Rakieta
Źródło: United States Space Force

Polska rakieta wyleci w kosmos. Prace rozpoczęte

Kuba WielochKuba Wieloch
24 Lipca 2020

Ruszają pracę nad polską wielostopniową rakietą kosmiczną. Może to być początek czegoś wielkiego

Suborbitalny system rakietowy

Wojskowe Zakłady Lotniczych Nr 1 S.A w partnerstwie z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia oraz Zakładem Produkcji Specjalnej GRAMAT S.A. rozpoczęły prace nad wielostopniową suborbitalną rakietą. Ma to na celu umożliwić Polsce niskokosztowy potencjał na realizację suborbitalnych lotów z ładunkami badawczymi.

Wsparcie z UE


Projekt pt. "Opracowanie trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych" może wiele zmienić w rozwoju eksploracji kosmosu przez Polaków. Prace nad systemem są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Obrazy techgame"Obca forma życia" pełza po polskich Tatrach. Nagranie przedziwnego zjawiskaCzytaj dalej

Przełomowy projekt


Polskie spółki otrzymały dofinansowanie 18.64 mln zł (cała kwota zadeklarowanej wartości przedsięwzięcia wynosi 23.69 mln zł). Rakiety tworzone w ramach projektu mają znaleźć zastosowanie w wynoszeniu ładunków badawczych na pogranicze przestrzeni kosmicznej. Ostatecznie w ramach projektu ma zostać przeprowadzony pierwszy polski lot demonstracyjny powyżej 100 km z ładunkiem o masie do 40 kg. Dodatkowo planowane jest opracowanie innowacyjnego silnika o impulsie całkowitym przekraczającym 1.000.000 NS.

Fragment lodowca wielkości Manhattanu spektakularnie się oderwał. Naukowcy uwiecznili zdarzenie na wspaniałym nagraniuFragment lodowca wielkości Manhattanu spektakularnie się oderwał. Naukowcy uwiecznili zdarzenie na wspaniałym nagraniuCzytaj dalej

Poland can into space?


System suborbitalnych rakiet może drastycznie pomóc w zdobywaniu doświadczenia i budowie zaplecza naukowo-przemyśłowego, jak i technologicznego. Być może dzięki temu projektowi rozpocznie się nowa karta polskiej historii pt. "Poland can into space".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite nagranie. Powierzchnia Marsa w jakości 4k
  2. Gwiezdne Wojny to już nie tylko fikcja. Rosja prawdopodobnie testuje kosmiczną broń
  3. Otwarcie ogromnego, szklanego mostu w Chinach. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa
  4. Chiński długi marsz na Marsa rozpoczęty. Start rakiety zakończony sukcesem

Następny artykuł