Techgame.pl
Międzynarodowa stacja kosmiczna

nasa.gov

SpaceX rusza z kosmiczną turystyką! W przyszłym roku firma wyśle trzy osoby na Międzynarodową Stację Kosmiczną

6 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

SpaceX od lat zapowiada, że skupi się na kosmicznej turystyce. Taka idea istniała już wcześniej, gdyż NASA umożliwiała odbycie podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Lot zorganizowany przez SpaceX i Axiom odbyć się ma w przyszłym roku i wolne

SpaceX, czyli jedna z najważniejszych firm Elona Muska nie próźnuje. Od lat znamy już plan ekspansji na Księżyc, Marsa, a także wiemy, że japoński miliarder poleci niedługo wokół Księżyca pierwszym w pełni komercyjnym lotem. Jak donosi New York Times tym razem można nabyć bilety na spędzenie paru dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wakacje w kosmosie

Firma Space Adventures od 2001 roku umożliwiała koercyjne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Do tej pory na taką wyprawę wyruszło 7 osób, a ich transport udał się za pomocą rosyjskich rakiet Sojuz. Kosmiczna turystyka zdobywa ostatnio coraz większy rozgłos, głównie dzięki osiągnięciu postępu technologicznego pozwalającego na prywatne wysyłanie ludzi w kosmos. Amerykańska firma Virgin Galactic (tak, dokładnie od tego samego operatora Virgin Mobile) niedawno stała się pierwszą taką firmą, która weszła na nowojorską giełdę. Axiom Space jest z kolei inną firmą, która zajmie się logistyką i planowaniem podróży, która odbyć się ma najdalej w drugiej połowie przyszłego roku.

SpaceX i Axiom Space wyśle ludzi w kosmos

Obydwie firmy, Axiom Space i SpaceX współpracują przy organizacji lotu mającego być symbolicznym zapoczątkowaniem organizowania takich wycieczek. Lot odbyć się ma dzięki rakiecie Falcon 9 wraz ze statkiem kosmicznym Dragon Crew, którego ostatnie testy potwierdziły, że może być najbezpieczniejszym tego rodzaju pojazdem do tej pory zbudowanym. SpaceX przeprowadzał testy według których statek jest w stanie uratować ludzi w sytuacji, gdy rakieta mogłaby eksplodować. Pierwszy lot tym statkiem ma odbyć się jeszcze w tym roku, a w kosmos polecą astronauci NASA. Cywile jednak mogą jeszcze kupić miejsca na lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Polecą tam trzy osoby (jedno miejsce zostało już wykupione), a koszt takiego biletu szacuje się na około 55 milionów dolarów. Wraz z turystami poleci doświadczony i przeszkolony astronauta Axiom Space, który zadba o bezpieczeństwo podróży. Cała podróż ma trwać około 10 dni, z czego 2 poświęcone zostaną na samą podróż. Astronauci Axiom zadbać mają o bezpieczeństwo podóżnych i nie zakłócanie pracy 6 doświadczonym kosmonautom obecnym aktualnie na stacji.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >