Techgame.pl
Karta graficzna GeForce RTX 3060 Ti

youtube.com/x-com/kadr z filmu

Nvidia rozpoczyna walkę z "górnikami" kryptowalut. Nadchodzą spore zmiany

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Deficyt na rynku kart graficznych trwa już od dobrych kilku miesięcy. Winna jest nie tylko pandemia i braki komponentów, lecz także “górnicy" kryptowalut, którzy w olbrzymich ilościach wykupowali wszystkie najmocniejsze ka

  • Nvidia nie pozwoli wykorzystywać kart GeForce RTX do kopania kryptowalut

  • RTX 3060 będzie pierwszym krokiem do unormowania sytuacji na rynku GPU

  • “Górnicy” kryptowalut dostaną dedykowaną serię procesorów do ich koparek

Rynek kart graficznych jest w katastrofalnym stanie. GPU po prostu jest za mało, przez co ceny niemal wszystkich modeli mocno poszły w górę. Nawet debiutujące karty potrafią kosztować ponad 1000 złotych więcej, niż sugerował ich producent, w tym nadchodząca GeForce RTX 3060. Nvidia nie pozostaje głucha na wołania graczy i sypie rozwiązaniami problemu, jak z rękawa.

Nvidia walczy z “górnikami” kryptowalut

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o pierwszym rozwiązaniu, które zaproponowała Nvidia w celu zatrzymania tego szaleństwa, które rozgrywa się właśnie na rynku kart graficznych. W związku z ciągłym wzrostem kursów kryptowalut, “górnicy” zaczęli masowo wykupywać wszystkie dostępne modele nowszych kart graficznych. W efekcie gracze praktycznie nie mają do nich dostępu.

Pomysł Nvidii sprzed kilku dni zakłada wprowadzenie do sklepów nieco starszych kart graficznych, które święciły swoje tryumfy przed kilkoma laty. Rozwiązanie to jest dalekie od ideału, ale ostatecznie lepsze to, niż nic. Na szczęście okazało się, że Nvidia ma jeszcze ciężkie działa, które właśnie wytoczyła.

Karty GeForce są dla graczy

Jesteśmy gamerami z krwi i kości. Mamy fioła na pubkcie nowych funkcji, nowych architektur, gier i technologii. Zaprojektowaliśmy GPU marki GeForce dla graczy, a gracze domagają się ich dostępności(...) Wraz z premierą GeForce RTX 3060 dnia 25 lutego 2021, zrobimy poważny krok, by mieć pewność, że karty GeForce trafią w ręce graczy - czytamy w pierwszych akapitach najnowszego wpisu na blogu Nvidii.

W jaki sposób producent zamierza dokonać tej rewolucji? W odpowiedni sposób programując swoje produkty. Najnowszy model, który zadebiutuje w przyszłym tygodniu, GeForce RTX 3060, będzie posiadał zaktualizowane oprogramowanie, które obniży jego moc o około 50%, jeśli spróbujemy go wykorzystać do kopania kryptowalut. To uczyni go zupełnie nieopłacalnym dla “górników”. Brawo, Nvidia!

Nvidia nie porzuci kryptowalut

Co ciekawe, Nvidia przygotowała również rozwiązanie, które zadowoli “górników”. Producent wypuści specjalną serię urządzeń CMP (Cryptocurrency Mining Processor), które będą zaprojektowane tak, by zapewnić jak największą moc obliczeniową. Nie będą posiadały procesora graficznego, który wykorzystywany jest do produkcji kart graficznych. Dzięki temu “górnicy” będą mogli budować swoje koparki bez powodowania pustek na rynku kart graficznych, których tak rozpaczliwie potrzebują dziś gracze. Czy możemy już przyznać Nvidii tytuł producenta roku? Proszę?

Tworzenie produktów skrojonych pod konsumentów o specyficznych potrzebach jest najlepszym sposobem na spełnienie ich oczekiwań. Dzięki CMP pomożemy “górnikom” budować najbardziej wydajne centra danych, jednocześnie zachowując karty graficzne GeForce RTX dla graczy - kończy swój komunikat Nvidia. W imieniu wszystkich graczy na świecie - dziękujemy!

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >