Techgame.pl > Nauka > Chiński długi marsz na Marsa rozpoczęty. Start rakiety zakończony sukcesem
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:24

Chiński długi marsz na Marsa rozpoczęty. Start rakiety zakończony sukcesem

Start rakiety Długi Marsz 5 z chińskiej misji na Marsa Tianwen-1.
YouTube

Misja Tianwen-1 wystartowała wczoraj z Centrum Startowego Wenchang na wyspie Hajnan. Na pokładzie rakiety Długi Marsz 5 znalazła się sonda oraz orbiter. Jednym z zadań misji Tianwen-1 będzie poszukiwanie śladów życia na Marsie.

Tianwen-1 pierwsza samodzielna misja Chin

Chiny jeszcze w swojej historii nie podejmowały próby samodzielnej misji na Marsa. W przeszłości organizowali tego typu wydarzenia wspólnie z Rosją, jednak żadna z takich misji nie odniosła sukcesu. Start rakiety Długi Marsz 5 również nie jest gwarancją sukcesu całej misji, jednak na pewno bardzo przybliża ich do osiągnięcia celu.

Oczekiwania na kolejne informacje

Chang Zeng 5 wystartowała o 6:41 czasu polskiego. Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) nie prowadziła oficjalnej transmisji z wydarzenia, ale w Internecie nie brakuje nieoficjalnych nagrań z tego wydarzenia. CNSA nie potwierdziła również czy rakieta osiągnęła już zamierzoną orbitę. Jeżeli wszystko będzie przebiegało bez problemu, to możemy zakładać, że chińska misja dotrze na Marsa w lutym 2021 roku. Wiosną tego samego roku na Równinie Utopii osiądzie ich łazik. Na Czerwonej Planecie łazik ma spędzić przynajmniej 90 dni.

Tagi: Mars Chiny
Powiązane