Łazik
Źródło: NASA

Chiny wysyłały rakietę na Marsa. NASA potwierdza

Kuba WielochKuba Wieloch
26 Lipca 2020

Pomimo panującej pandemii Chiny prężnie rozwijają technologie lotu w kosmos. Planują w najbliższym czasie rozpocząć kolejne misje w kierunku "Czerwonej Planety"

Rakieta Długi Marsz 5


Kilka dni temu z wyspy Hainan wystartowała rakieta Długi Marsz 5 z kosmodronu Wenchange Satelite Launch Center. Na jej pokładzie znajdował orbiter i łazi. Według doniesień rakieta ma dotrzeć na Marsa w lutym 2021 roku i start przebiegł prawidłowo. Misję Tianwen-1 możemy uznać za rozpoczętą.

Szybki wysyp teorii spiskowych


W internecie szybko pojawiły się teorie spiskowe, według których Chiny nie wystrzeliły żadnej rakiety, a wszystko stanowi propagandę rządu. Zwolennicy teorii spiskowych uważają, że start rakiety to najzwyczajniejsze CGI i Chiny próbują budować swój autorytet światowy na fake newsach.

Obrazy Techgame"Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASACzytaj dalej

NASA potwierdza, rakieta wystartowała


Naukowcy z NASA szybko obalili snute teorię, potwierdzając równocześnie, że chińska rakieta rzeczywiście przebiła się w kosmos. Astronauci na Hawajach, którzy pracują w miejscowym planetarium, potwierdzili że dostrzegli rakietę Długi Marsz 5 na ziemskiej orbicie.

Amerykańskie wojsko używa technologii kosmitów. Senator potwierdzaAmerykańskie wojsko używa technologii kosmitów. Senator potwierdzaCzytaj dalej

Cel misji


Chiński łazik HX-1 ma za zadanie przeanalizować geologiczną powierzchnię Czerwonej Planety na głębokości sięgającej do 100 metrów. Gdy to się uda, łazik oznaczy miejsce, a na Marsa przyleci kolejna rakieta Długi Marsz 9 z kolejnym łazikiem. Próbki zostaną przetransportowane następnie na Ziemię. Ma się do odbyć do roku 2030. Do tej pory żaden kraj nie przetransportował próbek z Marsa na naszą rodzimą planetę.

Następny artykuł