Polska rakieta wyleci w kosmos. Prace rozpoczęte
Suborbitalny system rakietowy
Wojskowe Zakłady Lotniczych Nr 1 S.A w partnerstwie z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia oraz Zakładem Produkcji Specjalnej GRAMAT S.A. rozpoczęły prace nad wielostopniową suborbitalną rakietą. Ma to na celu umożliwić Polsce niskokosztowy potencjał na realizację suborbitalnych lotów z ładunkami badawczymi.
Wsparcie z UE
Projekt pt. "Opracowanie trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych" może wiele zmienić w rozwoju eksploracji kosmosu przez Polaków. Prace nad systemem są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Przełomowy projekt
Polskie spółki otrzymały dofinansowanie 18.64 mln zł (cała kwota zadeklarowanej wartości przedsięwzięcia wynosi 23.69 mln zł). Rakiety tworzone w ramach projektu mają znaleźć zastosowanie w wynoszeniu ładunków badawczych na pogranicze przestrzeni kosmicznej. Ostatecznie w ramach projektu ma zostać przeprowadzony pierwszy polski lot demonstracyjny powyżej 100 km z ładunkiem o masie do 40 kg. Dodatkowo planowane jest opracowanie innowacyjnego silnika o impulsie całkowitym przekraczającym 1.000.000 NS.
Poland can into space?
System suborbitalnych rakiet może drastycznie pomóc w zdobywaniu doświadczenia i budowie zaplecza naukowo-przemyśłowego, jak i technologicznego. Być może dzięki temu projektowi rozpocznie się nowa karta polskiej historii pt. "Poland can into space".