Techgame.pl > Kosmos

Kosmos

Słońce na Halloween
19.03.2022 05:22 Słońce wchodzi w zupełnie nowy cykl. Czy stanowi zagrożenie dla ludzkości? Co to oznacza? NASA wyjaśnia

NASA potwierdziła to, nad czym debatowano od dłuższego czasu! Na Słońcu faktycznie rozpoczął się nowy cykl. Wprowadzi on, co prawda, niewielkie zmiany w funkcjonowaniu gwiazdy, jednak czy będą odczuwalne na Ziemi?

Astronauta w przestrzeni kosmicznej. W tle Ziemia i Księżyc.
19.03.2022 05:22 Jak zostać astronautą? Powstaje reality show, które na to pozwoli

Program telewizyjny o nazwie “Space Hero” postanowił dać szansę lotu w kosmos. Zwycięzca tego reality show będzie miał szansę poczuć się jak prawdziwy astronauta i zostanie wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Tesla Roadster
19.03.2022 05:22 Najdziwniejsza misja kosmiczna w historii ludzkości? Wystrzelone w kosmos auto dotarło w niezwykłe miejsce

Jeszcze dwa lata temu cały internet aż huczał od plotek na temat planów firmy SpaceX. Elon Musk postanowił wystrzelić w kosmos pewien ładunek i tego dokonał, co ciekawe owym ładunkiem było czerwone auto Tesla Roadster. Już wtedy wszyscy się zastanawiali, po co w zasadzie wystrzelać w kosmos samochód? Nie lepiej wysłać sondę, która może dostarczyć przynajmniej sensowne dane dotyczące kosmosu?

Supernowa
19.03.2022 05:22 Kosmos jak najpiękniejszy pokaz fajerwerków. NASA nagrała niesamowity wybuch gwiazdy

NASA udostępniła film, który przedstawia wybuch gwiazdy, której siła oszacowana została na 5 miliardów słońc z naszego Układu Słonecznego. Kosmos jest pełen widowiskowych zdarzeń, jednak rzadko kiedy udaje się je udokumentować.

Start rakiety New Shepard z 12 października 2020 roku. Tytuł: Blue Origin NS-13: New Shepard launch and landing, 13 October 2020
19.03.2022 05:22 Jeff Bezos wznawia testy turystycznej rakiety. Loty w kosmos tuż-tuż?

Kosmos i jego eksploracja jest marzeniem wielu. Obok NASA, należącego do Elona Muska, SpaceX mamy na kosmicznym rynku jeszcze jednego poważnego zawodnika jakim jest Jeff Bezos i jego firma Blue Origin. Miliarder ma plan na najbliższą przyszłość, aby loty turystyczne w kosmos stały się dla nas codziennością.

Logo Artemis Accords na stronie internetowej NASA.
19.03.2022 05:22 Księżyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASA

Kosmiczne porozumienie dotyczy między innymi wzajemnej pomocy podczas księżycowych misji oraz utylizacji śmieci, które będą generować, pracujący na powierzchni Księżyca, astronauci.

Wizualizacja lądowania sondy OSIRIS-REx na asteroidzie Bennu.
19.03.2022 05:22 NASA z ogromnym sukcesem. Sonda OSIRIS-REx zapisze się w historii

NASA potwierdziło, że próbki skał, które zostały pobrane z asteroidy Bennu za pomocą sondy OSIRIS-REx jest największą próbką kosmicznych skał, które zostaną przetransportowane na Ziemię od czasów legendarnych misji Apollo.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
19.03.2022 05:21 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zakończyć działalność? Eksperci mówią o możliwych rozwiązaniach

Inżynierowie szukają odpowiedniego rozwiązania problemu bezpiecznego zakończenia funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nikłe doświadczenia w tej dziedzinie i pewne aspekty samej konstrukcji obiektu jeszcze bardziej komplikują sprawę.

Krasnal ogrodowy z gry Half-Life 2
19.03.2022 05:21 Krasnal z popularnej gry poleci w kosmos. Niecodzienna akcja charytatywna przejdzie do historii

Charakterystyczny krasnal ogrodowy poleci w kosmos. Taką decyzję podjął Gabe Newell z Valve Corporation. Jest to wyjątkowa akcja charytatywna, która z pewnością będzie zapamiętana przez cały świat.

spacex
19.03.2022 05:21 SpaceX ma się czego bać. Konkurencja też pracuje nad przełomową technologią

Choć nowa era wyznaczona podbojem kosmosu dopiero się zaczyna, wielkie firmy i agencje od lat przygotowują nowe technologia. Bodaj jednym z najbardziej przełomowych rozwiązań są rakiety wielokrotnego użytku. Nie tylko SpaceX dłubie nad takim rozwiązaniem.

Egzoplaneta otoczona przez trzy księżyce.
19.03.2022 05:21 Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna prace

Urzeczywistnia się konstrukcja kosmicznego teleskopu ARIEL od Europejskiej Agencji Kosmicznej. ESA planuje w nowatorski sposób zaglądać do atmosfer planet spoza Układu Słonecznego. Po latach teoretyzowania, Agencja przechodzi wreszcie do działania.

Antena kosmiczna na tle mgławicy
19.03.2022 05:21 Kolejne, tajemnicze błyski dotarły do Ziemi. W odkryciu brali udział Polacy

Fascynujący kosmos raz jeszcze dostarczył niesamowitego spektaklu. W pobliżu jednego z magnetarów (o wdzięcznej nazwie SGR 1935+2154) dostrzeżono nietypowe fale.

Kosmos
19.03.2022 05:21 Naukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesienia

Początki powstawania Układu Słonecznego są obiektem badań od wielu lat. Dzięki powstawaniu nowych obserwatoriów wyposażonych w najlepszy sprzęt naukowcy mają wciąż pełne ręce roboty. Tym razem odkrycie zostało umożliwione dzięki wnikliwej analizie izotopów molibdenu, pozyskanych z meteorytów.

Przelot rakiety z ciągnącym się za nią ogonem ognia
19.03.2022 05:20 Już niebawem Chiny polecą na Księżyc. Najambitniejsza misja w historii tego kraju

Chińczycy spróbują sprowadzić dwa kilogramy materiału badawczego. Ma on pochodzić z jeszcze niezbyt dobrze poznanego przez ludzi obszaru, zwanego Oceanem Burz

Czarno-biały szkic satelity Marsa
19.03.2022 05:20 Arabska sonda zrobi dodatkowe badania w drodze na Marsa. Naukowcy nie mogą się doczekać

Hope to sonda wysłana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie w lipcu bieżącego roku. Do celu podróży wciąż pozostaje kawał drogi, ale naukowcy stwierdzili, iż nawet w czasie lotu nadarza się okazja, by zrobiła coś pożytecznego.

Wizualizacja czarnej dziury przez NASA
19.03.2022 05:20 Czarna dziura jakiej jeszcze nie widzieliśmy. NASA pokazała niesamowite nagranie

Naukowcy w nowy sposób podeszli do wizualizacji czarnej dziuryProjekt symulacji uwzględnia teraz różne kąty patrzeniaW efekcie dostajemy obraz kilku wariantów dysku fotonowegoJak, po lekkiej modyfikacji, mawia doskonale znane nam porzekadło - punkt postrzegania czarnej dziury zależy od punktu siedzenia. Chcąc być bardziej precyzyjnym – zależy od kąta patrzenia. Naukowcy wzięli niedawno poprawkę na to jak perspektywa wpływa na widok czarnych dziur.

nasa
19.03.2022 05:20 NASA obchodzi 25 rocznicę startu ważnej misji. Pokazano zjawiskowy film

NASA podzieliła się wyjątkowym filmem z okazji 25-lecia misji SOHOFilm przedstawia Słońce na przestrzeni 22 lat aktywnościMisja sondy trwać będzie do co najmniej 2025 rokuMisja sondy SOHO trwa nieprzerwanie od 25 lat. To naprawdę szmat czasu, co zdają się zauważać specjaliści w NASA. Dzięki danym zdobytym dzięki tej niezwykle ważnej misji Amerykańska Agencja Kosmiczna podzieliła się z nami wyjątkowym filmikiem.

spacex
19.03.2022 05:20 Dziś start nowoczesnego statku od SpaceX. Starship może okazać się fenomenem

Już dziś odbędzie się ważny testowy lot StarshipaSpaceX informuje, że liczą się dane zebrane podczas misjiRakieta docelowo ma wynieść człowieka na MarsaStart zaplanowano na godzinę 15:00 8 grudniaStarship zapowiadany jest od tylu lat, że ciężko dziś przypomnieć sobie czego o tej rakiecie nie mówiono. Wiemy na pewno, że ma predyspozycje do stania się największym kosmicznym pojazdem jaki kiedykolwiek opracował człowiek.

Merkury na tle Słońca.
19.03.2022 05:20 Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Teleskop Daniel K. Inouye Solar Telescope zaczął pracę w imponującym styluŚwieżo otwarta placówka pochwaliła się wysokiej jakości zdjęciem SłońcaObraz przedstawia najchłodniejsze miejsce Słońca, które i tak osiąga ponad 4 tysiące stopniTo dopiero początek, gdyż właśnie wkraczamy w nowy cykl aktywności gwiazdyO takich obrazach mówi się, że jest w nich jakieś hipnotyzujące piękno. Mówimy tutaj co prawda nie o zapierających dech w piersiach krajobrazach, a o plamie. Jednak nie o byle jakiej, bo chodzi o plamę Słoneczną

Zdjęcie plamy na powierzchni Słońca
19.03.2022 05:19 Pierwsze tak dokładne zdjęcie plam słonecznych w historii. Naukowcy aż oniemieli z zachwytu

Teleskop z Hawajów 28 stycznia 2020 roku wykonał niesamowite zdjęcia SłońcaNie trzeba być pasjonatem astronomii, aby nacieszyć oko materiałami z obserwatoriumZaprezentowane zdjęcia dostarczyły niespotykanej dotąd rozdzielczościSamo centrum plamy słonecznej jest wielkości naszej planetyDaniel K. Inouye Solar Telescope jest bardzo młodym teleskopem, a już zaskoczył precyzją ukazania powierzchni Słońca. Sprzęt znajduje się w National Solar Observatory na wyspie Maui.

Obserwatorium astronomiczne
19.03.2022 05:19 Chińczycy tworzą nowoczesny radioteleskop. Będzie dostępny dla naukowców z całego świata

Największy radioteleskop na świecie już działa w ChinachZostanie udostępniony naukowcom z całego świataFAST to godny następca AreciboChiński radioteleskop istnieje już od 2016 roku. Jednakże swoje faktyczne działanie rozpoczął dopiero w styczniu 2020. Wówczas urządzenie pomyślnie ukończyło wszystkie testy i zostało oddane w ręce naukowców, którzy ochoczo zabrali się do badań z pomocą tego największego radioteleskopu na Ziemi.Radioteleskop FAST w ChinachFAST to lepsza wersja Arecibo pod niemal każdym względem. Czasza teleskopu, która powstała w naturalnym zagłębieniu na terenie chińskiej prowincji Kuejczou, ma aż 500 metrów średnicy, a jej powierzchnię zbierającą można porównać do powierzchni około 30 profesjonalnych boisk piłki nożnej.Chińskie obserwatorium jest trzykrotnie bardziej wydajne od legendarnego Arecibo, jednakże trudno się tu dziwić, gdyż FAST powstał 53 lata później niż jego portorykański pierwowzór. Na ten moment z obserwatorium korzystają tylko naukowcy z Państwa Środka, jednak niebawem ma się to zmienić.

satelita
19.03.2022 05:18 Japończycy chcą stworzyć "ekologiczne" satelity. Powstaną z drewna

Japończycy zamierzają pracować na drewnianymi satelitamiPomogłoby to rozwiązać problem z coraz większa liczbą kosmicznych śmieciAktualnie powstają różne koncepcje radzenia sobie ze sporym problememZaledwie paręnaście lat temu mało kto interesował się klimatem, zanieczyszczeniami, a już w ogóle jeżeli chodzi o kosmiczne śmieci. Trend ten na szczęście się zmienia i być może doczekamy się istotnego przełomu w tej kwestii.

Ludzie na Księżycu
19.03.2022 05:18 NASA wybuduje na Księżycu placówkę badawczą. Podobne plany istniały ponad 60 lat temu

W 2024 roku na powierzchni Księżyca wylądować mają kolejni ludzieNASA już w latach 50. XX wieku planowała podobne misjeSporządzono dokładną dokumentację całego planuNASA obecnie przoduje jeżeli chodzi o różnego rodzaju kosmiczne misje i badania. W śmiałych planach agencji jest w końcu utworzenie bazy na Księżycu. Co ciekawe, pomysł ten narodził się dawno temu, jednak został porzucony przez władzę.

NASA - rakieta SLS
19.03.2022 05:18 Zbliża się kluczowy test rakiet SLS. NASA chce nimi zabrać ludzi na Księżyc i Marsa

NASA planuje ostateczny test nowych rakiet SLS w styczniu bieżącego rokuPod koniec tego roku SLS polecą wokół KsiężycaRakiety mają także posłużyć do transportowania potrzebnych materiałów w kosmosPóźniej SLS mogą także zostać wykorzystane do podboju MarsaO rakietach SLS zrobiło się głośno już wiele lat temu. Największe rakiety kosmiczne jakie kiedykolwiek stworzono okazywały się jednak wielokrotnie problematyczne. Do tego stopnia, że nie do końca było wiadomo, czy misja Artemis w ogóle się powiedzie.

Rakieta Falcon 9
19.03.2022 05:17 SpaceX pobiło rekord. Jedna rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną aż 143 satelity

SpaceX pobił rekord liczby satelitów wyniesionych jednocześnie przy użyciu jednej rakietyFirma Elona Muska chce zmniejszyć koszt wysyłania ładunków w kosmosRakieta Falcon 9 z powodzeniem wystartowała 24 stycznia 2021 rokuMiliarder ma szereg innych pomysłów dotyczących ułatwienia dostępu do kosmosuElona Muska można nie lubić i nie popierać tego, czym na co dzień się zajmuje, jednak należą mu się słowa uznania. Jego firmy można nazwać pionierskimi, szczególnie w kontekście SpaceX. Przedsiębiorstwo właśnie ruszyło z niezwykle atrakcyjnym programem.

Zdjęcie satelity NASA na tle przestrzeni kosmicznej i skrawka Ziemi
19.03.2022 05:17 Axiom Space zabierze na ISS kosmicznych turystów. Znamy ceny biletów

Axiom Space zaprezentował załogę pierwszego cywilnego lotu w kosmosZnalazł się w niej drugi najstarszy człowiek, który wybierze się w przestrzeń kosmicznąPoza odwagą wymagane były olbrzymie nakłady finansowe, sięgające dziesiątek milionów dolarówCzwórka chętnych wybierze się na ośmiodniowy pobyt na Międzynarodowej Stacji KosmicznejMisja Axiom Space 1 planowana jest na początek 2022 rokuKosmiczne przeżycie wymaga równie kosmicznej opłaty. Koszt podróży pokazuje, że większość osób musi obejść się smakiem i zadowolić co najwyżej transmisjami NASA TV UHD, albo Mass Effectem.

Studenci Politechniki Warszawskiej i satelita PW-Sat2
19.03.2022 05:16 Wielki sukces polskich studentów. Problem kosmicznych śmieci w końcu rozwiązany

Studenci Politechniki Warszawskiej spalili satelitę na orbicie okołoziemskiejJest to wielki sukces innowacyjnej technologii deorbitacji maszynDzięki wynalazkowi Polaków zmniejszy się ilość kosmicznych śmieci wokół ZiemiPW-Sat2 to satelita, którego budowa zrealizowana została w Studenckim Kole Astronautycznym Politechniki Warszawskiej. Celem projektu było stworzenie satelity z innowacyjnym systemem deorbitacji, zakładającym montaż żagla o powierzchni 4 metrów kwadratowych. Polscy studenci pomyślnie zdeorbitowali satelitęPW-Sat2 został wystrzelony w kosmos 3 grudnia 2018 roku na pokładzie rakiety Falcon 9, z której do dziś korzysta SpaceX podczas testów statku kosmicznego Starship. Urządzenie zbudowane przez studentów Politechniki krążyło po orbicie okołoziemskiej do 23 lutego 2021 roku, kiedy to dokonano pomyślnej deorbitacji obiektu.Satelita zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej miał za zadanie przetestować innowacyjny system deorbitacji, w ramach którego zainstalowano w urządzeniu żagiel o powierzchni 4 m2. Miał on pozwolić na manewrowanie maszyną w taki sposób, by po zejściu z orbity pozostał w atmosferze na tyle długo, by ulec samospaleniu.

Asteroidy
19.03.2022 05:16 Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Skąd wzięło się życie? Dlaczego akurat na naszej planecie? Jak to możliwe, że akurat tutaj rozwinęło się do tego stopnia, w którym jest obecnie, podczas gdy najwyraźniej reszta kosmosu pozostaje pusta? Te pytania nurtują ludzkość od wieków. Być może nigdy nie poznamy na nie odpowiedzi. Ale nie ustajemy w wysiłkach, by je zdobyć.Życie na asteroidzieW ramach japońskiej misji Hayabusa na jedną z planetoid Apolla została wysłana sonda kosmiczna. W sierpniu 2005 roku stała się sztucznym satelitą asteroidy Itokawa, krążącej wokół Słońca, przecinającej regularnie orbitę Ziemi i Wenus. Celem misji było zebranie próbek gleby z Itokawy, by przebadać ich skład pod kątem możliwych oznak życia.Mimo dwukrotnego lądowania sondy Hayabusa na powierzchni planetoidy, nie udało się pobrać próbek gleby, jednakże do pojemnika dostało się nieco pyłu z powierzchni Itokawy. Gdy sonda szczęśliwie powróciła na Ziemię w 2010 roku, japońscy naukowcy z organizacji JAXA potwierdzili, że Hayabusa dostarczyła ponad 1500 drobinek materii pobranych z Itokawy.