Techgame.pl > Astronomia

Astronomia

Dział nauki zajmujący się badaniem ciał i zjawisk kosmicznych oraz ich wpływu na Ziemię.

Asteroida
19.03.2022 05:29 NASA ostrzega: W sobotę blisko Ziemi przeleci ogromna asteroida. Korzystajcie z piątkowego wieczoru.

163373 (2002 PZ39), bo tak została skatalogowana ogromna asteroida, została oznaczona jako potencjalnie niebezpieczna przez NASA. Grupę obiektów potencjalnie niebezpiecznych wylicza się na podstawie wszelkich danych wskazujących na niebezpiecznie bliskie podejście do orbity naszej planety.Asteroida zalicza się do grupy obietków, których orbity przecinają orbitę Ziemi, co czyni je zdolnymi do kolizji z planetą za każdym razem, gdy przelatują niedaleko. W razie dojścia do kolizji NASA twierdzi, że uderzenie zabiłoby miliony istnień, spowodowało nuklearną zimę trwającą lata, która ostatecznie doprowadziłaby do wyginięcia wielu gatunków istniejących na naszej planecie. Asteroida ma minąć (uff!) Ziemię w sobotę koło godziny 12:05 według czasu polskiego.

Artystyczna wizja lądownika InSight na Marsie
19.03.2022 05:29 Zaskakujące informacje o Marsie. InSight przesłał mnóstwo nowych danych

Lądownik InSight od 26 listopada 2018 roku bada naszego kosmicznego sąsiada, czyli Marsa. Niedawno przesłane dane zostały zanalizowane przez naukowców i opublikowane na łamach Nature Geoscience. Dzięki nim dowiedzieliśmy się zaskakujących rzeczy o czerwonej planecie.

Starship SpaceX
19.03.2022 05:29 Największy statek kosmiczny SpaceX - Starship. Eksplozja podczas testów

Elon Musk ma niezwykle ambitne plany ekspansji ludzkości w kosmos. Obecnie znane plany jego firmy, SpaceX, zakładają podróż ludzi na Księżyc, a potem na Marsa, gdzie pierwsi ludzie przygotują planetę na przyjęcie większej ilości przybyszów z Ziemi. Wtedy mają powstać pierwsze "osiedla" dla ludzi. Przyszłościowa wizja firmy zakłada również podróże w dalsze rejony naszego układu słonecznego. Wszystko to opiera się głównie na jednym wehikule, jakim jest Starship.

łazik perseverance wizualizacja
19.03.2022 05:29 Nowy łazik Perseverance wyruszy na Marsa i poszuka odpowiedzi na odwieczne pytania naukowców

Trwa plebiscyt na nadanie nazw łazikom kosmicznym. NASA tym razem odezwała się do szkół podstawowych, aby znaleźć imię dla sympatycznego robota. Pomysły uczniów poddane zostały głosowaniu, które wygrała zaproponowana przez ucznia 7 klasy nazwa Perseverance, czyli po polsku "wytrwałość". Łazik na czerwoną planetę wyruszy jeszcze w tym roku!

Grafika na 30-lecie teleskopu Hubble.
19.03.2022 05:28 30 lat teleskopu Hubble'a. NASA świętuje pięknymi zdjęciami

Wczoraj NASA i Europejska Agencja Kosmiczna świętowały 30. lecie funkcjonowania teleskopu Hubble’a. Po tylu latach ten kosmiczny sprzęt wciąż potrafi zadziwić nas pięknem kosmosu.

Kosmos
19.03.2022 05:22 Naukowcy pokazali, jak wygląda ciemna materia. Zjawiskowa symulacja najbardziej tajemniczej cząstki w kosmosie

Tajemnicza ciemna materia wypełniająca wszechświat spędza sen z powiek naukowców z całego świata. Choć na ten moment nie możemy jej zobaczyć ani dokładnie zanalizować, grupa badaczy podjęła się karkołomnego zadania.

Asteroidy lecące w kierunku planety
19.03.2022 05:21 Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko

Asteroida Apophis jest jednym z ciał niebieskich uznanych za potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi. Apophis krąży wokół Słońca i jej orbita aż dwa razy do roku przecina orbitę naszej planety, mijając nas niekiedy w naprawdę niewielkiej odległości. Musimy się pogodzić z faktem, że tym wydarzeniom zawsze będzie towarzyszyło ryzyko kolizji.

Egzoplaneta otoczona przez trzy księżyce.
19.03.2022 05:21 Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna prace

Urzeczywistnia się konstrukcja kosmicznego teleskopu ARIEL od Europejskiej Agencji Kosmicznej. ESA planuje w nowatorski sposób zaglądać do atmosfer planet spoza Układu Słonecznego. Po latach teoretyzowania, Agencja przechodzi wreszcie do działania.

Antena kosmiczna na tle mgławicy
19.03.2022 05:21 Kolejne, tajemnicze błyski dotarły do Ziemi. W odkryciu brali udział Polacy

Fascynujący kosmos raz jeszcze dostarczył niesamowitego spektaklu. W pobliżu jednego z magnetarów (o wdzięcznej nazwie SGR 1935+2154) dostrzeżono nietypowe fale.