Wszechświat, czyli wszystko nas otaczające: wszystkie byty, przestrzeń, czas, fizyka w formie materialnej i niematerialnej.
13 kwietnia 2029 roku nastąpi jedno z najbardziej widowiskowych i naukowo ekscytujących zjawisk naszych czasów – ekstremalnie bliskie przejście asteroidy Apophis obok Ziemi. Obiekt wielkości wieżowca przemknie tak blisko naszej planety, że jego trasa przebiegnie poniżej orbity satelitów geostacjonarnych.
To może być jeden z najbardziej intrygujących eksperymentów ostatnich lat. NASA i międzynarodowy zespół badaczy wracają na Antarktydę, aby zbadać nietypowe fale radiowe, których nie sposób wyjaśnić znaną fizyką.
Po niemal pół wieku przerwy Polak znów znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Sławosz Uznański-Wiśniewski rozpoczął misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Towarzyszy mu międzynarodowa ekipa, a plan zadań, które ma wykonać w ciągu dwóch tygodni, może budzić zazdrość nawet wśród doświadczonych astronautów.
13 czerwca 2024 roku australijscy astronomowie, korzystający z sieci radioteleskopów ASKAP, natrafili na wyjątkowo krótki impuls radiowy, który wydawał się pochodzić z odległego zakątka wszechświata. Co takiego wykryli?
Przek≥ładana, opóźniona, owiana niepewnością, kosmiczna wyprawa Axiom Mission 4, w której udział bierze polski astronauta, przez chwilę wydawała się być kolejnym niezrealizowanym marzeniem. Wczoraj jednak wszystko się zmieniło. Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał w kosmos.
SpaceX właśnie otworzyło nowy rozdział w historii informatyki. W ramach misji Transporter-14 na orbitę trafił pierwszy na świecie komputer kwantowy przeznaczony do pracy w przestrzeni kosmicznej. To niewielkie urządzenie może zmienić sposób, w jaki przetwarzamy dane w kosmosie.
Brzmi jak technologia z filmu science fiction, ale jednak dzieje się naprawdę. Japonia już w 2025 roku przetestuje system bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej z orbity okołoziemskiej. Jak to możliwe?
SpaceX znów znalazło się w ogniu krytyki i... dosłownie, w ogniu. Najnowsze wydarzenia z teksańskiego kompleksu testowego Starbase rzucają cień na ambitne plany Elona Muska związane z eksploracją Marsa. Mimo ogromnych nakładów finansowych i technologicznych, program Starship V2 napotyka kolejne przeszkody.
Kolejna eksplozja, kolejne pytania. SpaceX znowu straciło jeden z egzemplarzy rakiety Starship i to zanim ta w ogóle opuściła Ziemię. W tle: ryzyko, kontrowersje i zaskakująca cisza wokół technologicznych błędów.
Kiedy wystartuje misja kosmiczna z udziałem Polaka? Po serii opóźnień, Axiom Space podało nową, coraz bardziej realną datę: niedziela, 22 czerwca. Sławosz Uznański-Wiśniewski może zostać drugim Polakiem w historii, który znajdzie się na orbicie.
Nasiona rzodkiewki i sałat polecą w kosmos na pokładzie polskiej rakiety Perun. Choć brzmi to jak ciekawostka, to projekt, za którym stoi poważna myśl naukowa, międzynarodowe wsparcie i potencjalnie rewolucyjne wnioski.
Czasem nawet najbardziej ekscytujące wyprawy muszą poczekać. Kolejny raz marzenie o locie Polaka w kosmos musi zostać odłożone, przynajmniej na kilka dni. Choć entuzjazm nie gaśnie, cierpliwość fanów eksploracji kosmosu wystawiana jest na próbę. Dlaczego znowu przesunięto start misji Axiom AX-4?
Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła pierwsze w historii obrazy sztucznego zaćmienia Słońca przeprowadzonego w przestrzeni kosmicznej. Misja Proba-3 pozwoliła na bezprecedensowe uchwycenie korony słonecznej – zjawiska, które dotąd można było obserwować tylko podczas rzadkich, naturalnych zaćmień.
Emocje sięgają zenitu. Wszystko wskazuje na to, że po wielu tygodniach niepewności, kolejnych opóźnieniach i problemach technicznych, wyczekiwany start misji Axiom Space, w której udział bierze Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, może wreszcie dojść do skutku. To wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko dla polskiego sektora kosmicznego, ale i dla całej opinii publicznej.
Już w środę oczy całej Polski zwrócą się ku niebu. Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, jako drugi w historii Polak, poleci w przestrzeń kosmiczną. To wydarzenie bez precedensu, które nie tylko zapisze się w historii naszej nauki, ale także kosztowało Polskę fortunę.
Astronauci na ISS nie mogą pozwolić sobie teraz na leniuchowanie. Nie dość, że przez ostatnie dwa miesiące ciągle uciekało ze stacji powietrze, to teraz doszło do jeszcze poważniejszej awarii. Specjaliści wyjaśniają, co to oznacza dla samej stacji, jak i astronautów.
Misja Artemis, za którą odpowiada NASA, ma na celu wysłanie ludzi na Księżyc. Kulminacyjny moment misji nastąpić ma w 2024 roku, kiedy to na powierzchni Srebrnego Globu zawita dwójka amerykańskich astronautów. Już teraz wiadomo, że będzie to również historyczna misja, ponieważ po raz pierwszy na Księżycu pojawi się kobieta.
SpaceX, czyli firma Elona Muska zajmująca się lotami kosmicznymi i nową technologią, ogłosiła, że można rezerwować miejsce w rakiecie Falcon 9, która poleci w kosmos. Niestety, nie są loty osobowe, a jedynie miejsce towarowe w rakiecie na umieszczenie tam swojego satelity, dlatego też oferta skierowana jest głównie do przedsiębiorstw. Ceny zaczynają się już od miliona dolarów, ale dokładna kwota zależna jest od rozmiarów i wagi satelity.
163373 (2002 PZ39), bo tak została skatalogowana ogromna asteroida, została oznaczona jako potencjalnie niebezpieczna przez NASA. Grupę obiektów potencjalnie niebezpiecznych wylicza się na podstawie wszelkich danych wskazujących na niebezpiecznie bliskie podejście do orbity naszej planety.Asteroida zalicza się do grupy obietków, których orbity przecinają orbitę Ziemi, co czyni je zdolnymi do kolizji z planetą za każdym razem, gdy przelatują niedaleko. W razie dojścia do kolizji NASA twierdzi, że uderzenie zabiłoby miliony istnień, spowodowało nuklearną zimę trwającą lata, która ostatecznie doprowadziłaby do wyginięcia wielu gatunków istniejących na naszej planecie. Asteroida ma minąć (uff!) Ziemię w sobotę koło godziny 12:05 według czasu polskiego.
Lądownik InSight od 26 listopada 2018 roku bada naszego kosmicznego sąsiada, czyli Marsa. Niedawno przesłane dane zostały zanalizowane przez naukowców i opublikowane na łamach Nature Geoscience. Dzięki nim dowiedzieliśmy się zaskakujących rzeczy o czerwonej planecie.
Elon Musk ma niezwykle ambitne plany ekspansji ludzkości w kosmos. Obecnie znane plany jego firmy, SpaceX, zakładają podróż ludzi na Księżyc, a potem na Marsa, gdzie pierwsi ludzie przygotują planetę na przyjęcie większej ilości przybyszów z Ziemi. Wtedy mają powstać pierwsze "osiedla" dla ludzi. Przyszłościowa wizja firmy zakłada również podróże w dalsze rejony naszego układu słonecznego. Wszystko to opiera się głównie na jednym wehikule, jakim jest Starship.
SpaceX, czyli jedna z najważniejszych firm Elona Muska nie próźnuje. Od lat znamy już plan ekspansji na Księżyc, Marsa, a także wiemy, że japoński miliarder poleci niedługo wokół Księżyca pierwszym w pełni komercyjnym lotem. Jak donosi New York Times tym razem można nabyć bilety na spędzenie paru dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Trwa plebiscyt na nadanie nazw łazikom kosmicznym. NASA tym razem odezwała się do szkół podstawowych, aby znaleźć imię dla sympatycznego robota. Pomysły uczniów poddane zostały głosowaniu, które wygrała zaproponowana przez ucznia 7 klasy nazwa Perseverance, czyli po polsku "wytrwałość". Łazik na czerwoną planetę wyruszy jeszcze w tym roku!
NASA opublikowała kolejne zdjęcie Jowisza. Widzimy na nich przepiękne smugi, które pozwalają przyjrzeć się z bliska reakcjom zachodzącym w atmosferze planety.
Siły Kosmiczne USA już szósty raz wysłały na orbitę bezzałogowy miniwahadłowiec X-37B. Jego misja w większości nie została ujawniona.
NASA i SpaceX miały wczoraj przeprowadzić historyczny lot na ISS, jednak pogoda wygrała z chęcią do badania kosmosku. Lot został przełożony - na szczęście data nie jest wcale odległa.
Ogromny prototyp największej rakiety nośnej połączonej z pojazdem kosmicznej opracowany przez SpaceX uległ katastrofie. Firma zapewnia jednak, że nie przeszkodzi to jej w dalszych badaniach.
Kret, to pieszczotliwa nazwa sondy, która została wysłana na czerwoną planetę w 2018 roku podczas misji InSight. Od tego czasu miała jednak problemy z rozpoczęciem swojego zadania. Teraz udało się zrobić krok naprzód, a raczej w głąb.