Techgame.pl
Antena kosmiczna na tle mgławicy

flickr.com

Kolejne, tajemnicze błyski dotarły do Ziemi. W odkryciu brali udział Polacy

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Zespół naukowców zaobserwował potężne wybuchy energii. Wśród badaczy znaleźli się nasi rodacy.

Fascynujący kosmos raz jeszcze dostarczył niesamowitego spektaklu. W pobliżu jednego z magnetarów (o wdzięcznej nazwie SGR 1935+2154) dostrzeżono nietypowe fale.

UFO wysyła nam sygnały? 

Były to mianowicie szybkie błyski radiowe - naprawdę krótkie sygnały radiowe. Magnetary znane są z kolei z silnych pól magnetycznych. Różnice między polami magnetycznymi ziemskim, a wspomnianej gwiazdy sięgają... kwadrylionów razy. 

Błyski te trafiły do świadomości naukowców stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku, rodząc wiele pytań. Pochodziły z bardzo daleka, a rejestrowały je tylko frekwencje radiowe. 

Najbardziej ekscytująca, a zarazem najmniej prawdopodobna teoria rozbłyski tłumaczy aktywnością kosmitów. Niestety nie jest to żaden dowód ich istnienia, a jedynie próba zrozumienia zjawiska. 

Mocniej ugruntowane są opinie, że po prostu za mało wiemy o otoczeniu ciała generującego takie anomalie. Mogą tam zachodzić naturalne procesy, których obecnie nie sposób zbadać.  

Dywaguje się również o możliwych zderzeniach obiektów kosmicznych, jak gwiazd neutronowych. Prace nad dotarciem do źródła z pewnością utrudnia nieregularność zjawiska. Takie postawienie może u niektórych studzić emocje związane z obserwacją, a nie powinno. 

Jednakże sama świadomość istnienia takich zjawisk w tym miejscu Galaktyki to już coś. Punkt zaczepienia do dalszych eksploracji zagadnienia. Ponadto jest to pierwszy tego typu sygnał pochodzący z granic Drogi Mlecznej!

Radiowe błyski nadal są zagadką 

Można spodziewać się kolejnych interesujących raportów w przyszłości. Naukowcy wiedzą, gdzie potencjalnie wypatrywać nowych sensacji. 

Polaków dodatkowo ucieszy fakt, że jednym z teleskopów zaangażowanych w obserwację był sprzęt znajdujący się w Toruniu. Rozbłysków wypatrywały też urządzenia z Holandii, a także dwa szwedzkie.

W rozmowie PAP z doktorem Marcinem Gawrońskim naukowiec wyjawił, że sygnał zarejestrowano rzutem na taśmę, ostatniego dnia obserwacji. Niestety polski teleskop z powodu prac technicznych musiał być przedwcześnie wyłączony. 

Zwycięstwo naszych badaczy nie było więc pełne i mogło smakować jeszcze lepiej. Niemniej sama obecność badaczy znad Wisły w zespole odkrywców stanowi powód do dumy. Życzymy więcej powodzenia przy następnych próbach wyłapania radiowych błysków.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >