ISS Zdjęcie Drogi Mlecznej
Źródło: nasa.gov

SpaceX i NASA znów wyślą ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Znamy załogę, która poleci na ISS

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Lipca 2020

NASA i SpaceX informują o kolejnym locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wybrano grupę doświadczonych astronautów. Zespół jest zróżnicowany, ale NASA wierzy, że uda się przeprowadzać kosmiczne badania w szybszym tempie.

NASA i SpaceX chcą powtórzyć sukces ostatniego załogowego lotu na ISS.

Historyczny lot SpaceX i NASA

W maju tego roku miało miejsce historyczne wydarzenie - NASA dzięk technologii opracowanej przez inżynierów ze SpaceX wysłała pierwszych od wielu lat amerykańskich astronautów na ISS. Jest to jednocześnie symboliczna data, gdy agencja uniezależniła się od Rosjan. Wtedy to Doug Hurley i Robert Behnken z powodzeniem zacumowali nowym statkiem, a w zasadzie kapsułą Crew Dragon, umieszczoną na rakiecie Falcon 9.Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, nowa misja może startować wiosną 2021 roku.

Kolejny lot na ISS

NASA, wraz z wieloma agencjami kosmicznymi z całego świata, wybrała astronautów, którzy polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w misji Crew-2. Oprócz astronautów z NASA, obecne będą też osoby będące przedstawicielami innych agencji, czyli japońskiej JAXA i europejskiej ESA. Oczywiście wszystko zależy tu od powodzenia kolejnych testów silników w rakietach Falcon. Docelowo astronauci mają połączyć się z rosyjską misją ze statku Sojuz i zostać na ISS około pół roku. Będzie to pierwszy raz, gdy na ISS przebywać ma aż 7 osób naraz, jednak NASA liczy, że znacznie przyspieszy to kosmiczne badania.

Obrazy techgame

Kto poleci?

Astronauci NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur z NASA zostali wybrani kolejno na dowódcę i pilota statku. Kimbrough był w kosmosie już dwa razy, a na ISS (w kontekście dłuższego pobytu) raz. Jego partnerka, Megan McArthur, już raz była w kosmosie, ale nigdy nie przebywała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jej pierwsza podróż w kosmos była zarazem ostatnią misją serwisową Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Japońska JAXA na swojego przedstawiciela wybrała Akihiko Hoshide, który przebywał na ISS już 124 dni, zaś w kosmosie był łącznie dwa razy. Astronauta ESA Thomas Pesquet, przebywał w przestrzeni kosmicznej przez 196 dni w ramach Expedition 50 i 51.

Następny artykuł