Start rakiety Długi Marsz 5 z chińskiej misji na Marsa Tianwen-1.
Źródło: YouTube

Chiński długi marsz na Marsa rozpoczęty. Start rakiety zakończony sukcesem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Lipca 2020

Chiny rozpoczęły swoją własną misję na Marsa. Cel? Umieścić na powierzchni Czerwonej Planety swój własny łazik. Wczoraj rakieta Chang Zheng 5 (Długi Marsz 5) wystartowała.

Misja Tianwen-1 wystartowała wczoraj z Centrum Startowego Wenchang na wyspie Hajnan. Na pokładzie rakiety Długi Marsz 5 znalazła się sonda oraz orbiter. Jednym z zadań misji Tianwen-1 będzie poszukiwanie śladów życia na Marsie.

Tianwen-1 pierwsza samodzielna misja Chin

Chiny jeszcze w swojej historii nie podejmowały próby samodzielnej misji na Marsa. W przeszłości organizowali tego typu wydarzenia wspólnie z Rosją, jednak żadna z takich misji nie odniosła sukcesu. Start rakiety Długi Marsz 5 również nie jest gwarancją sukcesu całej misji, jednak na pewno bardzo przybliża ich do osiągnięcia celu.

Oczekiwania na kolejne informacje

Chang Zeng 5 wystartowała o 6:41 czasu polskiego. Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) nie prowadziła oficjalnej transmisji z wydarzenia, ale w Internecie nie brakuje nieoficjalnych nagrań z tego wydarzenia. CNSA nie potwierdziła również czy rakieta osiągnęła już zamierzoną orbitę. Jeżeli wszystko będzie przebiegało bez problemu, to możemy zakładać, że chińska misja dotrze na Marsa w lutym 2021 roku. Wiosną tego samego roku na Równinie Utopii osiądzie ich łazik. Na Czerwonej Planecie łazik ma spędzić przynajmniej 90 dni.

Następny artykuł