Antena kosmiczna na tle mgławicy
Źródło: flickr.com

Kolejne, tajemnicze błyski dotarły do Ziemi. W odkryciu brali udział Polacy

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
17 Listopada 2020

Zespół naukowców zaobserwował potężne wybuchy energii. Wśród badaczy znaleźli się nasi rodacy.

Fascynujący kosmos raz jeszcze dostarczył niesamowitego spektaklu. W pobliżu jednego z magnetarów (o wdzięcznej nazwie SGR 1935+2154) dostrzeżono nietypowe fale.

Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na PolakówRząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na PolakówCzytaj dalej

UFO wysyła nam sygnały?

Były to mianowicie szybkie błyski radiowe - naprawdę krótkie sygnały radiowe. Magnetary znane są z kolei z silnych pól magnetycznych. Różnice między polami magnetycznymi ziemskim, a wspomnianej gwiazdy sięgają... kwadrylionów razy.

Błyski te trafiły do świadomości naukowców stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku, rodząc wiele pytań. Pochodziły z bardzo daleka, a rejestrowały je tylko frekwencje radiowe.

Najbardziej ekscytująca, a zarazem najmniej prawdopodobna teoria rozbłyski tłumaczy aktywnością kosmitów. Niestety nie jest to żaden dowód ich istnienia, a jedynie próba zrozumienia zjawiska.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Domowa mikstura na odrobaczenie układu pokarmowego. W roli głównej sok z kiszonych ogórków

Mocniej ugruntowane są opinie, że po prostu za mało wiemy o otoczeniu ciała generującego takie anomalie. Mogą tam zachodzić naturalne procesy, których obecnie nie sposób zbadać.

Dywaguje się również o możliwych zderzeniach obiektów kosmicznych, jak gwiazd neutronowych. Prace nad dotarciem do źródła z pewnością utrudnia nieregularność zjawiska. Takie postawienie może u niektórych studzić emocje związane z obserwacją, a nie powinno.

Jednakże sama świadomość istnienia takich zjawisk w tym miejscu Galaktyki to już coś. Punkt zaczepienia do dalszych eksploracji zagadnienia. Ponadto jest to pierwszy tego typu sygnał pochodzący z granic Drogi Mlecznej!

Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna praceTeleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna praceCzytaj dalej

Radiowe błyski nadal są zagadką

Można spodziewać się kolejnych interesujących raportów w przyszłości. Naukowcy wiedzą, gdzie potencjalnie wypatrywać nowych sensacji.

Polaków dodatkowo ucieszy fakt, że jednym z teleskopów zaangażowanych w obserwację był sprzęt znajdujący się w Toruniu. Rozbłysków wypatrywały też urządzenia z Holandii, a także dwa szwedzkie.

Rewolucyjny iPhone jednak w testach. Zaskakująca decyzja AppleRewolucyjny iPhone jednak w testach. Zaskakująca decyzja AppleCzytaj dalej

W rozmowie PAP z doktorem Marcinem Gawrońskim naukowiec wyjawił, że sygnał zarejestrowano rzutem na taśmę, ostatniego dnia obserwacji. Niestety polski teleskop z powodu prac technicznych musiał być przedwcześnie wyłączony.

Zwycięstwo naszych badaczy nie było więc pełne i mogło smakować jeszcze lepiej. Niemniej sama obecność badaczy znad Wisły w zespole odkrywców stanowi powód do dumy. Życzymy więcej powodzenia przy następnych próbach wyłapania radiowych błysków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozę
  2. Jesienią częściej niż zwykle jesz imbir? Miej się na baczności, możesz sobie poważnie zaszkodzić
  3. InPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i Ikeą
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Czy znaleziono dzieło kosmitów?
  6. Koniec, nasi sąsiedzi zakazali hodowli kur klatkowych. A w Polsce wciąż cierpi ponad 41 mln zwierząt
  7. Musiała uciec od męża alkoholika z piątką dzieci. Pani Angelika w końcu odmieniła swoje życie

Następny artykuł