Techgame.pl
Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II - gra edukacyjna

niepodlegla.men.gov.pl

Ministerstwo Edukacji wydało grę o Janie Pawel II. Jest skandalicznie zła

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Za sprawą polskiego Ministerstwa Edukacji wydano grę przeglądarkową o Janie Pawle II. Produkcja powstała w ramach rządowego projektu Niepodległa, mającego uświetnić obchody stulecia niepodległości Polski. Celem gry ma być pomocą naukową dla dzieci, rodzic

  • Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało grę o polskim papieżu

  • Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II jest darmową grą edukacyjną

  • Produkcja jest słabą grą i jeszcze gorszym narzędziem edukacyjnym

Jan Paweł II jest postacią, o której mówiono ostatnio w przeróżnych kontekstach. Podejścia do jednego z najsłynniejszych Polaków w dziejach bywają skrajnie różne, jednakże nie można zaprzeczyć, że był on jedną z najważniejszych postaci współczesnej historii Polski. Uczące się dziś w szkołach dzieci w większości urodziły się już po jego śmierci, więc sposób, w jaki przedstawi go nasz system edukacji będzie kluczowy dla ich postrzegania Jana Pawła II.

Powstała gra o Janie Pawle II

Ministerstwo Edukacji postanowiło podejść do tematu z dobrej strony. Udostępnienie darmowej gry przeglądarkowej, z której skorzystać będzie mogło każde dziecko czy dorosły, a która przedstawia postać polskiego papieża w czytelny, wykorzystujący zabawę sposób zdawało się być świetnym pomysłem. Szkoda tylko, że wykonano go… źle. Po prostu źle.

Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II jest darmową grą logiczną. Składa się z 18 poziomów, będących niezbyt skomplikowanymi zagadkami logicznymi. Znajdziemy tam puzzle oraz układanie przedmiotów. Wszystko to przeplatane jest planszami edukacyjnymi zawierającymi ciekawostki z życia Jana Pawła II. Tak to brzmi w teorii. Jak wygląda praktyka?

Jak skutecznie zniechęcić dzieci do gry

Gra Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II jest kalką wydanej wcześniej produkcji: Godność, wolność i niepodległość, co niestety widać na pierwszy rzut oka. Nie wspominam nawet o tym, że poszczególne plansze są łudząco podobne do pierwowzoru. Podobieństwa wizualne i mechaniczne dałoby się jeszcze przełknąć. Gorzej, że w niektórych miejscach twórcy ewidentnie zapomnieli zmienić treści zamieszczone na ekranie, bo w jednej chwili czytamy o wypadach Karola Wojtyły na narty, a w kolejnej już o powrocie Józefa Piłsudskiego do niepodległej Polski.

Jakby tego było mało, wszechobecne błędy i literówki regularnie kolą w oczy, skutecznie zniechęcając użytkownika do dalszej rozgrywki. Niestety wydźwięk samej treści również nie jest zachwycający. Jasne, z gry dowiemy się, że Jan Paweł II lubił grać w piłkę nożną w dzieciństwie, regularnie jeździł na nartach, a jego ulubionymi ciastkami były kremówki z Wadowic. I to w zasadzie tyle. A nie, przepraszam, jeszcze to, że walczył z komunizmem. Choć oczywiście bez jakiegokolwiek zagłębienia się w temat. 

Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II jako gra wideo

Treść gry o polskim papieżu woła o pomstę do nieba, to już ustaliliśmy. Jak wypada jako gra? Jeszcze gorzej. Poza wspomnianymi powyżej błędami technicznymi jest ona zwyczajnie nudna. Poziomy są powtarzalne, momentami proste, a kiedy indziej wręcz niegrywalne, gdyż produkcja ewidentnie była robiona “na kolanie”. Nie widzę sposobu, w jaki dziecko miałoby dzięki niej zechcieć zagłębić się w temat historii Jana Pawła II. 

Szkoda, że nasze Ministerstwo Edukacji i Nauki nie było w stanie lepiej wykorzystać pieniędzy podatników przeznaczonych na projekt Niepodległa. Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II jest ewidentnym brakiem szacunku do odbiorców tej produkcji, jak i do gier jako środka przekazu. Nie wspominając już o samym Janie Pawle II, który był postacią na tyle wielowymiarową, że poznając historię Polski powinno się powiedzieć o nim coś więcej niż to, że lubił kremówki. Szkoda. Naprawdę szkoda. Zmarnowany potencjał.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  • Top 7 gier dla dwojga. Walentynkowy poradnik gamera

  • Stało się. Hakerzy sprzedali kody źródłowe Wiedźmina 3 i Cyberpunk 2077

  • Kryptowaluty rosną w siłę. Mastercard i Uber chcą wprowadzić płatność Bitcoinem

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >