Mars
Źródło: NASA

Zdjęcia z Marsa w fantastycznej jakości. Materiał łazika Perseverance ulepszony cyfrowo

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
4 Marca 2021

Najnowszy łazik NASA, Perseverance, przebywa na Marsie już od dwóch tygodni i z każdym dniem zwiększa się liczba przesłanych materiałów i zdjęć wprost z powierzchni Czerwonej Planety. Przy odpowiedniej obróbce i montażu możemy odbyć niesamowitą wizualną podróż na Marsa, czego dowiódł Sean Doran.

  • Łazik Perseverance przesyła coraz piękniejsze zdjęcia z powierzchni Marsa
  • Naukowcy uruchamiają kolejne moduły maszyny
  • Sean Doran stworzył niesamowity montaż zdjęć z Marsa w 4K

Pierwsze zdjęcia zrobione przez łazik Perseverance nie należały do najpiękniejszych ani do najlepszych jakościowo. Wynikało to jednak z faktu, że naukowcy po kolei budzą do życia i testują kolejne systemy i kamery tej supernowoczesnej maszyny. Dopiero teraz poznajemy jej prawdziwe możliwości.

Niesamowite zdjęcia z Marsa

Naukowcy pracują wytrwale budząc do życia kolejne moduły Perseverance i przygotowując go do jego misji, którą na powierzchni Marsa jest przeszukiwanie gleby pod kątem śladów istniejącego tam (wedle wszelkiego prawdopodobieństwa) życia. Jednakże by to osiągnąć, jego stan techniczny musi być bez zarzutu.

Na szczęście póki co wszystko idzie zgodnie z planem i łazik Perseverance pozostaje w pełni operacyjny od chwili lądowania. Podobnie mają się sprawy w przypadku helikoptera Ingenuity, który przybył na powierzchnię planety wraz z łazikiem. Jego zadaniem jest odbycie pierwszego lotu na Marsie, co najprawdopodobniej nastąpi jeszcze w tym miesiącu.

Montaż zdjęć Perseverance w 4K

O ile łazik Perseverance zdecydowanie artystą nie jest, o tyle Sean Doran już na pewno. Ten pasjonat regularnie zamieszcza niesamowite montaże zdjęć i nagrań z różnych rejonów kosmosu, tworząc z nich niesamowite obrazy w rozdzielczości 4K, które potrafią fascynować, wciągać i odprężać. To, co zrobił ze zdjęciami z Marsa, można bez wątpienia nazwać arcydziełem.

Sean Doran na swoim kanale YouTube opublikował wideo stworzone ze zdjęć przesłanych przez łazik Perseverance. Wcześniej musiał poświęcić wiele godzin na ich dokładną obróbkę i montaż. Efekt jest pracą niesamowicie profesjonalną, ukazującą Marsa w najmniejszych szczegółach. Momentami można by przypuszczać, że to film science-fiction, a jednak wszystko to wygląda tak zabójczo prawdziwie, że nie ma wątpliwości, iż są to oryginalne zdjęcia z Czerwonej Planety.

Zachęcamy do obejrzenia tego półgodzinnego wideo. To idealne narzędzie do odprężenia się i podziwiania niesamowitych sił natury, których tak bardzo nam na co dzień brakuje. Zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy uwięzieni w domach bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł