Techgame.pl
AMD procesor

AMD

AMD zaskakuje. Firma pracuje nad kartą graficzną dla kopaczy kryptowalut

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Deficyty na rynku kart graficznych trwają już od dobrych kilku miesięcy i nie zanosi się, żeby miały się prędko skończyć. Nvidia podjęła jednak już walkę z tym stanem rzeczy i plotki głoszą, że AMD również dołączy do batalii. Firma prawdopodobnie p

  • Plotki głoszą, że AMD wypuści własną serię procesorów dla “górników” kryptowalut

  • Nvidia już wcześniej ogłosiła taki zamiar

  • Mimo to deficyty na rynku kart graficznych prawdopodobnie nie znikną

Pandemia koronawirusa spowodowała gigantyczne braki w wielu gałęziach elektroniki, jednak rynek kart graficznych należy do tych, które mają się obecnie najgorzej, cierpiąc na gigantyczny popyt, z łatwością przytłaczający niewielką podaż. Cierpią na tym przede wszystkim gracze, którzy za kartę graficzną muszą dziś zapłacić 30-50% wyższą cenę niż przed pandemią.

AMD przyłącza się do walki z deficytami

W ciągu kilku ostatnich tygodni Nvidia podjęła kilka kroków, mających na celu unormowanie braków na rynku GPU. W pierwszej kolejności było to ogłoszenie powrotu do sklepów kart graficznych sprzed kilku lat, dzięki czemu gracze będą mogli kupić jakiekolwiek GPU, pod nieobecność nowych modeli. Gracze zachwyceni nie byli, ale lepsze to, niż nic.

Później Internet obiegła kolejna wiadomość, tym razem przyjęta z większym entuzjazmem - Nvidia obniżyła wydajność swojego nowego modelu karty graficznej GeForce RTX 3060, w przypadku wykorzystania go do kopania kryptowalut, co oczywiście czyni ten model GPU nieopłacalnym dla “górników”, którzy są głównymi sprawcami obecnych deficytów kart graficznych.

Procesory dedykowane “górnikom”

Wraz z zapowiedzią obniżenia skuteczności GeForce RTX 3060, Nvidia ogłosiła wydanie nowej serii urządzeń dedykowanych właśnie “górnikom”. CMP (Cryptocurrency Mining Processor) mają być urządzeniami o wysokiej mocy obliczeniowej, pozbawionymi wyjść graficznych, co uczyni je bezużytecznymi dla graczy, a bardzo pożądanymi przez fanów kryptowalut. Dzięki temu gracze będą mieli lepszy dostęp do kart graficznych.

Dokładnie to samo prawdopodobnie zrobi AMD, gdyż w dzienniku zmian w nadchodzącej aktualizacji AMDGPU jest informacja o  braku obsługi video. Prawdopodobnie więc AMD Navi 10 oraz Navi 12 będą przeznaczone dla “górników” kryptowalut, razem z CMP od Nvidii. W teorii powinno to poprawić sytuację graczy w walce o karty graficzne.

Teoria a praktyka

Tak to ma wyglądać w teorii. Praktyka może jednakże wyglądać nieco inaczej. Na rynku mamy obecnie bardzo wiele ofert używanych kart graficznych, które były eksploatowane przez “górników” przez kilka miesięcy, może rok. Z braku lepszych opcji, wielu graczy takie karty kupuje.

Urządzenia od Nvidii i AMD nie będą miały wyjścia video, co oznacza, że “górnicy” nie będą mogli ich odsprzedać. W praktyce więc nie ma co liczyć na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Jeszcze nie.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >