Rakieta Atlas V przed startem.
Źródło: flickr

Amerykańska misja na Marsa zagrożona? Perseverance Rover wszedł w tryb awaryjny

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Lipca 2020

30 lipca NASA wystartowała swoją najnowszą misję na Marsa. Na pokładzie rakiety Atlas V znajduje się łazik marsjański Perseverance, który tuż po starcie wszedł w tryb awaryjny. Czy misja jest zagrożona?

Perseverance Rover jest najbardziej zaawansowanym technologicznie łazikiem jaki Amerykańska Agencja Kosmiczna kiedykolwiek wysłała w kosmos. Na Czerwonej Planecie ma przeprowadzić niezwykle szczegółowe badania.

Mars planetą robotów

Co prawda do momentu aż ludzie będą mogli kolonizować Marsa mamy jeszcze sporo czasu i nie wydarzy się to z pewnością w przeciągu najbliższych 10 lat, to Czerwona Planeta w najbliższym czasie zostanie opanowana przez innych mieszkańców. Wszystkie główne instytucje zajmujące się badaniami nad kosmosem wysłały lub planują wysłać swoje łaziki i satelity na sąsiadującą z nami planetę. Na początku lipca swoją misję uruchomiły Zjednoczone Emiraty Arabskie, parę dni temu z sukcesem w kierunku Marsa długi marsz rozpoczęła chińska rakieta z misją Tianwen-1, a wczoraj swoją najbardziej zaawansowaną misję rozpoczęły Stany Zjednoczone.

NASA wystrzeliła rakietę. Sprawdzą czy na Marsie było kiedyś życieNASA wystrzeliła rakietę. Sprawdzą czy na Marsie było kiedyś życieCzytaj dalej

Wyścig na Marsa trwa

Największe agencje kosmiczne z całego świata ścigają się w wielkim wyścigu na Czerwoną Planetę. Ten, komu uda się zebrać najwięcej danych na temat Marsa i opracuje technologię pozwalającą na bezproblemowy transport i kolonizacje planety, będzie miał dużą przewagę, jeżeli chodzi o wysyłanie na sąsiadującą z nami planetę misji załogowych. Oprócz krajowych agencji kosmicznych w wyścig zaangażowany jest oczywiście również Elon Musk oraz jego kosmiczna firma SpaceX. Musk od lat mówi, że jednym z jego głównych celów jest kolonizacja właśnie tej planety. Najnowsza misja NASA ma przybliżyć Stany Zjednoczone do osiągnięcia tego celu.

SpaceX i NASA znów wyślą ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Znamy załogę, która poleci na ISSSpaceX i NASA znów wyślą ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Znamy załogę, która poleci na ISSCzytaj dalej

Tryb awaryjny i komunikat od NASA

Misja NASA, której celem jest wysłanie na Marsa najbardziej zaawansowany łazik Perseverance wystartowała wczoraj. Start odbył się wzorowo, problemy jednak nastąpiły niedługo po tym jak kapsuła z łazikiem zaczęła oddalać się od Ziemi. NASA poinformowała, że Perseverance Rover wysłał informację o tym, że wchodzi w tryb awaryjny związany ze zbyt dużymi różnicami temperatur. Amerykańska Agencja Kosmiczna uspokaja i tłumaczy, że po wyjściu z ziemskiej atmosfery, statek znalazł się w cieniu Ziemi co spowodowało duży spadek temperatury. Według ekspertów sytuacja powinna unormować się jeszcze dzisiaj i wtedy zostanie przywrócona pełna sprawność operacyjna misji. Zgodnie z planem, Perseverance ma dotrzeć na Czerwoną planetę w lutym 2021 roku. Za proces lądowania ma być odpowiedzialny komputer, a sama sekwencja powinna potrwać około 7 minut.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chiny wysyłały rakietę na Marsa. NASA potwierdza
  2. Tajemnicze kręgi pod Toruniem. Naukowcy mówią o przełomowym odkryciu
  3. Polska z najlepszymi mapami na świecie. Najnowszy ranking Google nie pozostawia wątpliwości
  4. SpaceX i NASA znów wyślą ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Znamy załogę, która poleci na ISS

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł