Techgame.pl
mars

NASA/Clouds AO/SEArc

Elon Musk opisuje wygląd pierwszych ludzkich kolonii na Marsie. Planeta znacznie zmieni się dla człowieka

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Elon Musk został zapytany na Twitterze o jego wizję początków zaludniania Marsa. Filantrop zdradził swoje przemyślenia na temat kroków, które muszą zostać podjęte. Według niego niezbędna będzie między innymi konstrukcja specjalnej kop

Popularny miliarder otrzymał w mediach społecznościowych pytania odnośnie ekspansji ludzkości na Marsa. Podzielił się więc swoimi przemyśleniami na temat priorytetowych przedsięwzięć kosmicznych

Zawrotna kariera Elona Muska 

Elon Musk z pewnością zapracował już sobie na tytuł ambitnego wizjonera. Dynamicznie zbudował swoje imperium na bardziej przyziemnych projektach. W końcu niedługo po ukończeniu studiów został milionerem.

Osiągnął to jeszcze przed PayPalem, Teslą czy SpaceX. One wyniosły go jeszcze wyżej w hierarchii najbogatszych ludzi na świecie. Żeby zmieniać świat, dobre chęci nie wystarczą. Elon doskonale zdawał sobie z tego sprawę.

Dysponując ogromnym budżetem, mógł pójść dalej w realizacji swoich marzeń na temat przełamywania ograniczeń ludzkiego umysłu. Realniejsze stały się też plany podboju kosmosu. 

Zaczął od budowania rakiet potrafiących dostarczyć satelitę na orbitę. Zrealizował też misję wysłania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ludzkiej załogi.

Jego wzrok sięga jednak znacznie dalej niż ziemska orbita. Musk chce przyczynić się do kosmicznego osiągnięcia z prawdziwego zdarzenia.

W 2016 roku miliarder oficjalnie ogłosił, jakie są jego zamiary względem przestrzeni kosmicznej. SpaceX miało pracować nad międzyplanetarnym statkiem.  

Co więcej, nie było mowy o pierwszym człowieku na Czerwonej Planecie, a nawet setce osób wraz z bagażami. Kolejny przykład na to, iż Muska nie interesują półśrodki.

Wizja życia na Marsie według Muska

Ostatnio ten dyrektor kosmicznej inicjatywy został zapytany na Twitterze jaką ma obecnie wizję dostarczania ludzi na Marsa oraz ich pobytu tam. Musk stwierdził, że pierwszeństwo powinna mieć budowa szklanych kopuł, pod którymi ludzie skryją się przed niekorzystnymi warunkami.

Można sobie wyobrazić, że jest to rozwiązanie doraźne. Ileż rzeczy mogłoby przecież pójść źle. Błąd ludzki czy interferencja obcego działa z kosmosu miałyby potencjał zniszczenia systemów podtrzymywania życia. Tym samym najmniejsze nawet awarie realnie zagrażałyby unicestwieniu całych kolonii.

Musk podkreśla jednak, że takie doraźne rozwiązanie, choć nieidealne, jest konieczne. Konieczne, jeżeli jeszcze za naszego pokolenia mamy dostać się na Marsa. Wydaje się, że wizjoner zrobi wszystko, aby dożyć tej chwili. Oczywiście najchętniej biorąc w tym procesie aktywny udział. 

Docelowo ludzkość ma próbować terraformować Czerwoną Planetę, czyli dostosować ją do własnych potrzeb, ale to olbrzymie, wieloletnie przedsięwzięcie. Musk zadowoli się więc postawieniem bazy, kamienia milowego w podboju kosmosu. 

Mówimy tu o prawdziwym futuryście. Musk daleko wybiega w przyszłość. Dostrzega potencjalne niebezpieczeństwa wyginięcia ludzkości i obawia się zarówno czynników zewnętrznych, jak i autodestrukcji. Podzielenie rasy na kilka planet może pozwolić nam przetrwać, gdyby ziściły się te najmroczniejsze wizje.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >