misja załogowa demo-2
Źródło: NASA/Twitter

Historyczny lot SpaceX i NASA się nie odbył. Wiemy, kiedy kolejna próba

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Maja 2020

NASA odwołała na 16 minut przed startem historyczny lot astronautów Boba Behnkena i Doug'a Hurleya na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Głównym powodem była tutaj zła pogoda. Wszystkie przygotowania przebiegły na szczęście pomyślnie. Poinformowano również o dacie kolejnej próby.

NASA i SpaceX miały wczoraj przeprowadzić historyczny lot na ISS, jednak pogoda wygrała z chęcią do badania kosmosku. Lot został przełożony - na szczęście data nie jest wcale odległa.

Historyczny lot Demo-2

SpaceX i NASA razem przeprowadzić miały wczoraj historyczny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Czemu historyczny? To pierwszy od dziewięciu lat lot z terytorium USA, a także pierwszy w historii, w którego organizacji uczestniczyła prywatna firma, czyli należące do Elona Muska przedsiębiorstwo SpaceX. Już na dłuższy czas przed zaplanowanym na 22:33 startem rakiety Falcon-9 wiadomo było, że sytuacja pogodowa może pokrzyżować plany. O godzinie 14:00 czasu polskiego nad Florydą, z której wystartować mieli astronauci zaczęły formować się tropikalne burze. Choć sytuacja nie wyglądała różowo, w dalszym ciągu informowano, że lot ma szanse się odbyć. Tak naprawdę wynosiły one jednak 50 na 50.

Zła pogoda wygrała z NASA i SpaceX

Bob Behnken i Doug Hurley o 19:40 pojawili się w legendarnym kompleksie startowym 39A (wcześniej był on miejscem startu historycznych rakiet Saturn V podczas programu Apollo) i przygotowali się do lotu. Przed zajęciem miejsc w kapsule Crew Dragon 2 obaj panowie zapoczątkowali zdaje się nową tradycję i wykonali symboliczny gest - w ostatnim miejscu przed wyruszeniem w kosmos, tzw. "białym pokoju" podpisali się na ścianach. Choć wszystko szło bardzo dobrze, a NASA nie przerywała przygotowań, wiadomo było, że szanse na lot coraz bardziej maleją. Zaczęto nawet tankowanie rakiety oraz ostatnie przygotowania przed lotem, jednak pogoda w dalszym ciągu pozostawała niewiadomą.

Kolejna próba już w sobotę!

Na 16 minut przed planowanym startem misji Demo-2 NASA potwierdziła, że do lotu tego dnia nie dojdzie. Winna wszystkiemu wspomniana zła pogoda, która skutecznie pokrzyżowała plany astronautów, ale też samego NASA jak i SpaceX. Nie dziwi nas jednak ta decyzja, przecież zdrowie i życie astronautów jest najważniejsze. Kolejna próba przeprowadzenia historycznego lotu odbyć się ma już w najbliższą sobotę o godzinie 21:22 czasu polskiego. Wtedy dokowanie Crew Dragona do ISS nastąpi między popłudniem a wieczorem w niedzielę. Liczymy na to, że tym razem pogoda dopisze!

Następny artykuł