Techgame.pl > Mars

Mars

Mars – czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwana od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa, zawdzięcza ją barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym Rzymianom z pożogą wojenną. Odcień bierze się od tlenków żelaza pokrywających powierzchnię.

Mars
19.06.2022 02:02 Kolonizacja Marsa do 2050 roku? Plany firmy SpaceX brzmią jak scenariusz filmu science-fiction, aż ciężko uwierzyć

Wyścig o Marsa trwa od dziesięcioleci, jednak o ile wcześniej mieliśmy do czynienia z nieśmiałymi projektami o małej szansie na realizacje, to w przeciągu ostatnich lat jesteśmy wręcz bombardowani obietnicami lądowania na Czerwonej Planecie w najbliższej dekadzie.

Zwiastun We persevere
19.03.2022 05:25 Fantastyczny zwiastun misji na Marsa. NASA będzie szukać śladów życia na czerwonej planecie

Fantastyczny zwiastun przygotowany przez NASA możemy obejrzeć na końcu artykułu. Znajdziemy w nim wiele nawiązań historycznych.

Mars
19.03.2022 05:24 Zjednoczone Emiraty Arabskie przekładają misję na Marsa. Kraj ma ambitne plany na podbój planety

ZEA ponownie przesuwa misję kosmiczną. Sonda badawcza ma za zadanie zbadać Czerwoną Planetę.

Chiński łazik na prezentacji.
19.03.2022 05:24 Chiny stają do wyścigu na Marsa. Start misji w przyszłym tygodniu

Do wystrzelenia w kierunku czerwonej planety chińskiego łazika posłużyć mają ogromne rakiety Long-March-5, które jeszcze w czerwcu zawiodły podczas testowej misji mającej na celu wynieść na ziemską orbitę chińskiego satelitę.

Start rakiety H2A
19.03.2022 05:24 Arabska Nadzieja na podbój kosmosu wystartowała

Jest to pierwsza tego typu misja kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich w historii. Rakieta została wystrzelona z centrum kosmicznego na japońskiej wyspie Tanegashima.

Start rakiety Długi Marsz 5 z chińskiej misji na Marsa Tianwen-1.
19.03.2022 05:24 Chiński długi marsz na Marsa rozpoczęty. Start rakiety zakończony sukcesem

Misja Tianwen-1 wystartowała wczoraj z Centrum Startowego Wenchang na wyspie Hajnan. Na pokładzie rakiety Długi Marsz 5 znalazła się sonda oraz orbiter. Jednym z zadań misji Tianwen-1 będzie poszukiwanie śladów życia na Marsie.

NASA Perseverance
19.03.2022 05:24 NASA wystrzeli w kosmos... asteroidę z Marsa. Pomoże w szukaniu życia

Łazik weźmie ze sobą towarzysza z obcej planety. Skała wróci do domu.

NASA Perseverance łazik Mars 2020
19.03.2022 05:23 Marsjański łazik Perseverance gotów do startu. Wielka misja NASA startuje już niedługo

Łazik Perseverance (z ang. "wytrwałość") jest kluczowym narzędziem w badaniach Marsa.

Rakieta Atlas V przed startem.
19.03.2022 05:23 Amerykańska misja na Marsa zagrożona? Perseverance Rover wszedł w tryb awaryjny

Perseverance Rover jest najbardziej zaawansowanym technologicznie łazikiem jaki Amerykańska Agencja Kosmiczna kiedykolwiek wysłała w kosmos. Na Czerwonej Planecie ma przeprowadzić niezwykle szczegółowe badania.

Misja Mars2020 widziana w symulacji NASA Eyes.
19.03.2022 05:23 Niesamowita symulacja NASA. Śledź na żywo lot łazika Perseverance na Marsa

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu przeglądarkowemu o nazwie NASA Eyes możemy na żywo śledzić przebieg aktualnych misji kosmicznych prowadzonych przez Amerykańską Agencję Kosmiczną oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Pierwsza kobieta w kosmosie
19.03.2022 05:23 Kobiety pierwsze na Księżycu. NASA podjęła decyzję w sprawie powrotu na Srebrny Glob

Przestrzeń kosmiczna przez lata była obiektem zabawy dla mężczyzn. W ostatnich latach do podboju kosmosu dołączyły jednak kobiety i radzą sobie równie dobrze co męscy kosmonauci. Teraz ich trud może zostać wynagrodzony.

Wir wietrzno-pyłowy na powierzchni Marsa.
19.03.2022 05:22 Marsjańskie tornada uchwycone na nagraniu

Sonda Curosity nieprzerwanie prowadzi swoją misję na powierzchni Czerwonej Planety od ośmiu lat (6 sierpnia minęła rocznica). Dzięki kamerom na niej umieszczonych ludzkość mogła zobaczyć już wiele niezwykłych zjawisk z odległej o 54 milion kilometrów od nas planety.

Elon Musk podczas konferencji prasowej.
19.03.2022 05:22 Według Elona Muska pierwsi koloniści Marsa zginą na Czerwonej Planecie

Genialny miliarder podkreśla równocześnie, że SpaceX pracuje nad tym, żeby śmierć przyszła jednak z jak najbardziej naturalnych powodów, a nie z powodu wypadków lub trudnych warunków panujących na powierzchni planety.

Strój kosmonauty na ISS
19.03.2022 05:22 NASA wyjaśnia, co pierwsi astronauci zmierzający na Marsa wezmą ze sobą. Można się nieźle zdziwić

NASA planuje już pierwszą ludzką misję na Marsa. Ta ma odbyć się w latach 30. XXI wieku, jednak w celu zagwarantowania astronautom wygody, muszą zebrać ze sobą najważniejsze rzeczy, choćby... ogródek.

Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości z Marsa. Fotografia wykonana przez łazik Curosity.
19.03.2022 05:22 Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegół

Dzięki misji Curiosity oraz możliwościom technologicznym udało się stworzyć materiały w jakości 4K, które w najdrobniejszym szczególe prezentują powierzchnie Czerwonej Planety.

Start rakiety
19.03.2022 05:22 Europa zyska własne SpaceX. Siedziba tuż obok Polski

SpaceX jest obecnie liderem, jeżeli chodzi o prywatne firmy działające w branży kosmicznej. Z bliskiej współpracy z Amerykańską Agencją Kosmiczną korzyści czerpią obydwie strony, NASA otrzymuje niezwykle zaawansowane rakiety i statki kosmiczne, a SpaceX może testować swoje wynalazki i prowadzić swoje misje kosmiczne z amerykańskich kosmodromów.

Misja na Marsa
19.03.2022 05:22 Elon Musk o szczegółach eksploracji Marsa. Pierwsi koloniści polecą już za 4 lata

Elon Musk znów zaskakuje. Jego zdaniem całkiem możliwe jest wysłanie pierwszych kolonizatorów Czerwonej Planety w ciągu zaledwie kilku następnych lat.

Tesla Roadster
19.03.2022 05:22 Najdziwniejsza misja kosmiczna w historii ludzkości? Wystrzelone w kosmos auto dotarło w niezwykłe miejsce

Jeszcze dwa lata temu cały internet aż huczał od plotek na temat planów firmy SpaceX. Elon Musk postanowił wystrzelić w kosmos pewien ładunek i tego dokonał, co ciekawe owym ładunkiem było czerwone auto Tesla Roadster. Już wtedy wszyscy się zastanawiali, po co w zasadzie wystrzelać w kosmos samochód? Nie lepiej wysłać sondę, która może dostarczyć przynajmniej sensowne dane dotyczące kosmosu?

Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.
19.03.2022 05:22 Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Chociaż większość ekspertów twierdzi, że słowa Muska, to w najlepszym razie wyraz niepoprawnego optymizmu, to założyciel takich firm jak Tesla, czy SpaceX niejednokrotnie udowadniał, że potrafi zaskoczyć. Nie od dziś wiadomo również, że kolonizacja Marsa, to największe marzenie ekscentrycznego miliardera.

Galaktyka
19.03.2022 05:21 Jak ogromny jest wszechświat? Nagranie wyjaśnia, ciężko sobie wyobrazić

Obecnie, wszystkie główne agencje kosmiczne na świecie pracują w pocie czoła, aby wysłać pierwsze misje kolonizacyjne na Księżyc i Marsa. Ludzkość robi pierwszy krok w kierunku eksploracji kosmosu z pierwszej ręki. Przed nami jednak długa droga.

Starship
19.03.2022 05:21 Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

Niedawno mogliśmy podziwiać pierwsze, krótkie loty prototypu nowego statku SpaceX. Pojazd charakteryzuje się niezwykle widowiskową techniką lądowania, którą cały świat będzie mógł podziwiać na streamach. Czekając na kolejne testy Starshipa, możemy obejrzeć bardzo ciekawą animację zrobioną przez fanów firmy Elona Muska.

mars
19.03.2022 05:21 Elon Musk opisuje wygląd pierwszych ludzkich kolonii na Marsie. Planeta znacznie zmieni się dla człowieka

Popularny miliarder otrzymał w mediach społecznościowych pytania odnośnie ekspansji ludzkości na Marsa. Podzielił się więc swoimi przemyśleniami na temat priorytetowych przedsięwzięć kosmicznych.

mars
19.03.2022 05:20 Pojawiły się poważne głosy sprzeciwu wobec kolonizacji Marsa. Opinia znanego reżysera może zaskoczyć

Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko kosmosu, jak teraz. W planach jest coraz więcej kosmicznych misji, które ostatecznie mogą doprowadzić do prawdziwego naukowego przełomu i znalezienia dla ludzkości nowego domu. Pojawia się jednak problem - czy tak powinno być?