Techgame.pl
Mars

pixabay.com

Koszt pierwszej przesyłki z Marsa wyniesie 7 miliardów dolarów

2 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Jak do tej pory nie udało się sprowadzić próbki gruntu z Marsa na Ziemię. Wiadomo jednak, że tego typu misja "kurierska" będzie niesamowicie droga

Pionierska misja łazików

W tym tygodniu na swoją pionierską misję wyleciał łazik Persevarence, który ma za zadanie zebranie jak największej ilości próbek, zbadanie ich i zamknięcie w specjalnych tytanowych pojemnikach. Misja Mars 2020 już się rozpoczęła i przybliżyła ludzkość o kolejny krok w stronę Czerwonej Planety.

Czekają nas 3 niezwykle ważne misje

Wprawdzie niedawno wysłany łazik nie będzie miał za zadanie transportu próbek z Marsa ma Ziemię, jednakże jego rola w tym przedsięwzięciu będzie kluczowa. To on przetrze szlaki i umożliwi dostarczenie najdroższej przesyłki kurierskiej w historii świata. W najbliższych latach czekają nas dwie kolejne, niesamowicie ważne misje na Marsa, które umożliwią dostarczenie niezbadanego do tej pory gruntu na Niebieską Plantę.

Załadunek przesyłki

Pierwsze z wymienionych misji planowana jest na rok 2026, kiedy to Persevernce pozbiera już wymagane próbki i zapakuje je w szczelne tytanowe pakunki, do gry wkroczy nowy lądownik z łazikiem na pokładzie. Zadaniem robota będzie pozbieranie próbek przyszykowanych przez swojego poprzednika i bezpieczne załadowanie ich do lądownika. Następnie materia zostanie zabezpieczona i wystrzelona na orbitę na pokładzie niewielkiej rakiety zwanej obecnie Mars Asvent Vehicle.

Sonda kurier

Następna przełomowa misja przygotowywana jest we współpracy NASA z Europejską Agencją Kosmiczną. Zadaniem Europejczyków będzie przygotowanie sondy Earth Return Orbiter, która będzie odpowiedzialna za przechwycenie pojemnika z próbkami z Marsa. Gdy to się uda, sonda wyleci z orbity Czerwonej Planety i skieruje swój tor lotu na Ziemię. Jeśli to się powiedzie, to kapsuła z próbkami gruntu z Marsa wyląduje na pustyni Utah w 2031 roku.

Niesamowity kosztorys

Dyrektor programu eksploracji robotycznej i załogowej z Europejskiej Agenccji Kosmicznej David Parker poinformował na niedawnej konferencji NASA, że szacowany koszt udziału ESA w tym przedsięwzięciu wyniesie około 1.5 miliarda euro. Łączny koszt wszystkich wymienionych misji po zsumowaniu wynosi około 7 miliardów dolarów. Mamy więc do czynienia z jednym z najważniejszych przedsięwzięć w historii ludzkości.

Próbki warte są każdych pieniędzy

Naukowcy podkreślają jednak, że próbki dostarczone z Czerwonej Planety są bezcenne i warte każdej możliwej kwoty. Pozwolą nam one dokonać ogromnych i przełomowych odkryć naukowych i być może ostatecznie potwierdzić lub zanegować istnienie życia na Marsie.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Meteoryty Erg Chech

Nauka

Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi

Czytaj więcej >
"Pająki" na Marsie

Nauka

NASA udokumentowała pająki na powierzchni Marsa. Naukowcy wyjaśniają pochodzenie struktur

Czytaj więcej >
Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Chmura na Marsie

Nauka

Naukowcy poznali zagadkę tajemniczej chmury na Marsie. Zaskakujące rozwiązanie

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >