Techgame.pl
boeing x-37B

Boeing

Siły Kosmiczne USA wysłały na orbitę Boeinga X-37B. Jego misja jest w większości tajna

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Tajemniczy miniwahadłowiec X-37B Amerykańskich Sił Kosmicznych trafił na orbitę. Choć to jego już szósta misja, w większości pozostaje ona tajna. Podzielono się jednak szczątkowymi informacjami o celach lotu. W internecie pojawił się zapis ze start

Siły Kosmiczne USA już szósty raz wysłały na orbitę bezzałogowy miniwahadłowiec X-37B. Jego misja w większości nie została ujawniona.

Tajna misja Sił Kosmicznych USA

Amerykański Space Force (USSF) jest bardzo świeżym nabytkiem armii tego kraju, gdyż oficjalnie ta odnoga sił zbrojnych uniezależniła się w zeszłym roku, tworząc szóstą gałąź amerykańskiej armii przeznaczoną do militarnych działań kosmicznych. Jednak sama idea wykorzystania kosmosu w działaniach wojskowych żywa jest w USA od co najmniej 1982 roku. Wtedy w kraju powołano dowództwo Air Force Space Command. Celem USSF jest przede wszystkim działalność militarna, badawcza i organizacyjna wykorzystująca technologie kosmiczne, jak i samą przestrzeń kosmiczną. Ciężko odmówić jest jej jednak tajemniczości, którą działania USSF są przesycone. Właśnie wystrzelili oni zaawansowany technologicznie bezzałogowy miniwahadłowiec Boeing X-37B na ziemską orbitę. Co ciekawe, nie jest to jego pierwsza misja.

Szósta misja Boeinga X-37B

Zaawansowany pojazd służy amerykańskiemu Space Force już szósty raz. Poprzednie misje przeprowadzane są regularnie od 2011 roku. Poprzednia misja swego rodzaju drona okazała się rekordowo długą, gdyż trwała aż 780 dni. Sam jej cel był oczywiście ściśle tajny i armia nie podzieliła się wieloma informacjami o niej. Choć i tym razem działania drona są również w dużej mierze tajemnicze i "ściśle tajne", wiadomo nieco więcej na temat niektórych celów misji. USSF nie chce przede wszystkim ujawniać jaką technologią dysponuje (dlatego nie pokazano momentu oderwania się statku od rakiety), ani jakie są główne cele czy miejsca ich wykonywania. 

Co miniwahadłowiec robi na orbicie?

Tym razem wahadłowiec wylądował na orbicie dzięki rakiecie nośnej Atlas V (wykorzystywano również Falcon 9 od SpaceX). Na podkładzie wehikułu znajduje się satelita badawczy FalconSat-8, który ma przeprowadzić "dodatkowe eksperymenty". Eksperymenty i badania o których poinformowano oficjalnie dotyczą przede wszystkim testowania wpływu promieniowania i przestrzeni kosmicznej na nasiona różnych roślin lub inne materiały oraz badań energii słonecznej, która przekształcona w energię mikrofalową o częstotliwości radiowej mogłaby zostać zmagazynowana. Na ten moment nie wiadomo jak długo potrwa aktualna misja Boeinga X-37B.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >