Międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.
Projektem prywatnych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną zajmuje się, we współpracy z NASA, firma Virgin Galactic.
Magryś zdradza, że oprócz celu komercyjnego, polski satelita ma się walnie przyczynić do rozwoju polskiego sektora kosmicznego.
Pierwszy lot rakiety SLS został zaplanowany został na 2021 rok. Już niedługo rozpoczną się testy potężnego napędu.
Start rakiety miał miejsce na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Początkowo proces przebiegał bez zarzutów. Po krótkim czasie urządzenie zaczęło wytracać prędkość.
W historii astronomii wiele jest wspaniałych zdjęć, a do jednych z najpiękniejszych właśnie dołączyła fotografia odległej galaktyki.
NASA opublikowała właśnie kolejne fantastyczne zdjęcia z piątej planety Układu Słonecznego.
Do wystrzelenia w kierunku czerwonej planety chińskiego łazika posłużyć mają ogromne rakiety Long-March-5, które jeszcze w czerwcu zawiodły podczas testowej misji mającej na celu wynieść na ziemską orbitę chińskiego satelitę.
Jest to pierwsza tego typu misja kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich w historii. Rakieta została wystrzelona z centrum kosmicznego na japońskiej wyspie Tanegashima.
Każdego miesiąca na niebie pojawia się coraz więcej minisatelitów Elona Muska, które wspólnie tworzą ogromny system Starlink. Ma on sprawić, że do każdego zakątka na świecie trafi szybki Internet. Istnieje jednak wielu przeciwników tejże technologii.
NASA i SpaceX chcą powtórzyć sukces ostatniego załogowego lotu na ISS.
Dzięki specjalnemu oprogramowaniu przeglądarkowemu o nazwie NASA Eyes możemy na żywo śledzić przebieg aktualnych misji kosmicznych prowadzonych przez Amerykańską Agencję Kosmiczną oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
Za projekt odpowiada firma ispace. Już w zeszłym roku zaprezentowała projekt księżycowego lądownika, wymagane jednak były dosyć solidne zmiany w konstrukcji. Hakuto-R w końcu otrzymał akceptację i został oficjalnie zaprezentowany szerokiej publiczności.
Według najnowszych doniesień, pierwsza operacyjna misja komercyjna statku stworzonego przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX, wystartuje pod koniec października. Jest to kolejne opóźnienie tego lotu.
Przestrzeń kosmiczna przez lata była obiektem zabawy dla mężczyzn. W ostatnich latach do podboju kosmosu dołączyły jednak kobiety i radzą sobie równie dobrze co męscy kosmonauci. Teraz ich trud może zostać wynagrodzony.
NASA udostępniła film, który przedstawia wybuch gwiazdy, której siła oszacowana została na 5 miliardów słońc z naszego Układu Słonecznego. Kosmos jest pełen widowiskowych zdarzeń, jednak rzadko kiedy udaje się je udokumentować.
Loty w kosmos mają szanse na stanie się czymś w pełni normalnym i tak kolokwialnym jak podróż samolotem. Jednak nie wszystkie misje przebiegają zgodnie z planem. Wskutek (najpewniej) awarii doszło do utraty ważnych satelitów.
Kosmiczne śmieci to nie lada problem, który coraz bardziej daje się we znaki. Wokół Ziemi robi się tłoczno i nie ma miejsca na nowe obiekty, takie jak choćby satelity Starlink Elona Muska. Co więcej, szczątki rakiet i wyłączonych satelitów stwarzają zagrożenie dla astronautów.
Firma Astronika jest w trakcie testów swoich czujników, które zostały wyprodukowane jako zewnętrzne części sondy, która w 2022 roku wystartuje w kierunku księżyców galileuszowych - Ganimedesa, Europy oraz Kallisto. Jednym z głównych celów misji jest zbadanie tych ciał niebieskich pod kątem występowania wody w stanie ciekłym.
Na początku ubiegłego roku po latach przygotowań w drogę wyruszyła sonda słonecznaZ przedsięwzięciem wiązane są duże nadziejeSolar Orbiter naszpikowany jest dziesięcioma przyrządami badawczymiDocelowo z bliska przyglądać się ma zagadkowym zachowaniom Słońca2020 rok obfitował w niesamowite materiały pozyskiwane przez zaawansowane technologicznie urządzenia obserwacyjne. Mamy dopiero styczeń kolejnego roku i już otrzymujemy pierwsze satysfakcjonujące materiały, którymi cieszyć się mogą pasjonaci kosmosu.
Kolonizacja Marsa to jeszcze stosunkowo odległy temat, mimo że wiele pieniędzy i sił organizacji z całego świata jest zaangażowanych w wyprawę na sąsiednią planetę. Znacznie wcześniej czeka nas budowa bazy na Księżycu, jak również wydobycie surowców z jego powierzchni. Księżyc jednak nie interesuje Elona Muska, który już odwykł od spoglądania tak blisko.Lądowanie na Marsie jeszcze w latach 20.Wyścig kosmiczny to bardzo trudna konkurencja, w której mierzą się największe mocarstwa na Ziemi. Jednym z takich mocarstw bez wątpienia jest Ameryka, która pochwalić się może swoją agencją kosmiczną NASA oraz, a jakże, Elonem Muskiem i jego firmą SpaceX, która jest w trakcie testów statku kosmicznego Starship i rakiety Super Heavy, która ma wynieść go poza ziemską orbitę. Kilka dni temu ukazał się raport portalu Ars Technica, według którego Europa pozostaje daleko w tyle za amerykańskim filantropem. Dokonana analiza wykazuje, że Europejska Agencja Kosmiczna w 2030 roku dopiero zacznie pracować nad technologią, która mogłaby konkurować z dzisiejszymi osiągnięciami SpaceX.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to niesamowity twór powstały dzięki współpracy kilkunastu krajów. To niezwykłe miejsce na orbicie naszej planety jest lokalizacją pozwalającą na prowadzenie badań, dzięki którym w przyszłości ludzkość będzie w stanie eksplorować coraz dalsze rubieże przestrzeni kosmicznej.ISS przeludnionaNa Międzynarodową Stację Kosmiczną dotarła właśnie załoga statku SpaceX Crew Dragon, w składzie:Shane Kimbrough (NASA)Megan McArthur (NASA)Akihiko Hoshide (JAXA)Thomas Pesquet (ESA)Astronauci dotarli na ISS w ramach misji Crew-2, która jest pierwszym wspólnym projektem NASA i SpaceX, w którym udział wzięli astronauci spoza Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku byli to przedstawiciele Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Poza nimi, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wciąż przebywa załoga misji Expedition 65 (Shannon Walker, Michael Hopkins, Victor Glover, Mark Vande Hei, Soichi Noguchi, Oleg Novitskiy i Pyotr Dubrov), co sprawia, iż na ISS przebywa obecnie w sumie 11 astronautów.