczeniowej, pozbawionymi wyjść graficznych, co uczyni je bezużytecznymi dla graczy, a bardzo pożądanymi przez fanów kryptowalut. Dzięki temu gracze będą mieli lepszy dostęp do kart graficznych.

Dokładnie to samo prawdopodobnie zrobi AMD, gdyż w dzienniku zmian w nadchodzącej aktualizacji AMDGPU jest informacja o  braku obsługi video. Prawdopodobnie więc AMD Navi 10 oraz Navi 12 będą przeznaczone dla “górników” kryptowalut, razem z CMP od Nvidii. W teorii powinno to poprawić sytuację graczy w walce o karty graficzne.

Teoria a praktyka

Tak to ma wyglądać w teorii. Praktyka może jednakże wyglądać nieco inaczej. Na rynku mamy obecnie bardzo wiele ofert używanych kart graficznych, które były eksploatowane przez “górników” przez kilka miesięcy, może rok. Z braku lepszych opcji, wielu graczy takie karty kupuje.

Urządzenia od Nvidii i AMD nie będą miały wyjścia video, co oznacza, że “górnicy” nie będą mogli ich odsprzedać. W praktyce więc nie ma co liczyć na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Jeszcze nie.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Tagi:

Podobne artykuły

Technologie

Hiperrealistyczny robo-delfin. Ten robot zastąpi żywe zwierzęta w ZOO
Czytaj więcej >

Technologie

Hakerzy zaatakowali Acer. Żądają najwyższego okupu w historii
Czytaj więcej >

Technologie

Elon Musk zmienił imię dziecka. Nie nazywa się już X Æ A-12, ale nowy pomysł jest równie dziwny
Czytaj więcej >

Technologie

Oto gadżet, który pokocha Twój kot. Xiaomi Youpin Petoneer, czyli kolejna innowacja od Chińczyków
Czytaj więcej >

Technologie

Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków
Czytaj więcej >

Technologie

Ikea bawi się rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Tak w przyszłości będziemy projektować mieszkania
Czytaj więcej >
Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]