Techgame.pl
Łazik Perseverance na Marsie

NASA

Mars to nie tylko fantastyczne zdjęcia. Łazik Perseverance nagrał brzmienie planety

6 Marca 2021

(Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Od przeszło dwóch tygodni łazik Perseverance przemierza dno krateru Jezero na Marsie. Już w pierwszych dniach jego pobytu na Czerwonej Planecie, świat obiegły zdjęcia z jej powierzchni. Mars to jednak nie tylko piękne widoki, lecz także dźwięki. Pi

  • NASA opublikowała nagrania dźwięku z powierzchni Marsa

  • Z jednego z nich został wycięty dźwięk łazika

  • Warto założyć słuchawki podczas odtwarzania plików

Pojęcie tego, co leży daleko poza granicami miejsc, do których kiedykolwiek dotarł człowiek, to coś, czego ludzki umysł zwyczajnie nie potrafi. Nasze wyobrażenia są bardzo różne i choć mogą niekiedy być bliskie rzeczywistości, nigdy tak naprawdę nie uchwycimy wszystkiego. Jednakże dzięki pewnym narzędziom, jesteśmy w stanie poszerzyć naszą wiedzę i jeszcze bardziej zbliżyć obrazy z naszej głowy do stanu faktycznego.

Dźwięk z Marsa

Zdjęcia zrobione na powierzchni Czerwonej Planety są naprawdę niesamowite. Chciałoby się wręcz powiedzieć “nieziemskie”, co będzie w tym przypadku szczerą prawdą dosłownie i w przenośni. Co jednak, gdy postanowimy posłuchać tego, co dzieje się na Marsie?

Cóż, zdecydowanie będzie to brzmiało nieco inaczej niż na naszej planecie. Atmosfera Marsa jest znacznie rzadsza od ziemskiej, więc i fale dźwiękowe rozchodzą się w niej nieco inaczej niż ma to miejsce na Ziemi. Nie zmienia to jednak faktu, że ów dźwięk faktycznie słychać, co udowodnił łazik Perseverance swoimi najnowszymi nagraniami.

Najnowsze wieści z Marsa

NASA udostępniła dwa nagrania audio wykonane przez Perseverance. Jedno z nich wypełnione jest dźwiękami wydawanymi przez sam łazik, trudno jest więc wychwycić z niego brzmienie samego Marsa. Dlatego też naukowcy postanowili umożliwić nam posłuchanie samej powierzchni planety.

Drugi plik został więc pozbawiony dźwięków wydawanych przez łazik, co jest bardzo prostą procedurą, jeśli ma się odpowiednią wiedzę i narzędzia. Dzięki temu możemy wsłuchać się w subtelne brzmienie sąsiedniej planety. Na nagraniu można dosłuchać się przykładowo marsjańskiej bryzy. Oba nagrania możecie przesłuchać na oficjalnej stronie łazika Perseverance.

Poczuć klimat Czerwonej Planety

Polecam uzbroić się w jak najlepsze słuchawki podczas odtwarzania nagrań dźwięku z Marsa. Głośniki mojego telewizora zdecydowanie nie poradziły sobie z zadaniem, co mocno zaburzyło moje pierwsze wrażenia. Na szczęście po nałożeniu na uszy słuchawek zaczęła dziać się magia.

Dlatego też i Was serdecznie zachęcam do założenia słuchawek i zamknięcia oczu, żeby pozwolić Marsowi grać jego muzykę. Jeśli zaś macie ochotę dołożyć do tego doznania wizualne, to serdecznie zachęcam do obejrzenia poniższego wideo, prezentującego obrobione zdjęcia z powierzchni Czerwonej Planety w rozdzielczości 4K, o którym więcej napisaliśmy w tym artykule.

źródło: NASA

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >